Wraz ze wzrostem popularności handlu internetowego rośnie również rola bezpieczeństwa w trakcie zakupów. Największą zaletą sklepów online jest fakt, że nie trzeba nigdzie jechać, a towar można zwrócić w ciągu 14 dni. Pomimo wygody zakupów online nie należy rezygnować z czujności. Sprawdź, jak bezpiecznie kupować w internecie!
Podstawowe zasady zakupów w internecie — sprawdź sieć WiFi
Bezpieczne połączenie odgrywa ogromną rolę w trakcie robienia zakupów oraz przesyłania pieniędzy online. W związku z tym łącz się wyłącznie z bezpiecznymi środowiskami WiFi. Jeżeli nie korzystasz z ochrony sieci hasłem i szyfrowanych protokołów transmisji, osoby atakujące mogą zobaczyć Twoje dane. Chodzi tutaj między innymi o dane karty. Unikaj również komputerów publicznych do wrażliwych procesów na przykład w bibliotekach. Nie masz bowiem wpływu na ich bezpieczeństwo.
Sprawdź sklep przed zakupem — opinie, dane KRS
Pamiętaj o tym, aby zweryfikować sklep online, z jakiego chcesz coś zamówić. Sklepy internetowe powinny mieć symbol kłódki przy adresie strony internetowej. Oznacza to, że witryny są wyposażone w certyfikat SSL. Szyfrowanie danych rozpoznasz także po tym, że adres strony internetowej rozpoczyna się nie od „https”, a od „http”. Szyfrowanie gwarantuje Ci, że wprowadzanie poufnych informacji, takich jak na przykład dane bankowe jest w pełni bezpieczne. Bardzo ważne jest również, jaki adres witryny widnieje w przeglądarce. Cyberprzestępcy tworzą bowiem bardzo często kopie sklepów po to, abyś dokonał zakupów na fałszywej stronie. Z tego też powodu zwróć uwagę na przykład na to, czy nie zrobiłeś literówki w adresie bądź też, czy nie zostałeś przekierowany na podejrzaną stronę.
Jeżeli robisz zakupy w nowym miejscu, sprawdź również opinie na temat sklepu. Oceny oraz recenzje możesz potraktować jako niektóre z kryteriów przy podejmowaniu decyzji zakupowej. Opinie znajdują się nie tylko na stronie internetowej sklepu, ale również w wielu portalach z ocenami i na forach internetowych. Jedyne, co trzeba zrobić, aby sprawdzić, co ludzie sądzą o danym sklepie, jest zatem wpisanie jego nazwy w oknie wyszukiwarki Google i dodanie słowa “opinie”.
Rozsądnym rozwiązaniem jest również sprawdzenie danych KRS. Dowiesz się wtedy nie tylko tego, czy określony sklep faktycznie istnieje jako zarejestrowana firma, ale również tego, czy przedsiębiorca nie znajduje się na liście niewypłacalnych dłużników. Wszystkie te informacje są w pełni wiarygodne i możesz im ufać jeszcze bardziej niż dostępnym w internecie wypowiedziom na temat sprzedawcy.
Wpisy do krajowego rejestru sądowego są jawne i każda osoba może sprawdzić podstawowe informacje na temat podmiotów obecnych na rynku. Dane sprzedawcy w Krajowym Rejestrze Sądowym, certyfikat SSL, a także opinie na temat firmy to nadal nie wszystko. Spore znaczenie przy weryfikacji sklepu ma również obecność regulaminu oraz informacje o prawie do zwrotu. Powinieneś znaleźć tam pełną nazwę, a także pełny adres dostawcy.
Podaj jak najmniej danych
Pamiętaj również o tym, aby w sklepach internetowych, w których robisz zakupy, podawać jak najmniej danych. W związku z tym w polach obowiązkowych wpisuj wyłącznie te informacje, które są konieczne do dokonania transakcji. Uzupełnij tylko obowiązkowe pola i odhacz zgody na e-maile reklamowe w sytuacji, gdy nie chcesz ich otrzymywać. Decydując się na jedną z oferowanych metod płatności, rozważ również kwestie związane z Twoim bezpieczeństwem oraz wygodą. Zwróć uwagę na przykład na to, czy możliwe są płatności z wykorzystaniem BLIK.
Spore znaczenie ma także natychmiastowe księgowanie zapłaty. Taka możliwość sprawia, że znacznie szybciej otrzymasz swój produkt. W sytuacji, gdy w ogóle nie chcesz płacić online, możesz zdecydować się na wysyłkę za pobraniem. Nie wszystkie sklepy internetowe dają taką możliwość, ale jeśli miejsce, które wybrałeś, pozwala Ci na opłacenie produktu dopiero przy jego odbiorze, jest zdecydowanie godne zaufania.
Podstawowe zasady zakupów w internecie — osobne hasła
Pamiętaj o tym, aby używać wyłącznie skomplikowanych haseł. Posiadaj również oddzielne hasła do każdego sklepu internetowego. Nie powielaj danych logowania, które masz na innych stronach internetowych oraz w koncie Google. Jeżeli bowiem dane, których używasz, wpadną w ręce cyberprzestępców, utracisz nie tylko jedno konto, ale praktycznie wszystkie. W najgorszym przypadku mógłbyś nawet stracić pieniądze, jeśli dane do bankowości elektronicznej również są identyczne. Jeżeli więc chcesz bezpiecznie robić zakupy, nie możesz zapominać o odpowiednich loginach i hasłach.
Cyberprzestępcy włamują się niekiedy klientom sklepów internetowych na konta w wyniku wycieku danych. W sytuacji, gdy takie informacje zawarte na serwerze danego sklepu zostaną upublicznione, Twoje konto może paść łupem nieuczciwych osób. W sytuacji, gdy do każdej strony masz zupełnie inny login oraz hasło, nic Ci nie grozi.
Podstawowe zasady zakupów w internecie — podejrzana cena
Jest jeszcze jedna sytuacja, w której możesz mieć wątpliwości, czy korzystanie z konkretnego sklepu internetowego jest w pełni bezpieczne. Wyobraź sobie, że kupujesz dla przykładu sprzęt elektroniczny i cena, która widnieje na stronie internetowej, jest szokująco niska. W takich sytuacjach wielu użytkowników sklepu nabiera podejrzeń. Zastanów się zatem, czy towary nie są podrobione lub na przykład skradzione. Dobrym rozwiązaniem również w tym przypadku jest zasięgnięcie opinii, a także sprawdzenie danych dostępnych w Krajowym Rejestrze Sądowym. Sytuacja z zaskakująco niskimi cenami ma miejsce często na przykład na portalach ogłoszeniowych oraz na aukcjach.
Bezpieczne płatności online — użyj oprogramowania zabezpieczającego
Upewnij się przed rozpoczęciem zakupów online, czy korzystasz z odpowiedniego oprogramowania zabezpieczającego. Rozwiązania zabezpieczające z zaporą ogniową, ochroną sieciową, filtrem antyspamowym oraz innymi technologiami ochrony sprawdzają się nie tylko na komputerach osobistych, ale również na smartfonach. Z tego też powodu postaw na sprawdzoną technologię, która nie dopuści oszustów i cyberprzestępców do informacji zgromadzonych na Twoim komputerze.
Pamiętaj również o tym, aby zawsze aktualizować oprogramowanie zabezpieczające, systemy operacyjne, a także pozostałe oprogramowanie. W ten sposób możliwie jak najszybciej usuwasz znane luki w zabezpieczeniach. Solidne programy antywirusowe na przykład od G DATA chronią również przed złośliwymi linkami phishingowymi, które znajdują się w wiadomościach e-mail oraz w postach w sieciach społecznościowych.
Jeżeli chcesz bezpiecznie robić zakupy online, unikaj także bezpośredniego logowania się do swojego konta bankowego. Aktualnie coraz większa liczba sklepów oferuje także szybkie płatności internetowe. Możesz wtedy zapłacić blikiem — to jedna z najbezpieczniejszych form. W takim bowiem przypadku podajesz w okienku jedynie kod BLIK i potwierdzasz go w aplikacji na swoim telefonie komórkowym.
Bezpieczne zakupy w internecie — podsumowanie
Sklepy internetowe dają możliwość robienia całkowicie bezpiecznych zakupów. Musisz jedynie przestrzegać najważniejszych zasad. Oczywiście oprócz tego, że powinieneś sprawdzić dane sprzedawcy i zweryfikować, czy nie znajduje się on na liście nieuczciwych sprzedawców, o których często można przeczytać na przykład na forach internetowych. Jeżeli jest to podejrzana strona internetowa, w żadnym wypadku nie powinieneś decydować się na przykład na płatność kartą. Pamiętaj również o tym, aby przy zakupach na znanych stronach internetowych sprawdzić, czy na pewno dobrze wpisałeś adres, na który mają zostać przesłane produkty. Zwróć uwagę także na to, czy sklep internetowy, na który wchodzisz, ma protokół SSL. Poznasz to na przykład po ikonce kłódki przy adresie strony www oraz po tym, że adres rozpoczyna się od „https”, a nie od „http”.
Jeżeli chcesz dokonać zakupu w pełni bezpiecznie i zrobić to w godnym zaufanie sklepie internetowym, powinieneś również zadbać o odpowiednie oprogramowanie antywirusowe. Przykładem takiego, które można polecić, jest sygnowane logiem marki G DATA.