Jeżeli zastanawiasz się, jak rozpoznać atak hakera i nie jesteś pewien, czy dane zgromadzone na Twoim urządzeniu są bezpieczne, zapoznaj się z treścią naszego artykułu.
Atak hakerski – co to takiego?
W najprostszym znaczeniu, atak hakerski to wszelkie działania, których celem jest włamanie się przez nieupoważnione osoby do wszelkich systemów cyfrowych, czyli do komputerów, smartfonów, tabletów, a czasami nawet do całej sieci. Należy pamiętać, że cyberprzestępcy pracują bardzo szybko, dlatego należy niezwłocznie reagować na każde niepokojące nas działanie – hakerzy mogą osiągnąć cel, jaki sobie zamierzyli nawet w jeden dzień czy kilka godzin. Zwlekanie z odpowiednią reakcją często więc prowadzi do nieuchronnej utraty ważnych danych lub też środków pieniężnych.
Rodzaje ataków hakerskich
Jeśli już wiemy, czym są ataki hakerskie, powinniśmy też poznać ich rodzaje. Możemy je podzielić na kilka typów. Są to:
- Ataki DDos, które polegają na wysyłaniu na serwery organizacji setek lub nawet tysięcy połączeń, które przychodzą z innych urządzeń. Przez to serwer staje się coraz bardziej obciążony, a w rezultacie spowalnia to znacznie jego działanie, jak również może sprawić, że następuje całkowite przerwanie jego pracy.
- Ataki phishingu, polegające na wysyłaniu wiadomości za pomocą różnych kanałów informacyjnych, które mają na celu wyłudzanie danych oraz łamanie zabezpieczeń. W treści wiadomości haker nakłania nas do ściągnięcia danego pliku lub też wejścia na fikcyjny adres internetowy. Wiadomość phishingowa często łudząco przypomina wyglądem zaufanego adresata, takiego jak na przykład banki.
- Ataki siłowe, ich celem jest zdobycie hasła. Polegają one na podejmowaniu wielu prób logowania do systemu, które opierają się na najpopularniejszych haseł. Bazy hakerskie zawierają zestawienie nawet dziesiątek tysięcy najczęściej wybieranych haseł, które mogą pozwolić im na dostęp do danych serwera.
- Ataki na webaplikacje – najczęściej są one skierowane na działanie sklepów, które prowadzą swoją działalność za pośrednictwem internetu. Cyberprzestępcy skupiają się na tworzeniu zainfekowanych skryptów, dzięki czemu są w stanie przejąć nad nimi kontrolę oraz pozyskać chronione dane.
- Ataki insiderskie – czyli działania, które są najczęściej spowodowane brakiem należytej ostrożności w używaniu komputerów czy telefonów należących do danej organizacji. Poprzez udostępnianie haseł osobom trzecim, lub też w przypadku zapisywania ich w dobrze widocznych miejscach, mogą oni ułatwić możliwość włamania się do systemu oraz wyrządzenia w nim wielu szkód.
Jak widzisz, ataki hakerskie mogą mieć różne rodzaje, które nie zawsze są łatwe do zidentyfikowania. Należy więc pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa w sieci. Każde urządzenie, które posiada dostęp do internetu powinno być także wyposażone w oprogramowanie, które utrudni jego infekcję przez złośliwe programy.
Jak rozpoznać atak hakera?
Cyberataki są czasami trudne do wykrycia. Jak więc mamy rozpoznać ataki hakerskie na naszym urządzeniu? Skąd wiedzieć, że nasz komputer czy telefon jest bezpieczny? Ataki hakerskie przybierają różne rodzaje, są więc czasami trudne do wykrycia, jednak pierwszym sygnałem, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę jest nieprawidłowe działanie naszego telefonu lub komputera – staje się on wolniejszy i często „zawiesza się”. Kolejną kwestią, która powinna budzić nasze zaniepokojenie jest nagłe znikanie plików, które wcześniej posiadaliśmy na naszym urządzeniu lub też pojawianie się nowych, nieinstalowanych przez nas folderów lub programów. Niektóre oprogramowania wymagają uzyskania dodatkowego dostępu – jeżeli więc taki komunikat wyświetli się na Twoim ekranie, a niczego nie wgrywałeś, nie pozostawaj obojętny, to też może być rodzaj ataków hakerskich! Innym przejawem tego, że nasze urządzenie jest zainfekowane jest wysyłanie wiadomości spamowych z naszego komputera czy telefonu. Może to przybrać także formę publikacji na forach internetowych lub serwisach społecznościowych różnych wpisów, których nigdy nie tworzyliśmy i rozsyłanie wiadomości do naszych znajomych. W taki sposób haker może za pośrednictwem naszego telefonu lub komputera przeprowadzać atak na innych użytkowników. Nasze obawy powinna też wzbudzić brak płynności w działaniu urządzenia, z którego korzystamy. Częste przycinanie się telefonu lub komputera, samoczynne uruchamianie się na nowo, czy też problem z działaniem aplikacji, które wcześniej prawidłowo się włączały. Nadto, każde niepotwierdzone przez nas logowanie się do konta bankowego, profilu społecznościowego, a także aktywność w skrzynce pocztowej może również świadczyć o tym, że padliśmy ofiara ataku hakerskiego.
Najczęstsze ataki hakerskie
Dla przeciętnego użytkownika sieci internetowej, do najczęstszych ataków hakerskich należą przede wszystkim działania, które mają na celu wyłudzenie danych, haseł lub też podszywanie się pod inne, często nieistniejące osoby. Cyberprzestępcy przesyłają nam wiadomości phishingowe, które rzekomo pochodzą od najbardziej znanych banków, serwisów społecznościowych lub znajomych, z którymi utrzymujemy kontakt. Dzięki temu pozwala to często na uśpienie naszej czujności. Aby uniknąć kłopotów, powinniśmy dokładnie sprawdzać podejrzane e-maile, adresy sklepów internetowych oraz bankowości online, a także chronić swój komputer i telefon przy pomocy zainstalowania sprawdzonych oprogramowani antywirusowych. Nie powinniśmy także bezmyślnie klikać w reklamy, które wyświetlają się na różnych serwisach, z jakich korzystamy. A co najważniejsze, nie powinniśmy ufać osobom, które poznaliśmy przez internet. W sklepie https://gdata.pl/ znajdziesz oprogramowanie antywirusowe, które możesz wypróbować zupełnie bezpłatnie przez 30 dni.