Post Image

Ucz się przez zabawę

2020-07-23 15:01:00

Nauka informatyki nie musi już mieć charakteru czysto edukacyjnego - tak jak to się robi w szkołach czy na uniwersytetach. Istnieje wiele możliwości, które stanowią dodatkową rozrywkę dla edukacji. Stąd słowo edutainment. 

Porównanie 10 najlepszych komputerowych gier edukacyjnych

Niniejsza tabela przedstawia porównanie wszystkich recenzji, w oparciu o naszą opinię. O ile rozrywka jest ważnym elementem, o tyle najważniejszym punktem decydującym o całkowitej ocenie jest aspekt edukacyjny.

Nazwa

Charakterystyka

Poziom trudności

Język

Zabawa

Ocena

Codingame

nauka, singleplayer, multiplayer

Początkujący / Zaawansowany / Ekspert

Wiele popularnych języków

⭐⭐⭐⭐ ⭐⭐⭐⭐⭐

Codegym

kursy, zadania, gry

Początkujący / Zaawansowany / Ekspert

Java

⭐⭐⭐ ⭐⭐⭐⭐⭐

Elevator Saga

single game

Zaawansowany / Ekspert

JavaScript

⭐⭐⭐ ⭐⭐⭐⭐

Untrusted

single game

Zaawansowany / Ekspert

JavaScript

⭐⭐⭐ ⭐⭐⭐⭐

CodeCombat

Szereg wyzwań, stworzony dla szkół

Początkujący

JavaScript, Python, HTML

⭐⭐⭐⭐ ⭐⭐⭐⭐

CodeMonkey

Szereg wyzwań, stworzony dla szkół

Początkujący

Python

⭐⭐⭐⭐ ⭐⭐⭐⭐

VIM Adventures

Single game

Początkujący / Zaawansowany

-

⭐⭐⭐⭐ ⭐⭐⭐⭐

Flexboxfroggy & Flexboxdefense

Single game

Początkujący / Zaawansowany

CSS

⭐⭐⭐⭐ ⭐⭐⭐⭐

Baba Is You

Single game

Początkujący / Zaawansowany / Ekspert

-

⭐⭐⭐⭐⭐ ⭐⭐⭐⭐

Lightbot

Single game

Początkujący

-

⭐⭐⭐⭐ ⭐⭐⭐

1. Codingame.com - strzeszczenie

Codeingame jest zdecydowanie naszą faworytką, ze względu na różnorodność funkcji. Jest przeznaczona dla wszystkich poziomów zaawansowania. Dla niedoświadczonych programistów oferuje wiele użytecznych treści edukacyjnych. Dla doświadczonych koderów gry wieloosobowe powinny być bardziej interesującym wyborem. Gry dla jednego gracza nadają się zarówno dla niedoświadczonych, jak i zaawansowanych programistów.

Bonus: Codeingame zawiera platformę z ofertami pracy dla pracodawców szukających dobrych programistów i odwrotnie. Pokazuje to, że stojące przed użytkownikami wyzwania powinny być traktowane poważnie, ponieważ firmy wybierają swoich kandydatów na podstawie oferowanych im rozwiązań.

Codingame.com (single-player)

Istnieje wiele gier dla jednego użytkownika podzielonych na kategorie: łatwe, średnie, trudne i bardzo trudne do opanowania. Spójrzmy na "The descent”.

W "The descent" dowiesz się w zabawny sposób o pętlach w wybranym przez Ciebie języku kodowania. Oceniamy poziom trudności na łatwy. Znajduje się tam strona z dyskusjami i rozwiązaniami, na wypadek konieczności rozpoczęcia od nowa swojej nauki kodowania lub chęci wymiany wiedzy i doświadczeń.

The Enterprise ship is in danger: drawn towards the surface of an unknown planet, it is at risk of crashing against towering mountains. Help Kirk and Spock destroy the mountains... Save the Enterprise! (tłum. Statek Enterprise jest w niebezpieczeństwie: przyciągnięty na powierzchnię nieznanej planety, jest narażony na zderzenie z górami. Pomóż Kirkowi i Spockowi zniszczyć zagrozenie. Uratuj Enterprise!) - Fragment fabuły The descent

Społeczność odnosi obecnie sukces tylko w 54%.  Czy podejmujesz wyzwanie?

Spoiler: Na zdjęciu poniżej podgląd gry i przykładowe rozwiązanie problemu.

Codingame.com (multiplayer)

Platforma oferuje wiele gier wieloosobowych sklasyfikowanych jako programowanie botów, kodowanie golfa i optymalizacja.

Wspaniałą grą na początek jest gra wyścigowa Coders Strike Back. Wszystko zaczyna się od prostego samouczka krok po kroku, dzięki któremu możesz rozpocząć swój pierwszy wyścig z botem. Po ukończeniu, Twój kod jest gotowy dla graczy w tej samej lidze! W miarę postępów przejdziesz do wyższej ligi z większą ilością dostępnych funkcji, takich jak odległości i kąty.  Jest to sprawiedliwy system, który zapewnia równe warunki rywalom.

Spójrzmy na inne, mniej wizualne, aczkolwiek świetne wyzwanie związane z kodowaniem wieloosobowym: Clash of Code.

Gra "Clash of Code" naprawdę nas zaskoczyła. W ciągu 15 minut można rywalizować z innymi graczami z różnych krajów w ramach jednego wyzwania. Dostępne są 3 tryby gry:

  1. Najszybszy - Wykonaj wyzwanie tak szybko jak to możliwe.

  2. Najkrótszy - Wykonaj wyzwanie przy najmniejszym możliwym rozmiarze kodu.

  3. Rewers - Zgadnij, co musisz zrobić obserwując pakiety testowe.

Spoiler: Na obrazku poniżej widać jak można rozwiązać ostatnie wyzwanie.

2. Codegym

Codegym to internetowy kurs programowania w języku Java. Oferuje on 1200 zadań praktycznych o coraz większej złożoności. Plusem jest sekcja o historii sukcesu strony. W historiach takich jak ta, można zapoznać się z wyborem kariery programistycznej innych osób i ich doświadczeniami.

Oferują również kilka gier, takich jak "Hungry Snake". Gra posiada 20 różnych zadań, które bazują na sobie nawzajem.

Spoiler: Poniżej znajduje się gotowe rozwiązanie dla zadania drugiego.

3. Elevator saga

W sadze Elevator kodujesz podstawową funkcjonalność windy w języku JavaScript. Wszystko zaczyna się bez większych problemów od poziomu 1, ale staje się coraz trudniejsze aż do poziomu 18. Dokumentacja API jest dostępna tutaj.

W przypadku, gdy naprawdę nie możesz  zrobić już nic więcej, możesz sprawdzić inne rozwiązania, takie jak te, które wykorzystują tylko < 60 linii JavaScript!

4. Untrusted

Untrusted to gra typu JavaScript, w której musisz dotrzeć do niebieskiego prostokąta poprzez modyfikację logiki gry. Kod zawierający czerwone tło nie może być edytowany. API można przełączać za pomocą CTRL+1, dzięki czemu widoczne są wszystkie dostępne funkcje do wykorzystania.

Spoiler: Na zdjęciach poniżej możliwe rozwiązanie dla 2. poziomu gry.

5. Code Combat

Codecombat jest bardzo przyjaznym miejscem do nauki kodowania dla początkujących. Celem jest poruszanie się postacią z pomocą komend programistycznych po różnych budynkach podczas rozwiązywania wyzwań.

Ponadto, została ona stworzona z myślą o zajęciach szkolnych. Nauczyciel może założyć konto i śledzić indywidualne procesy uczniów.

Poniższy rysunek przedstawia różne budynki i ich zagadnienia.

6. Codemonkey

W Codemonkey wszystko zaczyna się od pseudokodu działań, logiki, zdarzeń i warunków. Celem jest doprowadzenie małpy do jej banana. Wskazówki są pokazywane po drodze tak, aby było to naprawdę zrozumiałe i ułatwiało rozwiązywanie wyzwań.

Na późniejszym etapie, wyzwania muszą być rozwiązywane za pomocą prawdziwych języków kodowania, takich jak Python.

Wyzwanie "Trivia Chatbot" jest tego dobrym przykładem. Jego struktura jest widoczna na obrazku poniżej.

7. VIM adventures

VIM adventures uczy korzystania z popularnego edytora tekstu VIM. Zasady, których uczysz się w grze, można zastosować bezpośrednio podczas korzystania z prawdziwego edytora VIM. Przy użyciu edytora  nano, gra uczy jak poruszać się z VIM w zabawny sposób. Jeśli chcesz nauczyć się używać VIMa, ta gra może okazać się dobrym początkiem!

8. Flexboxfroggy & Flexboxdefense

Flexboxfroggy to gra, która wizualnie poprawia Twoje umiejętności CSS. Ta gra jest przeznaczona zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych programistów.  Będąc nowicjuszem wystarczy najechać myszką  na obiekt i zaraz pojawią się na jego temat potrzebne informacje. Jeśli jesteś bardziej kompetentny, spróbuj zapamiętać parametry dotyczące obiektu na własną rękę. Celem jest przeniesienie żaby i jej przyjaciół na lilie w 24 poziomach!

Flexboxdefense jest podobna do Flexboxfroggy. Celem jest tu przeniesienie wież w dobre miejsce, tak aby nadchodzące fale mogły zostać przezwyciężone. Łącznie jest 12 fal i podobnie jak w przypadku Flexboxfroggy, jest ona stworzona zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych programistów.

9. Baba Is You

Baba Is You to czysta gra logiczna. Fragmenty reguł są na mapie i muszą zostać przeniesione. W niektórych przypadkach możliwe są różne rozwiązania. Baba Is You jest dostępna na Steam i Nintendo. Czy jesteś w stanie zdobyć flagę? Zwiastun gry jest naprawdę dobrze wykonany i wyjaśnia całą koncepcję znacznie lepiej niż tylko jej opis, sprawdź go!

10. Lightbot

Lightbot to gra mobilna dostępna dla systemów Android i iOS. Gra uczy sekwencjonowania, przeładowań, procedur, pętli rekurencyjnych i programowania w przyjemny sposób.

Celem jest, aby przełączyć wszystkie niebieskie kwadraty na kolor żółty. Jeden kwadrat może być przełączany za pomocą symbolu żarówki. Teraz wymyśl, jak zrobić to dla wszystkich!

Spoiler: Poniżej znajduje się rozwiązany poziom dotyczący pętli.

Edutainment to lepszy sposób na naukę

Podsumowując, istnieją wspaniałe gry edukacyjne dla różnych poziomów zaawansowania. Gdyby kiedyś nauczyciele informatyki w szkole wiedzieli o CodeCombat, na pewno więcej osób byłoby zaangażowanych w pracę na lekcji. Gdyby większa liczba programistów wiedziała, że może dostać prawdziwą pracę poprzez rozwiązywanie problemów w Codingame, z pewnością korzystanie z platformy wzrosłoby jeszcze bardziej.

To jeszcze nie koniec. Technologia VR jest dopiero na początku drogi do osiągnięcia popularności. Korzystanie z oprogramowania edutainment w VR może być jeszcze lepsze, ponieważ część poświęcona rozgrywce może być tworzona w jeszcze bardziej wizualny sposób. Wyobraźmy sobie bycie w świecie przypominającym Minecraft, w którym można zakodować własny skrypt wykonujący rutynową pracę - jak np. cięcie drewna. Może dzieci nie chcą uczyć się kodowania, wyłącznie z powodu własnego lenistwa?

Co więcej, jeśli zaczną samodzielnie wymyślać tego typu rzeczy, wkrótce będą miały odwagę tworzyć rzeczy w prawdziwym świecie. Jesteśmy o tym przekonani!

Media: