Po co ci VPN?

2023-02-21 10:40:00

VPN zapewnia anonimowość w sieci szyfrując przepływ danych. Nie tylko chroni przed hakerami, ale także nie pozwala na zbieranie informacji o użytkownikach.

Virtual Private Network czyli wirtualna sieć prywatna umożliwia szyfrowanie danych przed ich przesłaniem, ukrywa również adres IP, lokalizację i inne informacje identyfikacyjne przed hakerami, kolekcjonerami "big data". Pozwala też uzyskać dostęp do stron www blokowanych przez niektóre kraje, na przykład Chiny. VPN działa jak pośrednik między (ISP) a Internetem, do którego dostęp uzyskiwany jest przez serwer dostawcy VPN, co powoduje, że pozostaje się niewidzialnym w sieci. Virtual Private Network mogą być używane na laptopach, tabletach i urządzeniach mobilnych. Mogą również działać na różnych systemach operacyjnych.

Podstawowe przyczyny korzystania z VPN 

Według badania przeprowadzonego przez Secutity.org - organizacji zajmującej się recenzowaniem i testowaniem rozwiązań bezpieczeństwa najważniejszymi przyczynami korzystania z wirtualnych sieci prywatnych były w 2022 roku: ogólne zasady bezpieczeństwa (55%), prywatność (50%), wymagania pracodawców (34%), logowanie do sieci korporacyjnej (24%), ochrona podczas korzystania z publicznego Wi-Fi (24%) oraz ukrycie aktywności internetowej przed ISP (23%). W przypadku płatnych usług VPN, jak podaje Global Web Index, 33% osób korzysta z tej technologii w celu pobierania muzyki, a 27% twierdzi, że używa swojego VPN do streamingu TV.

VPN komercyjny czy bezpłatny?

Na rynku jest dostępnych wiele usług VPN zarówno płatnych jak i bezpłatnych. Jak podaje Security.org z darmowych sieci VPN korzystają najczęściej użytkownicy domowi (47%). Mają one jednak mniejszą funkcjonalność od produktów komercyjnych i sprawiają użytkownikom problemy z połączeniami (39%), a 12% skarży się trudności ze strumieniowaniem. Ponadto darmowe VPN-y zawierają liczne reklamy i zbierają dane o użytkownikach. Dlatego lepszym wyborem są rozwiązania płatne, jak na przykład G DATA VPN, które zapewnia szczelną gwarancję "zero backdoor". Oprogramowanie blokuje też trojany wysyłane przez agencje rządowe, traktując je jak zwykłe złośliwe oprogramowanie, a przy tym bez dyskomfortu dla użytkowników związanego ze 
G DATA VPN szybkimi serwerami w 75 lokalizacjach na całym świecie. Użytkownicy nie odczuwają więc dyskomfortu w korzystaniu z rozwiązania związanego ze zmniejszoną prędkością Internetu.

Media:

Kontakt

G DATA Software Sp. z o.o.
Warcisława IV 2
78-400 Szczecinek

Telefon: +48 94 37 29 650
E-Mail: sales@remove-this.gdata.pl