Zasady bezpiecznych zakupów online

Obecnie zakupy online robi mnóstwo osób. Wygoda tego rozwiązania zachęca do właśnie takiego wydawania pieniędzy. Nie trzeba nigdzie jechać, towar można zwrócić w ciągu 14 dni, a zakupy można robić przez całą dobę. Jednak nie należy rezygnować z czujności! Jak robić bezpieczne zakupy online?

Bezpieczne płatności online – sprawdź sieć Wi-Fi

Podczas robienia zakupów lub przesyłania pieniędzy online łącz się wyłącznie z bezpiecznymi środowiskami Wi-Fi. Bez ochrony sieci hasłem i wykorzystywaniem szyfrowanych protokołów transmisji osoby atakujące mogą zobaczyć Twoje dane Rozwiązanie VPN zapewnia tutaj większe bezpieczeństwo. Zwłaszcza w miejscach publicznych przestępcy lubią podszywać się pod sieć, a następnie przekierowywać cały ruch danych za pośrednictwem własnego urządzenia. Unikaj używania komputerów publicznych do wrażliwych procesów, na przykład w bibliotekach, ponieważ nie masz wpływu na ich bezpieczeństwo.

Sprawdź sklep przed zakupem

Koniecznie zweryfikuj sklep online, z jakiego chcesz coś zamówić. Zobacz czy ma zieloną kłódkę i poprawny certyfikat, czy posiada opinie. Najważniejsze jednak, nawet jeśli chcesz coś zamówić ze znanego Ci sklepu, będzie sprawdzenie adresu strony. Cyberprzestępcy często tworzą kopie sklepów, abyś zrobił zakupy na fałszywej stronie. Dlatego zobacz, czy nie zrobiłeś literówki w adresie lub nie zostałeś przekierowany na podejrzaną stronę. Kupujesz w nowym sklepie? Przy zamawianiu i płaceniu zwracaj uwagę na funkcje bezpieczeństwa, które są wyświetlane na różne sposoby w nowoczesnych przeglądarkach: skrót od „https” w przedniej części wpisanego adresu – „S” w oznacza to, że wszystkie dane są szyfrowane i nie mogą być przeglądane. Jest to szczególnie ważne przy wprowadzaniu poufnych informacji, takich jak dane bankowe. Przyjrzyj się ocenom sklepów innych kupujących i wykorzystaj je jako kryterium przy podejmowaniu decyzji. Oprócz ocen w samym sklepie internetowym, opinie innych klientów można również znaleźć na własnych portalach z ocenami lub na forach internetowych. Wystarczy wyszukać nazwę sklepu internetowego i dodać frazę „opinie” za pomocą wyszukiwarki.  Sprawdź, czy wybrany przez Ciebie sklep posiada regulamin i informację o prawie do zwrotu. Czy możesz tam znaleźć nazwę i pełny adres dostawcy? Bądź sceptyczny, jeśli nie możesz znaleźć na stronie informacji o firmie.

Bezpieczne zakupy w internecie – podaj jak najmniej danych 

Podczas składania zamówienia należy w polach obowiązkowych podaj tylko tyle danych osobowych, ile jest absolutnie konieczne do dokonania transakcji. Wypełnij tylko obowiązkowe pola i odhacz zgody na e-maile reklamowe (jeśli nie chcesz ich otrzymywać). Decydując się na jedną z oferowanych metod płatności, rozważ kwestie związane z bezpieczeństwem i wygodą. Jeśli nie chcesz płacić online, wybierz wysyłkę za pobraniem.

Bezpieczne zakupy online – osobne hasło do każdego sklepu

Używaj skomplikowanych haseł podczas logowania i posiadaj osobne hasło dla każdego sklepu. Jeśli Twój adres e-mail i hasło wpadną w ręce przestępców, wpłynie to tylko na jeden z Twoich loginów do sklepów internetowych. Jeśli jednak posiadasz to samo hasło do sklepu online, banku, maila, to przy wycieku danych jesteś w niebezpieczeństwie. Nie masz pewności, czy dany sklep online w najbliższym czasie nie stanie się ofiarą ataków cyberprzestępców. Dlatego też koniecznie zadbaj o to, aby nigdy nie mieć takich samych haseł do różnych kont.  Uważaj również na bardzo niskie ceny. Bądź wyjątkowo podejrzliwy wobec sprzedaży wartościowych przedmiotów za ułamek ich realnej ceny. Mogą to być towary podrobione lub skradzione. Przeczytaj uważnie opis przedmiotu (szczególnie na portalach ogłoszeniowych i aukcjach), na przykład podejrzany sprzedawca może oferować tylko zdjęcie opakowanie produktu, ale sprytnie to ukrywa.

Bezpieczne płatności online – użyj oprogramowania zabezpieczającego

Bezpieczne płatności online - użyj oprogramowania zabezpieczającego

Zainstaluj rozwiązanie zabezpieczające z zaporą ogniową, ochroną sieciową, filtrem antyspamowym i innymi technologiami ochrony — nie tylko na swoim komputerze, ale także na smartfonie. Zawsze aktualizuj oprogramowanie zabezpieczające, system operacyjny i inne programy, aby jak najszybciej usunąć znane luki w zabezpieczeniach. Uniemożliwia to atakującym dostęp do Twojego systemu od samego początku i kradzież poufnych danych. Oprogramowanie antywirusowe, takie jak to od G DATA, chroni również przed złośliwymi linkami phishingowymi w wiadomościach e-mail i postach w sieciach społecznościowych.

Jeśli płacisz przez internet, to unikaj logowania się do swojego konta bankowego. Obecnie większość sklepów online pozwala na szybkie płatności internetowe. Wtedy możesz zapłacić blikiem – to jedna z najbezpieczniejszych form, ponieważ podajesz w okienku jedynie kod BLIK i potwierdzasz go w aplikacji banku na swoim smartfonie. 

Bezpieczne zakupy w internecie – podsumowanie

Zakupy online mogą być całkowicie bezpieczne, jeśli tylko będziesz przestrzegać najważniejszych zasad. Przede wszystkim musisz mieć odpowiednią ochronę antywirusową – bez niej nie powinieneś wykonywać żadnych działań w internecie, a tym bardziej tych, które są związane z płatnościami. Jeśli chcesz kupić coś w nowym sklepie, to sprawdź dokładnie stronę, regulamin, dane firmy oraz opinie. Natomiast przy zakupach na znanych stronach zadbaj o ręczne wpisanie adresu i weryfikację tego, czy został poprawnie wprowadzony. Zawsze sprawdzaj też, czy strona ma adres https. Ponadto pamiętaj o tym, aby podawać podczas zakupów jak najmniej danych i posiadać inne hasło do każdego konta. Tym sposobem chronisz się nie przed atakami na siebie, ale na sklep internetowy. Korzystaj z bezpiecznych form płatności i nigdy nie podawaj danych do konta w miejscach, które nie są do tego przeznaczone – np. na stronie banku.

Michał Łabęcki | P.o. Kierownika marketingu

Michał Łabęcki
P.o. kierownika marketingu
E-mail: [email protected]

Ochrona warta każdej złotówki - G DATA Antivirus