Jak często program antywirusowy powinien pobierać aktualizacje?

Coraz więcej osób staje się świadomych tego, jak ważne jest posiadanie programu antywirusowego. Praca zdalna sprawiła, iż wielu pracodawców organizuje szkolenia dotyczące bezpieczeństwa. Dotyczą  one głównie działań związanych z bezpieczeństwem firmowych danych i ich prawidłowym przetwarzaniem, ale obejmują również środki ochrony komputerów domowych. Ponadto coraz częściej ataki hakerskie są opisywane w prasie i przedstawiane w telewizji. Jednak czy posiadanie antywirusa jest wystarczające? Czy instalacja jednego z nich zapewni skuteczną ochronę? Nie, niech Twoja czujność nie da się uśpić. Pamiętaj o tym, aby wybrać odpowiedni antywirus, dzięki czemu będziesz mieć zawsze aktualne zabezpieczenie.

Czym jest aktualizacja programu antywirusowego?

Istnieją dwa rodzaje aktualizacji dotyczące systemów chroniących przed antywirusami. Pierwszym z nich jest całościowa aktualizacja samego systemu, czyli wgranie nowszej jego wersji, która jest uzupełniona o dodatkowe narzędzia czy poszerza działanie programu. Drugim rodzajem jest uaktualnienie bazy sygnatur wirusów oraz danych dotyczących najnowszych zagrożeń. Darmowe programy antywirusowe wypuszczają aktualizację o wiele rzadziej niż płatne i profesjonalne wersje. Ponadto aktualizacje bazy zagrożeń nie są częste. To jeden z powodów, dla których warto zdecydować się na solidne zabezpieczenie w postaci cenionego i zweryfikowanego wieloma testami skuteczności oprogramowania, jak na przykład G DATA .

Dlaczego aktualizacja antywirusa jest ważna?

Codziennie konstruowanych jest wiele nowych wirusów i zagrożeń. Hakerzy cały czas pracują nad bardziej inteligentnymi systemami, które kradną dane czy szyfrują je. Co jakiś czas można obserwować nowe wydania systemów typu ransomware, czyli oprogramowania, które szyfruje wszystkie pliki na komputerze. Przestępcy żądają wtedy zapłaty za możliwość uzyskania dostępu do swoich plików. Jednym z przykładów takiego oprogramowania jest na przykład WannaCry, którego twórcy oczekują opłaty za pomocą kryptowaluty, najczęściej BitCoin. Namierzenie osoby, która dokonała ataku jest więc niemożliwe. Najczęściej ransomware dostaje się na komputery przez ataki mailowe, stanowią one załączniki do wiadomości ale bywa, że są one także wysyłane poprzez inne komunikatory. Hakerzy coraz bardziej dopracowują ransomware, ponieważ jest to system, który pozwala na szybkie bogacenie się. Nieaktualne antywirusy pomijają najnowsze wersje tego typu szkodliwego oprogramowania, nie wykrywają ich. Przez to Twój komputer jest zagrożony. A rodzajów szkodliwego oprogramowania  i sposobów hakerskich jest o wiele więcej – trojany, robaki, spyware,keyloggery phshing, fałszywe strony internetowe… to jedynie kropla w morzu sposobów na kradzież danych, pieniędzy czy innych nielegalnych działań. Złośliwe oprogramowanie jest tworzone na bieżąco. Zapewne słyszałeś o Petya oraz LeakerLocker – o nich było głośno. Jednak możesz paść ofiarą oprogramowania, o którym jeszcze nic nie jest wiadomo. Znają je jedynie osoby, wobec których zostały one zastosowane. Dobry antywirus, który ma częstą aktualizację jest jedynym sposobem na uchronienie się przed atakami – zarówno tymi znanymi i istniejącymi od dawna, jak i nowoczesnymi. Cyberprzestępcy wciąż znajdują nowe luki w różnych programach (do tworzenia dokumentów czy plików PDF, wideo, mp3 oraz innych), a także w systemach operacyjnych, na przykład Windows. 

Aktualizacje antywirusa pozwalają więc na ochronę, która bierze pod uwagę wszystkie najnowsze sposoby hakerów i wykrywają nawet niedawno stworzone wirusy. Ważne jest także to, aby antywirus był wyposażony w firewall, jaki będzie chronić komputer w czasie rzeczywistym i jest w stanie zablokować szkodliwe oprogramowanie zanim jeszcze się uaktywni na urządzeniu. 

Program antywirusowy – aktualizacja

Gdy tylko zauważysz, że Twój program antywirusowy ma dostępną aktualizację, to koniecznie z niej skorzystaj. Wybieraj systemy ochraniające Twój komputer, które zapewnią Ci bezpieczeństwo w każdej sytuacji i aktualizują bazę na bieżąco. Jeśli chodzi o każdy program antywirusowy, aktualizacja powinna pojawiać się jak najczęściej. System G DATA aktualizuje sygnatury identyfikujące zagrożenia co godzinę, a specjaliści obserwują aż 4.2 nowych wariantów szkodliwych systemów sekundę. Ponadto antywirus G DATA wykorzystuje sztuczną inteligencję, dzięki czemu możliwe jest blokowanie wirusów, które  jeszcze nie są znane. Jest to wykrywane na podstawie zachowania analizowanych plików. DeepRay® to technologia opracowana przez G DATA, oparta na wykrywaniu złośliwego oprogramowania, które przy pomocy kamuflażu udaje bezpieczne pliki. Jeśli złośliwe oprogramowanie zostanie uruchomione przez użytkownika, wtedy wkroczy  technologia DeepRay®, która od razu zablokuje jego działanie. Zdecyduj się na najlepszy system antywirusowy jaki istnieje. Oferowany przez nas program chroni Cię przed nowymi, jeszcze nieznanymi zagrożeniami, wprowadzanymi dynamicznie przez prężnie działających cyberprzestępców. Na bieżąco aktualizujemy nasze oprogramowanie, a niezwykle często uzupełniamy bazy danych i sygnatur. Z naszym systemem możesz czuć się bezpiecznie. Wypróbuj darmowy 30-dniowy okres próbny i zobacz jak G DATA chroni Twoje dane!

Michał Łabęcki | P.o. Kierownika marketingu

Michał Łabęcki
P.o. kierownika marketingu
E-mail: [email protected]

Przeczytaj również ...