Cyberzagrożenia to zbiór czynności, które zmierzają do zdobycia naszych danych, wyłudzenia pieniędzy lub haseł, a także niszczących informacje na naszym komputerze. Kto jest narażony na cyberataki i jak uniknąć zagrożenia w internecie? Odpowiemy na te pytania.
Cyberzagrożenia – czym są? Definicja
Używając terminu cyberzagrożenie, warto poznać jego definicję. Jest to zjawisko, w którym za pośrednictwem internetu lub innych technologii informacyjnych dochodzi do złośliwego ataku na pojedynczą jednostkę lub też organizację. Definicja cyberzagrożenia wydaje się więc być jasna, jednak za tym pojęciem kryje się szereg działań, które mają swoje specjalistyczne, często angielskojęzyczne nazwy.
Jak unikać zagrożeń w internecie?
Dla laika może to stanowić problem, dlatego warto przyjrzeć się temu zagadnieniu. Jak więc uniknąć wszelkich zagrożenia w internecie? Być czujnym i chronić swoje dane, a także mieć na swoim komputerze zainstalowany aktualny program antywirusowy. Nie powinniśmy także udostępniać osobom trzecim naszych haseł, a także nie zapisywać ich w dobrze widocznych i oczywistych miejscach, takich jak na przykład karteczka z danymi do logowania przyklejona do monitora. Zagrożenie cybernetyczne może czyhać tuż za rogiem i nigdy nie mamy pewności, czy osoba, której chcemy pomóc, tak naprawdę nie chce wykorzystać naszych danych.
Kto jest szczególnie narażony na cyberataki?
Na zagrożenia cybernetyczne jest tak naprawdę narażony każdy użytkownik sieci. Tak naprawdę ofiarami cyberzagrożeń stają się nawet potężne organizacje, które posiadają sztab ludzi odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa w sieci. Warto jednak być czujnym i stosować przynajmniej podstawowe elementy zabezpieczenia naszych danych. Każdy użytkownik komputera i internetu, powinien posiadać na swoim urządzeniu wgrany program antywirusowy oraz wykonywać regularnie skanowania systemu. Nie powinniśmy także ściągać plików niewiadomego pochodzenia na nasz komputer.
Cyberzagrożenia: przykłady
Wyszczególniamy bardzo wiele rodzajów cyberzagrożeń. Niestety wraz z rozwojem internetu, również cyberataki przyjmują coraz to nowe oblicza, które są na bieżąco opisywane przez wszelkie serwisy poświęcone bezpieczeństwu w sieci. Cyberprzestępczość jest o tyle niebezpieczna, że hakerzy mogą działać z różnych zakątków świata, a nasz komputer jest dla nich jedynie narzędziem, w celu osiągnięcia swoich korzyści. Wśród najpopularniejszych zagrożeń, jakie pojawiają się w sieci, są obecnie:
- Wirusy, czy programy, których celem jest uszkodzenie innych plików poprzez dodanie do nich specjalnego kodu. Za pośrednictwem wirusów haker jest w stanie dostać się do zawartości komputera i przechowywanych w nim danych.
- Robaki, czyli oprogramowanie, które posiada umiejętność szybkiego rozprzestrzeniania się za pomocą internetu z jednego urządzenia na kolejne. Do tego działania wykorzystuje przede wszystkim kanały informacyjne, jak i pocztę elektroniczną.
- Cyberzagrożenia w e-commerce – czyli wyciek danych, podszywanie się pod witrynę sklepu internetowego.
- Kruegerware oraz Kruegerapps, są to niezwykle trudne do usunięcia wirusy, które posiadają zdolność samoodtwarzania się. Często nawet po wykonaniu formatowania dysku twardego, mogą one powrócić na nasze urządzenie.
- Spyware, czyli oprogramowanie szpiegowskie, które gromadzi dane na temat osoby lub też organizacji, na komputerze którego jest zainstalowane.
- Broweser hijacker, to program, który ingeruje w treści wyświetlane przez naszą przeglądarkę internetową. Może przekierowywać nas na strony o treści pornograficznej, samodzielnie dodawać zakładki. Często jest możliwy do usunięcia poprzez zainstalowanie odpowiedniego programu antywirusowego.
- Jokes – rodzaj programu, który wyświetla fałszywe komunikaty na naszym komputerze.
- Poachware, za pomocą tego oprogramowania, haker może uzyskać wiedzę na temat naszych haseł.
- Malware – to zbiór wirusów, robaków i innego oprogramowania, które trwale niszczy zapisane na dysku twardym informacje.
- Konie trojańskie – są w stanie samodzielnie usunąć niektóre przechowywane przez nas dane, a także wykraść część informacji zawartych na komputerze.
- Crimeware, to program szpiegujący nakierowany przede wszystkim na systemy bankowości internetowej.
- Rootkit, dzięki temu programowi wirusy stają się niewidoczne dla naszego programu antywirusowego.
- Spam, czyli niepożądane e-maile, które przychodzą w znacznych ilościach.
- Phishing, to metoda wyłudzania danych wrażliwych lub też sum pieniędzy poprzez podszywanie się pod inną, często nieistniejącą osobę.
- Tabnapping, czyli podmienianie przez złośliwe oprogramowanie zakładek przeglądarki. W ten sposób nieuważny użytkownik może zalogować się na witrynę banku, która tak naprawdę jest jego fałszywą imitacją.
Jak widzisz, cyberzagrożenie ma niejedną definicję. Wymienione wyżej rodzaje, to najpopularniejsze zagrożenia cybernetyczne, jednak nie stanowią one katalogu zamkniętego. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, cyberzagrożenie to termin bardzo dynamiczny, który rozwija się nieustannie. Powyższe cyberzagrożenia to jedynie przykłady najpopularniejszych oprogramowani. Kto jest narażony na cyberataki? Każdy użytkownik sieci, który nie jest uważny i nie dba o bezpieczeństwo swojego komputera. Jak więc unikać zagrożeń w internecie? Przede wszystkim zachowując czujność, chroniąc swoje dane, a także instalując na swoim komputerze sprawdzone oprogramowanie antywirusowe. W przypadku cyberzagrożeń w e-commerce, warto dokładnie sprawdzać adres sklepu internetowego, a także czytać opinie o nim. Sprawdź naszą ofertę programów, które uchronią Cię przed cyberatakami, która dostępna jest pod adresem: https://gdata.pl/