Jedna trzecia pracowników stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa informatycznego swojej firmy.

Znajomość cyberbezpieczeństwa jest najniższa w sektorze ochrony zdrowia, wynika z raportu G DATA “Bezpieczeństwo w liczbach”
Cyberprzestępcy nie mają problemów z hakowaniem firm. Ze względu na słabą wiedzę na temat bezpieczeństwa zasobów informatycznych, pracownicy nie są przygotowani na cyberatak w sytuacji kryzysowej. Ponad jedna trzecia badanych oceniła swój poziom kompetencji w tym zakresie jako niski lub bardzo niski. Jedynie co dziesiąty pracownik uważa się za osobę o bardzo dużej wiedzy w tym temacie. W porównaniu z rokiem 2021 liczba osób, które oceniają swój poziom kwalifikacji w zakresie cyberbezpieczeństwa jako niski lub bardzo niski wzrosła o około 7 procent. Powoduje to pilną potrzebę działania, ponieważ firmy są podatne na cyberataki, a ich skutki okazują się poważniejsze, jeśli pracownicy nie wiedzą, co robić w sytuacji awaryjnej. Aktywne współdziałanie pracowników z firmowym systemem cyberobrony wymaga wysokiego poziomu świadomości bezpieczeństwa informatycznego u tych osób.

Andreas Lüning współzałożyciel i członek zarządu G DATA CyberDefense.

Metoda zastosowana przez Trade Cipro 2.0 jest mniej wysublimowana, niż sztuczki oszustów zza oceanu, aczkolwiek zawiera kilka elementów mogących uwiarygodnić przekaz. Mam tutaj na myśli zdjęcia z wywiadu, powoływanie się na rozmowę, która naprawdę miała miejsce. Jednakże uważni czytelnicy zauważą kilka niedociągnięć, pomijając kwestię samej historii, która wydaje się być raczej mało wiarygodna. W oknie przeglądarki pojawia się dziwny adres, co już powinno być wystarczającym powodem, aby opuścić stronę. Poza tym tytuł artykułu zawiera literówkę i błąd gramatyczny. W tekście pojawiają się inne poważne niedociągnięcia, na przykład imię i nazwisko dziennikarza jest pisane małymi literami. Dlatego w takich przypadkach należy wykazać się czujnością, a przede wszystkim nie wierzyć w bajki o szybkich i łatwych inwestycjach

Andreas Lüning
założyciel i dyrektor generalny G DATA CyberDefense AG.

Sektor zdrowia i opieki społecznej ma bardzo niskie kompetencje w zakresie bezpieczeństwa IT – Pracownicy sektora telekomunikacji i usług informatycznych posiadają najwyższy poziom wiedzy o bezpieczeństwie zasobów informatycznych. Wysokie kwalifikacje w tym zakresie posiadają również pracownicy podmiotów świadczących usługi finansowe i ubezpieczeniowe. Na drugim końcu znajduje się sektor zdrowia i ubezpieczeń społecznych. Aktualnie w sektorze opieki zdrowotnej oczekuje na realizację wiele projektów cyfryzacji, na przykład związanych z tworzeniem cyfrowych kartotek pacjentów. Niestety, w tym obszarze oraz w obszarze ubezpieczeń społecznych pracownicy są przeciążeni pracą, co w tym przypadku zagraża bezpieczeństwu IT.   

Grafika przedstawiająca poziom wiedzy z zakresu cyberbezpieczeństwa
Michał Łabęcki | P.o. Kierownika marketingu

Michał Łabęcki
P.o. kierownika marketingu
E-mail: [email protected]

Przeczytaj również ...