Jak sprawić by komputer działał szybciej?

Twój komputer nie działa tak szybko, jak kiedyś? Opóźniona reakcja nie tylko Cię irytuje, ale również wpływa na komfort Twojej pracy? Na szybkość pracy komputera wpływa wiele czynników – należą do nich zarówno same parametry techniczne oraz oprogramowanie, jak również sposób użytkowania czy właściwa ochrona antywirusowa. Zbyt wiele plików, mała ilość wolnego miejsca na dysku, błędy systemowe, obecność wirusa, programów śledzących, złośliwego oprogramowania czy też duża ilość aplikacji w tle – te oraz wiele innych czynników mogą wpływać na wolny komputer. Jak więc temu zaradzić i wpłynąć na przyspieszenie pracy komputera? Poznaj kilka cennych wskazówek, które pozwolą Ci wykryć źródło problemu i wpłynąć na przyspieszenie komputera! Niech codzienna praca zawsze będzie komfortowa i bezproblemowa, a Twój sprzęt posłuży Ci na długie lata!

Wolny komputer – poznaj źródło problemu

Opóźniona reakcja komputera to nie tylko komfort użytkowania, ale często również utrudnienie w pracy – w programach graficznych czy też inżynieryjnych. Twój komputer wyraźnie spowolnił? To nie zawsze musi oznaczać konieczność naprawy czy też wymiany na nowy sprzęt! Właściwa diagnoza i znalezienie źródła problemu pozwoli samodzielnie usunąć usterkę i znacząco przyspieszyć pracę komputera. Co więc warto zrobić? Po pierwsze sprawdzić, czy na komputerze zainstalowany jest program antywirusowy, a także czy jest on zaktualizowany. Wolny komputer często spowodowany jest zainfekowaniem przez wirusy czy programy śledzące. Bez wątpienia nie warto więc oszczędzać na programach chroniących komputer przed tego typu złośliwym oprogramowaniem – wpływa ono bowiem nie tylko na spowolnienie pracy komputera czy przeglądarkę, ale także w zależności od rodzaju może wykraść z komputera ważne i poufne dane. Po drugie warto sprawdzić zarówno pamięć podręczną, jak również wolne miejsce na dysku twardym. Sprzęt ma ograniczoną pojemność, regularne porządki, usuwanie zbędnych plików i nieużywanych programów z pewnością wpłynie więc na przyspieszenie pracy komputera, a także sprawi, że wbudowany akumulator będzie wolniej się rozładowywać. Kolejną przyczyną wolnego komputera może być przegrzewanie się sprzętu – zasłonięte kratki wentylacyjne, uszkodzony wentylator, zbyt mała ilość czy też zaschnięta pasta termoprzewodząca. Przegrzewający się komputer to usterka, którą warto sprawdzić samodzielnie – w przypadku nieznalezienia źródła problemu udaj się jednak do renomowanego serwisu.

Przyspieszenie komputera – postaw na profesjonalną ochronę

Ochrona antywirusowa w czasie rzeczywistym, regularne skanowanie komputera oraz poczty, uruchomione zapory chroniącej komputer podczas korzystania z przeglądarki internetowej, filtry programu antywirusowego, które weryfikują otwierane strony i programy, a także narzędzie AntiSpam chroniące przed zbyt dużą ilością spamu na poczcie elektronicznej. Zainstalowany profesjonalny program antywirusowy znacząco wpływa na przyspieszenie komputera, a także jego wydajność i bezpieczeństwo Twoich danych. Co więcej, na przyspieszenie pracy komputera wpływa także regularna aktualizacja programu antywirusowego. Zastanawiasz się, czy rzeczywiście jest to takie ważne i potrzebne? Podczas aktualizacji odświeżone są sygnatury wirusów, a także instalowane najnowsze dodatki. Wiele tych ustawień jest indywidualna – to Ty decydujesz, które składniki mają być w danej chwili włączone, a także które faktycznie są Ci potrzebne.

Inne powody wolnego komputera

Sprawdziłeś pojemność dysku twardego, usunąłeś zbędne pliki oraz aplikacje w tle, zaktualizowałeś program antywirusowy czy też skontrolowałeś system chłodzenia, ale nadal nie zauważyłeś przyspieszenie komputera? Na szybkość wpływać może także przeglądarka internetowa, ich ilość na komputerze, a także otwarte w przeglądarce zakładki. Warto również rozważyć zakup dodatkowej pamięci RAM – to szczególnie polecane jest w przypadku instalowania zaawansowanych programów czy gier komputerowych. W przypadku korzystania z laptopa cenna będzie również odpowiednio dobrana podkładka chłodząca, która zabezpieczy sprzęt przed przegrzaniem, a także odciąży pracę wentylatorów. Jeżeli żaden z wyżej odpisanych powodów nie wpłynie na przyspieszenie pracy komputera, to można pomyśleć jeszcze o zainstalowaniu nowych sterowników – to one odpowiedzialne są za działanie różnych podzespołów, a w ostatecznym przypadku o ponownym zainstalowaniu systemu operacyjnego. Ostatnie rozwiązanie jest jednak dość problematyczne – w przypadku gdy nie przegrasz ważnych plików, danych, aplikacji czy programów na zewnętrzny dysk, to wszystko utracisz. Po reinstalacji, która przyspieszy pracę komputera, konieczne jest również ponowne zainstalowanie wszystkich potrzebnych programów i aplikacji. W dużej mierze zaleca się jednak regularne czyszczenie i dbanie o aktualną wersje oprogramowania antywirusowego – to bez wątpienia doskonała profilaktyka zapobiegająca wolnej pracy Twojego komputera!

Michał Łabęcki | P.o. Kierownika marketingu

Michał Łabęcki
P.o. kierownika marketingu
E-mail: [email protected]

Przeczytaj również ...