Czym jest i jak zadbać o cyberbezpieczeństwo?

Niezależnie od tego, w jakim stopniu i celach korzystasz z internetu, powinieneś zwracać uwagę na kwestie ochrony swoich danych. Wzrost roli sieci w codziennym życiu sprawia, że coraz częściej jest ona też wykorzystywana przez przestępców i oszustów. Jak nie paść ich ofiarą? W poniższym artykule zapoznasz się z podstawami cyberbezpieczeństwa.

Cyberbezpieczeństwo – co to jest?

Pod tym hasłem kryją się wszelkie metody mające na celu ograniczenia ryzyka padnięcia ofiarą cybernetycznych ataków i złośliwego oprogramowania komputerowego. Ich wdrożenie pozwala na zwiększenie ochrony wszelkiego rodzaju zasobów cyfrowych. Dotyczy to zarówno plików i danych, jak i nawet ich nośników fizycznych.

Znaczenie tego rodzaju ochrony wzrasta z każdym rokiem, gdyż obecność technologii w codziennym i zawodowym życiu staje się coraz większa. Pomimo plusów powiązanych z rozwojem, jest on także źródłem różnego rodzaju zagrożeń. Przestępcy chętnie wykorzystują nowoczesne metody, by osiągać własne cele.

Cyberbezpieczeństwo chroni przed takimi zagrożeniami jak utrata wrażliwych informacji i straty finansowe, które mogą z nich wyniknąć. Dotyczy to zarówno bezpośrednich kradzieży, jak i dodatkowych kosztów powiązanych z odzyskiwaniem tego rodzaju danych.

Praktyki powiązane z bezpieczeństwem cyfrowym są powszechnie wykorzystywane we wszelkiego rodzaju platformach e-commerce i wszędzie tam, gdzie używa się danych finansowych klientów. Stosowane przez firmy, pomagają zbudować wokół użytkowników usług poczucie bezpieczeństwa, a także zapewniają działalność zgodną z aktualnie obowiązującymi przepisami.

Cyberbezpieczeństwo i zagrożenia w sieci

Do najczęściej spotykanych zagrożeń internetowych należą przede wszystkim różnego rodzaju ataki phishingowe. Zachęcają one do dokonania rejestracji, kliknięcia w link aktywacyjny lub do innych działań, które mają na celu wyłudzenie Twoich danych poufnych. W ten sposób oszust może uzyskać dostęp na przykład do Twojej bankowości internetowej i bardzo szybko ogołocić Twoje konto ze wszystkich środków finansowych.

Z roku na rok wzrasta także liczba ataków malware, czyli takich przeprowadzonych przy pomocy złośliwego oprogramowania. Dotyczy to między innymi wirusów, ransomware i programów szpiegujących. Wiele z nie tylko uniemożliwia normalne korzystanie z urządzeń i sieci, ale także może skutkować realnymi kradzieżami oraz wyłudzeniami. Na tego typu działania jesteś szczególnie narażony także podczas korzystania z publicznych, niezabezpieczonych sieci WiFi.

Do znanych zagrożeń należy także blokowanie usług (DoS). W takim wypadku hakerzy obciążają sieć lub system bardzo dużą liczbą procesów, które mają za zadanie doprowadzić do przeciążenia i zatrzymania działania. Jest to szczególnie niebezpieczne dla firm, gdzie wywołane atakami przestoje mogą doprowadzić do sporych strat finansowych.

To tylko niektóre z zagrożeń, które są powszechnie spotykane przez użytkowników internetu. Padnięcie ich ofiarą może doprowadzić do bardzo przykrych konsekwencji. Istnieje zatem bardzo duża potrzeba, by skutecznie bronić się przed tego typu cyberatakami.

Jak zwiększyć cyberbezpieczeństwo?

Jest wiele sposobów na to, by móc korzystać z sieci w bezpieczniejszy sposób. Duże firmy opracowują całe strategie i korzystają z usług profesjonalistów, którzy dbają o to, by ich systemy były prawidłowo chronione. Co można zrobić na mniejszą skalę, tak by samodzielnie zwiększyć cyberbezpieczeństwo swojej domowej lub firmowej sieci? 

  1. Pamiętaj o aktualizacjach sprzętu oraz oprogramowania. Korzystanie z bieżących wersji pozwoli Ci na znaczne ograniczenie zagrożeń. Dzięki temu programy, których używasz, będą bardziej przygotowane na nowe zagrożenia, a ich stare luki w obronie zostaną załatane.
  2. Twórz dobrej jakości hasła. Stosowanie kluczy o odpowiedniej długości, które zawierają różne rodzaje znaków (duże i małe litery, specjalne symbole, cyfry), sprawi, że dostęp do Twoich danych będzie znacznie bardziej utrudniony.
  3. Korzystaj ze sprawdzonego programy antywirusowego. Dobrej jakości antywirus jest niezbędnym oprogramowaniem zarówno na Twoim komputerze, jak i urządzeniach mobilnych. Możesz dzięki niemu zniwelować większość zagrożeń, a wszystko to dzieje się w tle, bez zmuszania Cię do jakiegokolwiek wysiłku. Zachęcamy do zapoznania się z pakietami programów antywirusowych G DATA, dostosowanych do różnych systemów operacyjnych i urządzeń.
  4. Używaj VPN. Korzystanie z wirtualnych sieci prywatnych pozwoli Ci znacznie zwiększyć Twoje cyberbezpieczeństwo. Dzieje się tak dzięki dodatkowemu szyfrowaniu danych oraz ograniczeniu dostępu do nich niepowołanym osobom.
  5. Wykonuj regularne backupy danych. Najlepsze zabezpieczenie dla Twojej pracy i plików to posiadanie ich w kilku regularnie aktualizowanych kopiach.
  6. Bądź uważny. Cyberbezpieczeństwo to nie tylko programy ochronne, ale także świadomość. Pogłębiaj swoją wiedzę na temat tego, co grozi Ci w sieci i ucz się rozpoznawać oszustwa.

Jeżeli będziesz stosować się do powyższych zasad, z pewnością znacznie zwiększysz swoje szanse na uniknięcie ataku hakerskiego.

Michał Łabęcki | P.o. Kierownika marketingu

Michał Łabęcki
P.o. kierownika marketingu
E-mail: [email protected]

Przeczytaj również ...