Jak chronić kluczowe dane w małej i mikro firmie?

Dane firmy są niezwykle ważne, nie ma tu znaczenia to czy jest to mała, mikro, czy też ogromna firma. Jednak im mniejsze przedsiębiorstwo, tym najmniejszy budżet na bezpieczeństwo. Nie można jednak z niego rezygnować. Żadna firma nie powinna również decydować się na darmowe rozwiązania, ponieważ nie zapewniają one skutecznej ochrony. Ataki hakerskie mogą prowadzić do wycieku i utraty danych, co znacznie przewyższy koszty zakupu profesjonalnego oprogramowania. Ponadto będzie wiązało się również z utratą zaufania do firmy przez klientów. W wyniku tego firma nie tylko może stracić mnóstwo pieniędzy, ale również wielu klientów. To grozi utratą płynności finansowej przedsiębiorstwa. W takim razie jak powinna wyglądać ochrona danych w małej firmie?

Ochrona danych w małej firmie – sposoby

Jeśli posiadasz małą firmę, w której pracuje kilka osób lub masz jednoosobową działalność gospodarczą, to konieczne będzie zastosowanie metod ochrony danych i informacji firmowych. Należy w tym celu stosować się do kilku ważnych reguł, jakie pozwolą zapewnić bezpieczeństwo. Poznaj najważniejsze z nich. 

1. Szkolenie pracowników

To zadanie, którego nie można pominąć. Nieodpowiedzialne działania pracowników, które narażają dane firmy są często wynikiem nieświadomości zagrożeń oraz sposobów, które pozwalają się przed nimi uchronić. Niech poznają oni różne metody oszustw i ataków oraz dowiedzą się jakie rodzaje szkodliwego oprogramowania istnieje i w jaki sposób hakerzy próbują dostać się do firmowych danych. Każdy pracownik powinien odbyć solidne szkolenie z bezpieczeństwa, poznać procedury oraz podpisać dokument zapoznania się z nimi. Warto przy tym zadbać o to, aby reguły były powtarzane i odświeżane. Można również testowo co jakiś czas weryfikować pracowników poprzez „pułapki”. Na przykład maile z potencjalnym zagrożeniem. Każdy pracownik, który odpowiednio zareaguje może zostać nagrodzony premią – taki system sprawdza się w wielu firmach, a wszyscy zatrudnieni są jeszcze bardziej zmotywowani do tego, aby stosować się do wszystkich reguł. 

2. Kopie bezpieczeństwa

Chroń kluczowe dane swojej firmy poprzez regularne wykonywanie kopii wszystkich kluczowych danych. Dzięki temu możesz zawsze odzyskać utracone w wyniku przypadku lub  ataku dane. Ponadto istotne jest to, aby decydować się na rozwiązania wykorzystujące chmurę (jednak chronioną). Dzięki temu możesz udostępniać pliki odpowiednie dla stanowisk konkretnym osobom, zarządzać dostępami, mieć zawsze możliwość nadpisania pliku oraz chronić dane logowania.

3. Pamiętaj o wyczyszczeniu starego sprzętu

W przedsiębiorstwach co jakiś czas wymienia się komputery i inne urządzenia. Jednak bywa tak, że właściciele zapominają o dokładnym wyczyszczeniu danych. Ich usunięcie nie zawsze będzie wystarczające, ponieważ wiele plików można odzyskać – są one miniaturyzowane poprzez usuwanie, a trwale znikają dopiero poprzez nadpisanie. Dlatego też sprzęt komputerowy przed sprzedażą czy oddaniem najlepiej jest oddać do specjalistów, którzy skutecznie pozbędą się wszystkich danych.

4. Zainwestuj w program antywirusowy

Choć posiadanie systemu antywirusowego wydaje się podstawą, to wciąż wielu właścicieli firm nie decyduje się na jego wdrożenie lub też wybiera darmowe oprogramowanie. Posiadając biznes gromadzisz wiele informacji i danych, których nie chcesz stracić. Musisz chronić także elektroniczną bankowość. Dlatego też zdecyduj się na antywirus, który ochroni pocztę, skutecznie zapobiegnie atakom hakerskim, będzie osłoną przeciwko ransomware, phishingowi, systemom kradnącym hasła. Doskonałym rozwiązaniem jest wybór narzędzia, które będzie wykrywało zagrożenia już na poziomie serwera. G DATA  dla biznesu jest programem antywirusowym dla firm, który działa na wielu poziomach. Na bieżąco aktualizuje sygnatury, a nieznane zagrożenia wykrywa poprzez sztuczną inteligencję. Chroni przed systemami szyfrującymi dane typu ransomware, skanuje dyski zewnętrzne i urządzenia typu pendrive. G DATA  antywirus dla firm posiada zaporę sieciową, dba o bezpieczeństwo kluczowych i poufnych danych. W sposób ciągły monitoruje również stan bezpieczeństwa i posługuje się raportami.

Ochrona danych w małej firmie – podsumowanie

Bezpieczeństwo danych jest niezwykle ważne także w małych firmach. Niezbędne jest wyposażenie się w solidny antywirus, jak G DATA. Możesz zdecydować się na jedną z czterech opcji ochrony Twojej firmy, więc z łatwością dopasujesz rozwiązanie od G DATA w zależności od wielkości Twojego biznesu, potrzeb oraz możliwości budżetowych. Pamiętaj o kopiach zapasowych w chmurze, przeszkoleniu pracowników oraz dostosowanie norm bezpieczeństwa do warunków pracy zdalnej. Pamiętaj także o zasadach RODO. Jeśli przetwarzasz lub przechowujesz dane swoich klientów, to muszą być one odpowiednio chronione – zarówno te w formie elektronicznej, jak i papierowej.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat rozwiązań w postaci programu antywirusowego dla różnego rodzaju firm, to odwiedź naszą stronę internetową i pobierz instrukcję, w której znajdują się szczegółowe informacje na temat konkretnych rozwiązań G DATA. Wypróbuj także nasz system przez 30 dni, a przekonasz się jak funkcjonalny i bezpieczny jest. Jeśli masz pytania, to skontaktuj się z nami. Chętnie na nie odpowiemy.

Michał Łabęcki | P.o. Kierownika marketingu

Michał Łabęcki
P.o. kierownika marketingu
E-mail: [email protected]

Przeczytaj również ...