Zakupy świąteczne 2022: Uwaga na fałszywe sklepy internetowe i oszustwa w sieci

G DATA CyberDefense udziela wskazówek, jak bezpiecznie robić zakupy w Internecie

86% internautów kupuje prezenty świąteczne online (źródło: Bitkom, 2021). Okres przedświąteczny to nie tylko czas najwyższych obrotów dla handlowców, ale także czas największej aktywności cyberprzestępców, którzy usiłują wyłudzić pieniądze, zakładając fałszywe sklepy online lub za pomocą innych oszustw. Działania internetowych oszustów stają się szczególnie intensywne przy akcjach promocyjnych i rabatowych takich jak np. „Czarny Piątek”, które są w tym roku szczególnie ważne dla konsumentów, ponieważ wysokie koszty energii i inflacja powodują, że klienci zwracają szczególną uwagę na ceny i przez to stają się jeszcze bardziej podatni na oszustwa internetowe w przedświątecznym stresie. G DATA CyberDefense zaleca ostrożność i udziela wskazówek, jak bezpiecznie robić zakupy online.

Do Bożego Narodzenia zostało już tylko kilka tygodni, a listy zakupów są długie i skomplikowane. Inflacja i wysokie koszty gazu, prądu i paliw powodują, że budżety na prezenty świąteczne wielu konsumentów są znacznie mniejsze, a poszukiwanie tanich ofert zabawek, artykułów elektronicznych i tym podobnych produktów jest jeszcze ważniejsze niż w poprzednich latach. To powoduje dodatkowy stres. Klienci poszukujący online zniżek i promocji, takich jak Czarny Tydzień lub Czarny Piątek są narażeni na działania cyberprzestępców, którzy stają się szczególnie aktywni, aby wyłudzić pieniądze od kupujących.

Tim Berghoff
Specjalista ds. bezpieczeństwa G DATA CyberDefense

Zasadniczy problem polega na tym, że domowy sprzęt łączący się z Internetem wymaga aktualizacji i konserwacji. Niestety, większość użytkowników indywidualnOkres świąteczny to co roku okres żniw dla cyberprzestępców. Oszuści zakładają fałszywe sklepy internetowe i pokazują fałszywe oferty aby wyłudzić pieniądze lub dane osobowe (na przykład dostęp do kanałów płatności online)” wyjaśnia Tim Berghoff, doradca ds. cyberbezpieczeństwa w G DATA CyberDefense. „Klienci powinni zachować spokój podczas świątecznego szaleństwa zakupów i dokładnie zapoznać się z ofertami i dostawcami. Jeśli ponadto stosujesz aktywne rozwiązania zabezpieczające podczas zakupów online i aktualizujesz smartfon i komputer to jesteś bezpieczny i nic nie stoi na przeszkodzie, abyś kupował prezenty w sklepach internetowychych zapomina o tym. Co gorsza, również wielu producentów po dwóch latach, a czasami nawet wcześniej, przestaje udostępniać aktualizacje. Hakerzy wykorzystują okazje, włamując się do sieci i przejmując dane użytkowników.

Tim Berghoff
Specjalista ds. bezpieczeństwa G DATA CyberDefense

Święta to okres żniw dla sprzedawców

To najważniejsza pora roku dla handlowców zapewniająca im wysoką sprzedaż i ogromne zyski. Również dla cyberprzestępców jest to czas wzmożonej aktywności polegającej przede wszystkim na dwóch podstawowych działaniach prowadzących do oszustwa:

  • Fałszywe sklepy: W przypadku fałszywych sklepów internetowych oszuści próbują uzyskać pieniądze z „zakupu” nieistniejącego towaru. Reklamują „okazyjne oferty” na zazwyczaj drogie perfumy, markowe towary lub trudną do znalezienia elektronikę, taką jak konsole do gier – wszystko po okazyjnej cenie. Często przy zamówieniu oferowana jest tylko forma zapłaty „płatność z góry”, wskutek czego kupujący płaci cenę, ale towaru nie otrzyma lub będzie on znacznie gorszej jakości. Przestępcy chcą również uzyskać dane dostępowe do kanałów płatności online lub innych usług finansowych. Fałszywe sklepy często nie są rozpoznawalne na pierwszy rzut oka. Dopiero spojrzenie na stopkę na stronie internetowej „sprzedawcy”, warunki dostawy lub oferty pozwala rozpoznać, że sklep internetowy nie jest godny zaufania. Dlatego warto dokładnie sprawdzić te informacje.
  • Fałszywe oferty: Oszuści oferują pożądane produkty po bardzo korzystnych cenach. Są one oferowane do sprzedaży za pośrednictwem platform sprzedażowych. W okresie przedświątecznym konsumenci otrzymują również zalew e-maili spamowych z podejrzanymi ofertami. Produkty są często oferowane znacznie poniżej normalnej ceny rynkowej. Taka oferta powinna od razu wzbudzić podejrzenie jako „zbyt piękna, aby była prawdziwa”. Konsumenci powinni krytycznie przyjrzeć się bardzo tanim ofertom i w razie wątpliwości powstrzymać się od zakupu.
Grafika przedstawiająca jak robić zakupy online

Ekspert ds cyberbezpieczeństwa, Tim Berghoff, radzi konsumentom, aby dokładnie przyglądali się okazjom i korzystali z kompleksowego rozwiązania bezpieczeństwa oraz zaleca zaktualizowanie systemu operacyjnego i wszystkich aplikacji na urządzeniach mobilnych i komputerach do najnowszej wersji.

Dalsze wskazówki eksperta G DATA w sprawie bezpiecznych zakupów online – patrz Zasady bezpiecznych zakupów online – gdata.pl

Michał Łabęcki | P.o. Kierownika marketingu

Michał Łabęcki
P.o. kierownika marketingu
E-mail: [email protected]

Przeczytaj również ...