Plaga scamowych postów w mediach społecznościowych

2024-05-06 13:25:00

AI pomaga w pracy, jest to bardzo użyteczne narzędzie, jednak co się stanie, jeśli ktoś o złych zamiarach użyje sztucznej inteligencji oraz wizerunku influencera — powstaje reklama nielegalnego kasyna.

Kim jest Budda. Dzieciak ‘98

Kamil Labudda to młody chłopak, który w internecie jest znany jako Budda, Pomimo trudnego dzieciństwa udało mu się osiągnąć sukces. Tworzy on filmy związane z motoryzacją a jego kanał osiągnął zawrotne 2,32 miliona subskrypcji. Przeprowadził kilka głośnych loterii, rozdawał pieniądze, samochody, a także paliwo na stacji. Zorganizował wiele akcji, które pomogły ludziom, między innymi przekazując pieniądze na dom dziecka. W internecie cieszy się bardzo pozytywnym wizerunkiem.
Niedawno w kinach mogliśmy oglądać  film, który opisywał jego karierę. Czas premiery wykorzystali także oszuści.

Facebook oraz Instagram zalane przez fałszywe posty z Buddą

Tak wygląda reklama udostępniona na messengerze. Na pierwszy rzut oka wszystko wygląda w porządku, wizerunek popularnego twórcy, który obiecuje wielki zysk. Jest to jednak fałszywa reklama, której Twórcy nielegalnie wykorzystali wizerunek popularnego influencera. Schemat działania nielegalnych kasyn jest prosty – gwarantują natychmiastowy wielki zysk, wystarczy tylko się zarejestrować.

Po kliknięciu buttonu zainstaluj teraz, użytkownik zostanie przekierowany na fałszywą stronę sklepu Google Play, na pierwszy rzut oka wszystko wygląda wiarygodnie i łatwo można dać się nabrać oszustom. 

Fani popularnego Influencera mogą dać się nabrać, ponieważ oprócz postów pojawiają się także filmiki, gdzie głos Buddy został najprawdopodobniej sfabrykowany za pomocą AI.

Moderacja Facebooka i Instagrama 

Reklamy promujące nielegalne kasyno pojawiają się z różnych kont na facebooku oraz Instagramie. Mają one zasięg kilku tysięcy odbiorców w grupie wiekowej 18 – 65+. Niektóre z nich znajdują się na platformie od miesiąca – reklamy te nie są usuwane przez moderację Meta. Chcemy przestrzec wszystkich, a szczególnie młodych, którzy oglądają Buddę, aby nie dali się naciągnąć na fałszywe reklamy. Przypominamy także, że hazard jest bardzo niebezpieczny i legalny wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Hazard wśród influencerów 

Popularni influencerzy często w swoich filmach propagują różne formy hazardu, tak najczęściej zaznaczając, że jest on dozwolony wyłącznie dla osób pełnoletnich oraz umieszczają parasol ochronny w treści filmu najczęściej brzmiący „Hazard wiąże się z ryzykiem. Gra u nielegalnych bukmacherów grozi konsekwencjami prawnymi. 18+”. To cytat, jaki pojawił się pod filmem Gimpera, który często reklamuje tu zaznaczamy legalną formę hazardu, jednak nie można zapomnieć, że jest to bardzo uzależniająca forma „zarobku” i szczególnie młodzi mogą paść ofiarą hazardu. Szczególnie że rejestracja konta jest banalnie prosta i wymaga jedynie podania wszystkich szczegółowych danych, np. numeru pesel, jednak co powstrzyma młodą osobę od zarejestrowanie się za pomocą dokumentu swojego rodzica? Internetowi twórcy powinni bardziej zwracać uwagę na to, jakie platformy promują.

Media:

Kontakt

G DATA Software Sp. z o.o.
Warcisława IV 2
78-400 Szczecinek

Telefon: +48 94 37 29 650
E-Mail: sales@remove-this.gdata.pl