Cyberbezpieczeństwo — co to jest i jak je chronić?

W roku 2023 coraz większa część naszego życia przenosi się do świata cyfrowego. Nieprzypadkowo zatem cyberbezpieczeństwo odgrywa obecnie tak ważną rolę dla każdej organizacji. W tym artykule odpowiemy na pytanie, co to jest cyberbezpieczeństwo, a także, dlaczego ma tak istotne znaczenie. Zapoznaj się z tekstem!

Co to jest cyberbezpieczeństwo? — definicja

Cyberbezpieczeństwo jest procesem, którego celem jest zarówno ochrona danych, jak i systemów wewnętrznych firm przed zagrożeniami, jakie niosą cyberataki. To również ogół technik oraz procesów i praktyk, które są stosowane w celu ochrony sieci informatycznych, a także urządzeń, programów oraz danych przed atakami, oraz uszkodzeniami i nieautoryzowanym dostępem. Cyberbezpieczeństwo określane jest również jako odporność systemów informacyjnych na działania, które naruszają poufność, integralność oraz dostępność i autentyczność przetwarzania danych bądź też związanych z nimi usług, które oferują te systemy.

Opisywane bezpieczeństwo to również zestaw procesów oraz rozwiązań technologicznych, które ułatwiają chronienie krytycznych systemów oraz sieci przed atakami cyfrowymi. Ich liczba gwałtownie bowiem wzrosła od czasu, gdy praca zdalna stała się czymś powszechnym, a ludzie komunikują się z dowolnego miejsca na świecie.

Znaczenie cyberbezpieczeństwa dla każdej organizacji

Dla każdego organizacji zapewnienie cyberbezpieczeństwa ma ogromne znaczenie. Z czego to wynika? Przede wszystkim chodzi o:

  1. ochronę danych,
  2. ochronę przed cyberatakami,
  3. zgodność z przepisami,
  4. wzrost zaufania klientów.

Ochrona danych jest kluczowa dla funkcjonowania każdego biznesu. Firmy przechowują bowiem także bardzo poufne informacje dotyczące swoich klientów. Wiele zależy w tym przypadku od konkretnej branży, ale przedsiębiorstwa specjalizujące się na przykład w medycynie lub prawie, zawsze dysponują informacjami o ogromnej wadze dla swoich klientów.

Ochrona przed cyberatakami ma też ogromne znaczenie dla firm ze względu na dostęp do bankowości elektronicznej. Zwłaszcza duże przedsiębiorstwa mają na swoich kontach gigantyczne kwoty i w żadnym wypadku nie mogą dopuścić do tego, aby ktoś przejął dane do logowania. Cyberataki mogą także mieć związek z działaniami, takimi jak choćby phishing, ransomware oraz ataki DDoS. Nierzadko podmioty, które padają ofiarą ataków, są szantażowane i zmuszane do opłacania okupu za na przykład odzyskanie strony internetowej.

Istnieją również w naszym kraju przepisy dotyczące zakresu cyberbezpieczeństwa. Gwarantując swojemu przedsiębiorstwu ochronę, unikniesz ewentualnych kar finansowych oraz negatywnych skutków wizerunkowych dla firmy. To z kolei sprawia, że Twoi klienci będą Ci ufać. Przedsiębiorstwa, które utraciły dane swoich klientów albo co gorsza, których wrażliwe dane zostały upublicznione w internecie przez cyberprzestępców, zaliczają ogromne straty wizerunkowe.

Jakie są największe wyzwania cyberbezpieczeństwa?

Specjaliści zajmujący się bezpieczeństwem cyberprzestrzeni muszą mierzyć się ze sporymi wyzwaniami. Temat cyberbezpieczeństwa jest bowiem związany między innymi z:

  1. atakami APT,
  2. atakami ransomware,
  3. atakami z wykorzystaniem botnetów,
  4. atakami na systemy IoT,
  5. zagrożeniami, które wynikają z naruszenia prywatności,
  6. atakami z wykorzystaniem exploitów,

Ataki APT są bardzo zaawansowanymi atakami, które przez długi czas mogą pozostać niewykryte. Celują one zwykle w duże instytucje finansowe, a także w rządy oraz firmy z branży technologicznej. Oprogramowanie wykorzystywane przez hakerów w tym przypadku jest bardzo trudne do wykrycia. Cyberprzestępcy działają bowiem z jego wykorzystaniem w taki sposób, aby nie pozostawić śladów, które mogłyby zdradzić działania naruszające poufność.

Ataki ransomware polegają natomiast na szyfrowaniu danych użytkowników, a także na żądaniu okupu za ich odszyfrowanie. Tego typu incydenty bezpieczeństwa komputerowego są szczególnie niebezpieczne dla firm oraz instytucji. Nierzadko bowiem właściciele decydują się na opłacenie okupu, co nadal nie przynosi oczekiwanego rezultatu. Z drugiej strony przedsiębiorcy często pod wpływem emocji godzą się na przelewanie środków przestępcom. Najlepszym rozwiązaniem jest po prostu niedopuszczenie do tego, aby atak typu ransomware w ogóle miał miejsce.

Ataki z wykorzystaniem botnetów natomiast polegają na posługiwaniu się przez cyberprzestępców zbiorem zainfekowanych urządzeń. Mogą to być na przykład: komputery, smartfony, a nawet routery. Zdalnie kontrolowany przez przestępców sprzęt może stworzyć tak zwany rozproszoną odmowę dostępu do usług.

Trzeba również pamiętać o atakach na systemy IoT (Internet of Things). Chodzi tutaj o Internet Rzeczy. Cyberprzestępcy mogą zdalnie kontrolować sprzęt, który jest podłączony do firmowej sieci, taki jak na przykład kamerki lub czujniki. To kolejne zagrożenie, które może sprawić, że właściciele firm lub osoby odpowiedzialne za zarządzanie instytucjami nie upilnują swoich danych. Dane instytucji oraz przedsiębiorstw są bardzo często wrażliwe, a ich upublicznienie wiąże się z konsekwencjami prawnymi, a także stratami wizerunkowymi dla podmiotów, czyli poddanych atakom firm oraz instytucji.

Temat cyberbezpieczeństwa jest zresztą nieodłącznie związany z ochroną przed naruszeniem prywatności. W tym przypadku cyberprzestępcy mogą otrzymać między innymi dane logowania do bankowości elektronicznej, informacje finansowe, prywatne zdjęcia, historie rozmów, a także historię przeglądania stron internetowych. Firmowe systemy operacyjne nierzadko są atakowane poprzez złośliwe oprogramowanie, takie jak choćby keyloggery, fałszywe strony internetowe oraz phishing. Tak ważne jest zatem regularne szkolenie pracowników firmy z zakresu tego, jak poruszać się w Internecie, aby było to maksymalnie bezpieczne.

Ataki są dokonywane również z wykorzystaniem exploitów. To jedna z metod, która polega na odnalezieniu luk w oprogramowaniu bądź też w systemach operacyjnych. W ten sposób możliwe jest uzyskanie nieuprawnionego dostępu do systemu lub ważnych dla firmy informacji. Aby uchronić się przed tego typu zagrożeniami, konieczne jest zaopatrzenie się w możliwie najlepsze oprogramowanie antywirusowe, a także jego regularna aktualizacja. Osoby zarządzające firmami oraz instytucjami powinny przede wszystkim zająć się zatem bezpieczeństwem cyberprzestrzeni. Podatność na zagrożenia płynące z Internetu może bowiem narazić działalność na poważne konsekwencje. Chodzi tutaj o straty zarówno finansowe oraz wizerunkowe, jak i problemy prawne.

Jak zachować cyberbezpieczeństwo i jak bronić się przed cyberatakami?

Aby zapewnić swojej firmie autentyczność przetwarzania danych, a także uchronić się przed ich utratą, konieczne jest zachowanie cyberbezpieczeństwa i skuteczna ochrona przed cyberatakami. W jaki sposób to osiągnąć. Konieczne jest, jak wspomnieliśmy regularne szkolenie pracowników firmy. Chodzi bowiem o to, aby osoby odpowiedzialne za dysponowanie informacjami należącymi do działalności odpowiedzialnie poruszały się po internetowej przestrzeni.

Drugim bardzo cennym działaniem, które gwarantuje bezpieczeństwo, jest inwestycja w zaawansowane i skuteczne oprogramowanie antywirusowe. W tym przypadku darmowy program popularnej firmy absolutnie nie wystarczy. Warto również korzystać z silnych haseł oraz unikać wykorzystywania identycznych haseł w wielu różnych miejscach. W takich bowiem przypadkach cyberprzestępcy mają błyskawiczny dostęp do wszystkich Twoich zasobów po złamaniu zaledwie jednego hasła. Trzeba pamiętać także o tym, że na przykład na niektórych stronach internetowych dochodzi do wycieków danych logowania użytkowników. W sytuacji, gdy cyberprzestępca posiądzie Twój e-mail oraz hasło, a wszędzie jest ustawione identyczne, możesz stracić dostęp do praktycznie wszystkich swoich zasobów wraz z kontem Google.

Cenną wskazówką z zakresu cyberbezpieczeństwa jest również korzystanie z wirtualnej sieci prywatnej (VPN). Przydaje się ona zwłaszcza wtedy, gdy Ty lub Twoi pracownicy wykorzystujecie publiczne sieci do pracy. Jeżeli więc urządzenie, na którym znajdują się firmowe dane, jest podłączone na przykład do WiFi w centrum handlowym, wykorzystanie wirtualnej sieci prywatnej staje się czymś obowiązkowym.

Spore znaczenie ma także ustawianie blokad ekranu na urządzeniach mobilnych, takich jak choćby tablety bądź też smartfony. Urządzenia, które przedostałyby się w niepowołane ręce, również są bardzo podatne na wyciek informacji.

Podsumowanie

Opisaliśmy już, czym jest cyberbezpieczeństwo. Definicja, a także zagadnienia, które obejmuje swoim zakresem temat cyberbezpieczeństwa to nie wszystko. Bardzo istotna jest bowiem wiedza dotycząca tego, jak zapobiegać cyberatakom. Regularne szkolenie pracowników firmy, wykorzystywanie możliwie najlepszego systemu antywirusowego, a także ustawianie odpowiednich blokad ekranu oraz pinów w urządzeniach, które są tymczasowo zablokowane to podstawa. Wykorzystując wszystkie opisane powyżej metody zapobiegania cyberatakom, możliwa jest maksymalizacja poziomu bezpieczeństwa.

Michał Łabęcki | P.o. Kierownika marketingu

Michał Łabęcki
P.o. kierownika marketingu
E-mail: [email protected]

Przeczytaj również ...