Gotówka, choć nadal popularna, coraz częściej ustępuje miejsca innym rodzajom płatności. Oczywistym przykładem są wszelkie transakcje internetowe i przelewy, które z powodzeniem umożliwiają wykonywanie transakcji za pośrednictwem telefonu. Współcześnie można płacić telefonem również podczas bezpośredniego dokonywania zakupów w sklepach stacjonarnych. Coraz więcej osób decyduje się na płacenie w telefonie. Można to zaobserwować zwłaszcza w dobie pandemii koronawirusa, gdzie jeszcze bardziej zachęcani jesteśmy do korzystania z rozwiązań bezdotykowych. W ostatnich czasach nie tylko gotówka, ale nawet i karty płatnicze zastępowane są mobilną technologią. Czy to zjawisko jest bezpieczne?
Bezpieczne płatności przez telefon – podstawy
Wirtualny portfel i skojarzenie swojego telefonu z kontem internetowym samo w sobie nie jest niebezpieczne. Banki zapewniają, że płatności za pośrednictwem telefonu są równie bezpieczne, co te dokonywane przy pomocy karty zbliżeniowej. Wymagają też dodatkowych weryfikacji. Nic dziwnego, że tak wygodne rozwiązanie znajduje zatem coraz więcej fanów. Niemal każdy nosi ze sobą smartfona wszędzie, gdzie się porusza. Skoro zapewnia on możliwość płatności, to po co dodatkowo nosić ze sobą fizyczny portfel? Co jednak gdy zgubimy telefon, albo ktoś go nam ukradnie? Czy w tym przypadku złodziej dostanie wszystkie nasze dane bankowe i będzie mógł ogołocić nas z pieniędzy? Nie, jeżeli odpowiednio się zabezpieczymy! Przestępcy z zainteresowaniem obserwują to, że coraz chętniej płacimy telefonem i tworzą rozwiązania, za pomocą których mogą w łatwy sposób dostać się do danych bankowych. Właśnie z uwagi na różnorodne nowe rozwiązania powinno się dbać o bezpieczeństwo płatności telefonem.
Aplikacje bankowe, które pozwalają na dokonywanie bezpiecznych płatności przez telefon, są zabezpieczone szeregiem uwierzytelnień. By z nich skorzystać należy podać odpowiednie hasło albo wykorzystać czytnik linii papilarnych. Mimo wszystko odpowiedzialny użytkownik smartfona powinien minimalizować wszystkie zagrożenia. Dlatego nie wolno udostępniać swoich danych logowania innym osobom, a jeżeli pożyczamy komuś urządzenie należy zadbać o to, by wcześniej wylogować się z aplikacji płatniczych. Praktycznie wyeliminuje to ryzyko bycia ofiarą kradzieży.
Dodatkowo zawsze warto skorzystać z opcji blokowania telefonu hasłem, by na wypadek jego zagubienia, nikt nie mógł z niego skorzystać. Inne wrażliwe dane warto chronić osobno w szyfrowanych i ukrytych folderach. Przy przestrzeganiu tych zasad bezpieczeństwa możemy być spokojni o swoje finanse i swobodnie korzystać z płatności za pośrednictwem telefonu.
Co jednak, jeżeli zagrożenie wykorzystania naszych danych nie wynika z fizycznej kradzieży, tylko ataku hackerskiego? I przed taką ewentualnością można się zabezpieczyć!
Antywirus dla urządzeń mobilnych
Cyberprzestępstwo to zjawisko powszechne i w dobie coraz większej cyfryzacji społeczeństwa nieuniknione. Do tej pory programy zabezpieczające przed wirusami były głównie dedykowane dla komputerów. Jednakże współczesne smartfony posiadają jeszcze więcej funkcji niż kiedykolwiek wcześniej i gromadzą dużo więcej naszych danych. Dlatego odpowiednie zabezpieczenie ich może okazać się koniecznością. Prawdopodobieństwo hackerskiego włamania może stać się w nadchodzących latach bardziej prawdopodobne niż fizyczna kradzież.
W kwestiach bezpieczeństwa dużo zależy od sposobu, w jaki korzystasz ze swojego telefonu. Jeżeli masz w zwyczaju klikać w spamerskie wiadomości, albo instalujesz dużo programów, które niekoniecznie warte są zaufania, antywirus może być rozwiązaniem odpowiednim dla Ciebie. Mimo wszystko, nawet jeżeli pobierając aplikacje czy wchodząc na strony, trzymamy się sprawdzonych źródeł, nie da się do końca wyeliminować ryzyka. Należy też uważać z korzystaniem z aplikacji wymagających naszych wrażliwych danych, jeżeli odbywa się to podczas używania publicznych i nie do końca zaufanych sieci wi-fi.
Dokonywanie płatności za pośrednictwem telefonu to dodatkowy czynnik dla którego warto zdecydować się na zainstalowanie sprawdzonego antywirusa. Regularne skany pamięci smartfona pozwolą na szybkie wykrycie wszelkich podejrzanych aktywności, również takich, które mogłyby skutkować wykradzeniem naszych haseł. Dzięki temu dołożymy kolejną cegiełkę do zabezpieczenia się przed kradzieżą.
Podsumowanie
Bezpieczne płatności przez telefon są jak najbardziej możliwe. Od strony technicznej tego rodzaju transakcje nie stanowią żadnego zagrożenia. To, czym należy się martwić to odpowiednie zabezpieczenie smartfona, które pomoże ograniczyć do minimum konsekwencje związane z zagubieniem lub kradzieżą telefonu. Dodatkowa ochrona w postaci antywirusa dla urządzeń mobilnych, pozwoli na zmniejszenie ryzyka cyberataków i umożliwi cieszenie się wygodą korzystania z telefonicznych płatności bez dodatkowego stresu. Ważne, aby nigdy nie pobierać niesprawdzonych aplikacji, ponieważ mogą one mieć dostęp do dużej ilości danych. Warto przy tym sprawdzić, jakie uprawnienia mają wszystkie zainstalowane aplikacje. Ponadto coraz częściej można spotkać się z zagrożeniami, które mają postać linku i są wysyłane poprzez SMS. To na przykład fałszywe wiadomości od firm kurierskich, w których jest informacja, że należy dopłacić do przesyłki 2 złote, aby została dostarczona, ponieważ przekracza określoną wagę. Nie powinno się klikać w żadne linki przesyłane poprzez wiadomości SMS, a każdą taką informację należy weryfikować bezpośrednio w danej firmie.