Pulpit zdalny w pracy – czy warto? Jak zadbać o bezpieczeństwo?

Praca zdalna, działy firmowe w różnych miejscach, problemy techniczne podczas pracy z domu? Ostatnimi czasy coraz głośniej jest o pracy zdalnej i różnych narzędziach wykorzystywanych do pracy spoza biura. VPN, pulpit zdalny, Remote Desktop Protocol – nie do końca wiesz, z czym związane są te pojęcia i jakie są ich możliwości? Poznaj w takim razie możliwości komfortowej i bezpiecznej pracy z domu za pomocą podłączenia pulpitu zdalnego! Umożliwia on zarówno wykonywanie służbowych obowiązków bez konieczności zabierania całego sprzętu do domu, pozwala na dostęp do plików na innym komputerze po uzyskaniu zgody użytkownika, jak również usprawnia pracę pomiędzy działami – pulpit zdalny ułatwia szybkie rozwiązywanie problemów technicznych, jak również konfigurację systemu bez konieczności podchodzenia do każdego firmowego sprzętu. Możliwości zdalnego pulpitu w pracy wykorzystywane są więc zarówno przez dział IT, jak również innych pracowników.

Pulpit zdalny i VPN – jak poradzić sobie z pracą zdalną?

Właśnie dowiedziałeś się, że przechodzisz na pracę zdalną, a może sam wnioskowałeś o pracę z domu? Jeżeli posiadasz firmowy laptop, to nie ma problemu – zabierasz go ze sobą i jedyne czego potrzebujesz do połączenie do firmowej sieci. Odbywa się ono za pomocą VPN – narzędzia, które gwarantuje bezpieczne korzystanie z sieci prywatnej. Wszystkie wykonywane na komputerze operacje są szyfrowane, zyskujesz więc pełną poufność, a także bezpieczny dostęp do firmowych danych potrzebnych do wykonywania służbowych obowiązków. Tego typu rozwiązanie stosowane jest zarówno w pracy zdalnej, jak również podczas służbowych delegacji. VPN jako zamknięta sieć prywatna uniemożliwia także śledzenie Twoich ruchów w sieci – Twoje dane, hasła, przeglądane maile czy też inne dokumenty są więc w pełni bezpieczne, a hakerzy, złośliwe oprogramowanie czy cyberprzestępcy nie mają do nich dostępu. O firmowym laptopie możesz zapomnieć, a perspektywa zabierania całego sprzętu stacjonarnego lekko Cię przeraża? W takim razie pracuj z domowego komputera z możliwością dostępu do wszystkich firmowych danych za pomocą podłączenia pulpitu zdalnego! Przy użyciu pulpitu zdalnego widok z firmowego komputera wyświetli się na Twoim domowym pulpicie- masz więc dostęp zarówno do wszystkich folderów, zakładek, jak również specjalistycznego oprogramowania.

Pulpit zdalny – poznaj zasadę działania!

Pierwszą, ważną kwestią możliwości pracowania z domowego sprzętu za pomocą podłączenia pulpitu zdalnego jest fakt, że komputer firmowy musi być włączony lub być w stanie uśpienia – tylko wtedy masz możliwość wykorzystania funkcji pulpitu zdalnego. Drugą kwestią jest konieczność połączenia z internetem – komputer firmowy jest podłączony do prywatnej sieci firmowej, natomiast Ty musisz połączyć się ze swoją siecią domową. Remote Deskop Protocol – protokół pulpitu zdalnego odbywa się na zasadzie udostępnienia połączenia za pomocą interfejsu graficznego użytkownika różnych systemów operacyjnych – co to wszystko oznacza? Chcąc wykorzystać pulpit zdalny w pracy czy w domu, konieczne jest zainstalowanie specjalnego oprogramowania, który umożliwi taką operację. W systemie Windows domyślnie wbudowane jest takie narzędzie – znajdziesz je w Panelu Sterowania, często wykorzystuje się także specjalne wtyczki do przeglądarki Chrome czy też inne dedykowane do tego programy, np. Teamviewer, Any Desk czy AeroAdmin. Jeżeli masz więc możliwość, to przed przejściem na pracę zdalną dopytaj dział IT o stosowane w Twojej firmie rozwiązanie podłączenia pulpitu zdalnego.

Zdalny pulpit w pracy – jak uchronić się przed hakerami?

Idea pulpitu zdalnego brzmi doskonale, chętnie wykorzystałbyś te narzędzie do pracy zdalnej, ale zastanawiasz się czy na pewno Twoje dane będą bezpieczne? Niestety podłączenie pulpitu zdalnego może stać się celem ataków cyberprzestępców oraz hakerów, jest jednak sposób, żeby się przed tym uchronić! W pierwszej kolejności pamiętać należy o używaniu silnych haseł – do korzystania z pulpitu zdalnego konieczne jest wpisanie hasła użytkownika, do komputera którego się loguje. Drugą kwestią są programy antywirusowe – warto zadbać, aby na pewno były one zainstalowane, a także na bieżąco je aktualizować. Chcąc uchronić komputer przed hakerami, a także utratą ważnych danych, warto również pamiętać o regularnym tworzeniu kopii zapasowych – backupów, do których łatwo się powróci w razie jakichkolwiek problemów technicznych. Jeżeli zależy Ci także na pewności, że dostęp do komputera jest właściwie zabezpieczony, warto podczas pracy zdalnej z wykorzystaniem podłączenia pulpitu zdalnego skorzystać także z VPN – połączenie tych rozwiązań daje dużo większą gwarancję bezpiecznego korzystania z komputera oraz ochrony przed botami i hakerami!

Michał Łabęcki | P.o. Kierownika marketingu

Michał Łabęcki
P.o. kierownika marketingu
E-mail: [email protected]

Przeczytaj również ...