Malware co to takiego?

W ogólnym znaczeniu malware to złośliwe programy, które są wykorzystywane przez hakerów w cyberatakach. Co to jest malware i jak usunąć malware? Wyjaśnimy to!

Malware – co to? Definicja

Malware to szerokie pojęcie, które charakteryzuje szkodliwe oprogramowanie, które może zainfekować nie tylko Twój komputer, ale również telefon. Dzięki malware, cyberprzestępcy są w stanie wykraść Twoje dane osobowe, jak również zdobyć informację dotyczące Twojego hasła oraz uzyskać pewne korzyści majątkowe. Malware nie ma więc jasnej definicji, wszystko uzależnione jest od tego, jakie cele haker chce osiągnąć, wykradając nasze dane. Wyjaśniając, co to jest malware, możemy przyjąć ogólnie, że jest to szkodliwy typ oprogramowania, dzięki któremu niepożądane osoby będą mogły pozyskać dostęp do urządzenia, z którego korzystamy bez naszej wiedzy. Definicja malware obejmuje więc nie tylko programy szpiegujące, ale także wykorzystujące technikę phishingu, rozprzestrzeniające wirusy, konie trojańskie czy też włamujące się w inny sposób do naszej przeglądarki internetowej.

Rodzaje malware

Zastanawiając się, czym jest malware, możemy bliżej przyjrzeć się różnym typom tego oprogramowania. Wyszczególniamy kilka rodzajów malware. W związku z tym, że technologia gna wciąż do przodu, a rozwój internetu jest bardzo dynamiczny, hakerzy wymyślają coraz to nowe sposoby, by pozbawić nas ważnych plików, wykraść nasze dane czy uzyskać hasła. Przede wszystkim wyszczególniamy jednak takie rodzaje malware jak:

  • Wszelkiego rodzaju wirusy, trojany oraz robaki, czyli programy, których zadaniem jest zajęcie zasobów plików przechowywanych przez nasze urządzenie oraz ich modyfikacja po to, by móc się rozprzestrzeniać.
  • Ransomware, które jest rodzajem wirtualnego okupu. Poprzez blokowania dostępu do niektórych plików czy też nawet ekranu komputera czy telefonu, haker wymusza na użytkowniku zapłacenie pewnej sumy pieniędzy, w zamian za udostępnienie hasła dostępu lub też usunięcie złośliwego kodu.
  • Spyware – to oprogramowanie, które charakteryzuje się szpiegowaniem czynności, jakie podejmuje użytkownik komputera bądź telefonu oraz wysyłaniem informacji, które opisują jego aktywność w sieci.
  • Adware, czyli reklamy, które są w ciągły sposób wyświetlane, mimo iż użytkownik nie chce ich oglądać.
  • Browser hijackers, to oprogramowanie, które w sposób łudząco podobny wyświetla popularne witryny internetowe zawierające zły kod, lub też tworzy fałszywe zakładki w naszej przeglądarce.
  • Keyloggery – to zapamiętywanie przez złośliwe oprogramowanie ciągu liter bądź cyfr, które tworzą hasła, wpisywane przez użytkownika.
  • Rootkit, jest jedną z najgroźniejszych form cyberataków. Dzięki instalacji tej aplikacji, haker jest w stanie pełnić rolę administratora naszego systemu.
  • Rogue anti-spyware, jest to rodzaj programu imitującego oprogramowanie, które rzekomo ma nas chronić przed innymi złośliwymi aplikacjami.

Oczywiście opisując działanie malware i odpowiadając na pytanie co to jest, możemy wymienić wiele innych rodzajów programów, które mają inne działanie. Wszystkie jednak stanowią dla przeciętnego użytkownika sieci spore zagrożenie, ponieważ narażają jego dane i pieniądze na stratę.

Jak rozpoznać malware?

Wiedząc już, czym jest malware, warto też nauczyć się tego, w jaki sposób rozpoznać, że na naszym urządzeniu dzieje się coś niepokojącego, aby w porę zareagować. Przede wszystkim zainfekowany komputer bądź telefon będzie działał znacznie wolniej. Ponadto, możesz zaobserwować na swoim ekranie wyskakujące okienka, których nie otwierałeś, czy też możesz zostać zbombardowany przez spam. Pojawiające się w przeglądarce internetowej dodatkowe zakładki mogą również wskazywać na to, że ktoś wgrał na nie złośliwy program. Jak sprawdzić, czy to na pewno malware? Najprościej użyć do tego celu skanera, który wykona analizę naszego systemu i w prosty sposób wyłapie, że coś jest nie tak.

Jak usunąć malware?

Usuwanie oprogramowania malware jest stosunkowo proste. Praktycznie każdy dostępny na rynku program antywirusowy od sprawdzonego producenta powinien sobie w łatwy sposób poradzić z uzdrowieniem naszego komputera bądź telefonu. Dlatego tak ważne jest, by po pierwsze, nie tylko posiadać taki program, ale też, by na bieżąco dokonywać jego aktualizacji w trybie online. Dzięki temu może on samoczynnie aktualizować najnowsze bazy wirusów i oraz złośliwych oprogramowań i skutecznie im przeciwdziałać. Jak postępować w przypadku, gdy program antywirusowy nie wystarczy? Wtedy, do usuwania malware powinno sprawdzić się formatowanie dysku twardego. Po takim zabiegu należy pamiętać o zmianie wszelkich haseł, których dotychczas używaliśmy, aby złodziej naszych danych nie mógł z powrotem kraść naszych danych. Musimy także działać szybko, każda chwila zwłoki może spowodować niewyobrażalne straty. Na przykład, gdy cyberprzestępca uzyska dane do logowania na naszym banku internetowym, możemy stracić oszczędności całego życia. Haker może również przejąć nasze konta na portalach społecznościowych czy pocztę internetową. Jest to dla niego skarbnica wiedzy, ale również pole do rozprzestrzeniania wirusa na większą skalę. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na naszej stronie internetowej https://gdata.pl/

Michał Łabęcki | P.o. Kierownika marketingu

Michał Łabęcki
P.o. kierownika marketingu
E-mail: [email protected]

Przeczytaj również ...