Zainfekowany pendrive – jak sobie z nim radzić

Na pewno nieraz słyszałeś o zagrożeniach związanych z podłączaniem do komputera nieznanych nośników. Dyski przenośne, czyli popularne pendrive’y, są bardzo często wykorzystywane przez hakerów do infekowania cudzego sprzętu. Sprawdź jak się przed tym zabezpieczyć!

Wirus na pendrive – czy to realne zagrożenie?

Dyski przenośne to popularne urządzenia, z których korzystają niemal wszyscy. Jeden pendrive może krążyć pomiędzy wieloma komputerami i już tylko z tego powodu jest on bardzo atrakcyjnym narzędziem dla wszelkiej maści hakerów.

Czy wirus na pendrive to coś, co może się zdarzyć każdemu? Oczywiście! Jeżeli będziesz nieostrożny, to z bardzo dużym prawdopodobieństwem możesz doprowadzić do zarażenia swojego sprzętu. Z tego powodu nigdy nie korzystaj z urządzeń, co do których nie masz zaufania, zwłaszcza na komputerze, na którym zgromadzone masz bardzo istotne dane.

Jakiego rodzaju wirusy mogą stać się dla Ciebie uciążliwe, jeżeli będziesz używał zainfekowanego dysku przenośnego? Istnieje wiele rodzajów zagrożeń, z którymi trzeba się zmierzyć. Możesz stać się ofiarą złośliwego oprogramowania śledzącego Twoją historię przeglądania i używanych programów, rejestrującego użycie klawiszy (a co za tym idzie kradnącego loginy oraz hasła), albo takiego, które będzie ściągać na dysk Twojego komputera kolejne szkodliwe pliki. Podobnie jak w przypadku większości cybernetycznych ataków, spowolnienie działania i zaśmiecenie sprzętu to najmniejszy wymiar kary. Natomiast jeżeli będziesz mieć pecha, możesz stać się ofiarą kradzieży na większą skalę.

Niebezpieczeństwo stanowią nie tylko wirusy na pendrive, ale także urządzenia, które tylko imitują dyski przenośne. Przykładem może być tak zwany KillerUSB, czyli sprzęt do złudzenia przypominający normalny pendrive, który po włożeniu w port USB natychmiast doprowadza do fizycznego zniszczenia sprzętu. Robi to poprzez uwolnienie energii zgromadzonej w kondensatorach, która przeciąża elektronikę komputera. Jak uniknąć tego typu zagrożeń? Przede wszystkim nigdy nie używaj pendrive’ów otrzymanych od osób, do których nie masz zaufania. Podobnie ma się sprawa z dyskami zewnętrznymi, które zostały znalezione przypadkowo. Być może kusi Cię perspektywa sprawdzenia ich zawartości albo posiadania nowego, darmowego pendrive’a, ale ewentualne konsekwencje nie są warte ryzyka.

Zainfekowany pendrive – jak się zabezpieczyć?

Nawet jeżeli używasz tylko własnych dysków przenośnych albo takich, które pochodzą od zaufanych osób i współpracowników, nigdy nie możesz wykluczyć tego, że będą zawirusowane. Sama specyfika tego urządzenia, polegająca na ciągłym podłączaniu go do innych urządzeń sprawia, że ryzyko podłapania wirusa staje się dość duże. Jak radzić sobie z takim zainfekowanym pendrive’em, jeżeli jego użycie jest nieuniknione?

Najlepszym rozwiązaniem jest zainstalowanie antywirusa z możliwością skanowania urządzeń podłączanych przez port USB. Program antywirusowy G Data ma taką funkcjonalność, dzięki czemu wszelkie zagrożenia mogące zarazić komputer wirusem za pośrednictwem dysku przenośnego, są szybko rozpoznawane i blokowane. Wszystko to dzieje się automatycznie w tle i nie wymaga interwencji użytkownika, więc jest to z pewnością nie tylko skuteczne, ale i bardzo wygodne rozwiązanie. Dobrej jakości antywirus nie tylko blokuje tego rodzaju ataki, ale także wysyła stosowne alerty, dzięki czemu nic nie umknie Twojej uwadze. Będziesz mieć też pewność, że dane urządzenie nie powinno być dalej użytkowane bez wcześniejszego formatowania.

Kolejnym zabezpieczeniem, które może pomóc Ci w powstrzymaniu wirusa na pendrive jest wyłączenie opcji autorun, która automatycznie otwiera dysk przenośny po włożeniu go do portu USB. Można zrobić to za pomocą ustawień systemu operacyjnego. Nie jest to stuprocentowa gwarancja bezpieczeństwa, ale może nieco zmniejszyć ryzyko infekcji.

Darmowy pendrive – na co uważać?

Czy wszystkie dyski przenośne otrzymane jako gratis są źródłem wirusów? Nie, ale z pewnością należy podchodzić do nich ostrożnie. Tego rodzaju podarunki powinny być przede wszystkim fabrycznie zapakowane i nieotwarte, wtedy możesz mieć większą pewność co do tego, że nie są wykorzystywane jako narzędzie dla hakera.

Nawet jeżeli otrzymany sprzęt nie wydaje się podejrzany, nie używaj go na komputerach zawierających istotne informacje, na przykład tych, z których korzystasz do celów służbowych.

Po czym poznać, że pendrive jest zawirusowany? Mogą na przykład znajdować się na nim dziwne foldery, które nie dają się otworzyć lub usunąć. Niepokojąca jest także obecność plików autorun.inf razem z plikami z rozszerzeniem .exe. Obecność ukrytych folderów, które nie ujawniają się nawet po wybraniu odpowiednich opcji systemowych, także jest oznaką obecności wirusa.

Jeżeli będziesz uważał na tego typu pliki i trzymał się wymienionych w tekście rad, powinieneś znacząco ograniczyć ryzyko związane z możliwością zainfekowania sprzętu. Korzystanie z antywirusa jest kluczowe, gdyż regularne skany dokonywane przez program stanowią bardzo dobre zabezpieczenie. Dzięki temu upewnisz się co do bezpieczeństwa zarówno nowych, jak i regularnie użytkowanych dysków przenośnych.

Michał Łabęcki | P.o. Kierownika marketingu

Michał Łabęcki
P.o. kierownika marketingu
E-mail: [email protected]

Przeczytaj również ...