Bezpieczne kopie zapasowe w chmurze

Zapewne zdarzyło ci się kiedyś pisać jakiś ważny dokument, sklejać prezentację czy realizować projekt, gdy w pewnym momencie, tuż przed zapisaniem pliku, coś poszło nie tak. Strona wyłączyła się a ty zostałeś bez niczego. Twoja praca nie została nigdzie skopiowana, więc wszystko poszło na marne. I całość trzeba zacząć od początku.

Mogła ci się również przydarzyć sytuacja, w której pewnego dnia twój sprzęt zwyczajnie odmówił posłuszeństwa: chwilę poszumiał, zacharczał, i umarł. Razem ze wszystkimi twoimi zdjęciami, folderami i mniej lub bardziej ważnymi dokumentami. Zdarzają się też takie sytuacje, w których komputer, telefon lub jakiekolwiek inne urządzenie elektroniczne po prostu się zgubiło. Jest to niewątpliwie najgorsza z wymienionych opcji, jednak powiedzmy sobie szczerze: żadna z nich nie napawa optymizmem. 

Grafika przedstawiająca czym jest chmura

Gdybyś tylko mógł odzyskać część rzeczy, które przepadły… W takich momentach w twoim umyśle pojawia się cała hierarchia wartości i nagle przypominasz sobie, które z plików były dla ciebie najcenniejsze. Na szczęście G DATA zawsze stara się myśleć o krok do przodu, dlatego nasz program antywirusowy zabezpiecza cię na wypadek takich nieprzyjemnych zdarzeń.

Wyobraź sobie, że istnieje urządzenie, które w swojej pamięci przechowuje wszystko to, nad czym tak ciężko pracowałeś. Coś na zasadzie wspomnień – otwierasz w głowie odpowiednią szufladkę i już wiesz, jak wyglądało dane wydarzenie. Nie musisz mieć tego fizycznie, w końcu twoja głowa zawsze ci towarzyszy. Podobnie działa chmura, choć jest o wiele bardziej precyzyjna. W końcu nasze wspomnienia są subiektywne, a z czasem zacierają się. Chmura natomiast przechowuje wszystkie twoje dane na swoim serwerze. Oznacza to więc, że nie musisz mieć przy sobie konkretnego urządzenia, żeby mieć do nich dostęp. Wystarczy wgląd do jednego konta z zaszyfrowanym hasłem, by móc odtwarzać swoje pliki i multimedia, gdziekolwiek się znajdujesz. Jest tylko jeden warunek – musisz mieć dostęp do Internetu.

Jak przechowywane są kopie zapasowe plików w chmurze?

Chmurę można określić jako osobny dysk, który jest dostępny online. To miejsce na serwerze, na którym przetrzymywane są kopie Twoich danych. Dzięki temu możesz w łatwy sposób dotrzeć do plików z każdego miejsca, w którym jest internet. Musisz jednak posiadać login i hasło. Chmura jest doskonałym rozwiązaniem, ponieważ nie ma fizycznej formy, a więc nie możesz jej zgubić. Nawet w przypadku awarii serwera nie musisz się martwić utratą danych – największe platformy do przechowywania plików w chmurze posiadaną zapisane poprzednie wersje danych. Część chmur pozwala więc także na odzyskanie plików usuniętych przez pomyłkę. Jak przechowywane są kopie zapasowe plików w chmurze? Warto przede wszystkim zdecydować jakie dane będą przechowywane w chmurze, a które z nich na dysku zewnętrznym. Dobrą praktyką będzie dokładne posegregowanie wszystkich danych, aby mieć łatwy dostęp do konkretnych plików. Część chmur umożliwia również hasłowanie konkretnych folderów. Jednak podczas ataku hasła mogą być szybko obchodzone. Jak zatem można chronić dane, które znajdują się na obcym serwerze? Najlepszym rozwiązaniem jest zainwestowanie w system zabezpieczający. Chmura G DATA to system, który dokładnie zabezpiecza wszystkie dane i doskonale radzi sobie z próbami włamania na chmurę.

Jak działa chmura G DATA?

Twój dysk przenośny tworzony jest z pomocą popularnych usługodawców, takich jak Google Drive czy Dropbox. Program antywirusowy G DATA pozwala na tworzenie kopii zapasowych i jest to zupełnie automatyczne – nie musisz pamiętać o ręcznym zapisie dokumentów. Czarną sytuację, w której tracisz całą dotychczasową pracę, można więc włożyć między bajki. Większość funkcji, które oferuje nasz antywirus odbywa się automatycznie. Jest to bardzo wygodne, ale też niezwykle bezpieczne. Użytkownik nie musi martwić się o to, że zapomni ustawić jakąś ważną funkcję. Program antywirusowy G DATA zapewnia maksymalne bezpieczeństwo i poczucie komfortu w każdej sytuacji.

Zdecydowanie nie warto pozostawiać swojej chmury bez zabezpieczeń. Dlaczego? Wystarczy przypomnieć sobie słynne ataki na konta światowych celebrytów. Hakerzy wykradli wiele danych, w tym zdjęć, których żadna gwiazda nie chciała publikować. Jednym z głośniejszych ataków był ten, który miał miejsce w 2000 roku. Ofiarami padły wtedy takie znane osobistości, jak Madonna, Lady Gaga, Christina Aguilera czy nawet Mariah Carey. Przy okazji takich głośnych wydarzeń wiele osób przypomina sobie o dodatkowej ochronie chmury, która także może mieć luki bezpieczeństwa. Lepiej działać przed szkodą i wyposażyć się w odpowiedni system jak najwcześniej. G DATA to zaawansowany system, który na podstawie próbek może wykryć i zablokować próby wtargnięcia do systemu w chmurze. To kompleksowe rozwiązanie, które wykorzystuje najpotężniejsze zabezpieczenia, które rozpoznają niebezpieczeństwa bardzo szybko i unicestwiają je. 

Michał Łabęcki | P.o. Kierownika marketingu

Michał Łabęcki
P.o. kierownika marketingu
E-mail: [email protected]

Przeczytaj również ...