Internet to niewiarygodna, ogromna skarbnica wiedzy. Niestety oprócz korzyści, jakie za sobą niesie korzystanie z sieci internetowych, istnieje wiele niebezpieczeństw, na które musi zwracać uwagę każdy użytkownik.
Oszustwa internetowe: czym są?
Oszustwa internetowe to zagadnienie, które określa wszelkiego rodzaju przestępstwa oraz ataki, które są przeprowadzane online, czyli przez internet lub też za pomocą oprogramowania, które łączy się z internetem. Tak samo jak szybko rozwija się internet, w równym stopniu ewoluują także internetowe oszustwa. Musimy więc być czujni i nie dać się atakom hakerów, którzy są coraz bardziej przebiegli w swoich działaniach. Najczęściej wykorzystują oni nieświadomość oraz brak wiedzy osób, które korzystają z sieci, aby móc czerpać korzyści z ich naiwności, wzbogacając się ich kosztem. Przestępcy, którzy żerują na nieświadomości innych w internecie za cel często stawiają sobie wyłudzanie danych za pośrednictwem służbowych lub osobistych kont e-mail potencjalnych ofiar, jak również wykorzystują do tego serwisy społecznościowe czy aplikacje randkowe. Schemat działania cyberprzestępcy jest prosty – kontaktuje się on z osobami, które nie posiadają wystarczającej wiedzy w temacie ochrony swojej tożsamości w internecie i w ten sposób wyłudzają od ofiary znaczne sumy pieniędzy. Odzyskanie reputacji oraz środków pieniężnych staje się przez to bardzo ciężkie i czasochłonne. Sprawdź przykłady tego typu działań hakerów oraz dowiedz się, gdzie zgłosić wszelkie oszustwa internetowe.
Oszustwa internetowe: przykłady
Wśród najpopularniejszych oszustw internetowych jest wyłudzanie danych osobowych oraz pieniędzy poprzez logowanie się cyberprzestępców na portalach i aplikacjach randkowych. Haker wzbudza nasze zaufanie, buduje krok po kroku relację, która na pierwszy rzut oka wydaje się być szczera, dopiero później podaje różnego rodzaju usprawiedliwienia, by nie móc spotkać się „na żywo”. Wtedy też powinna nam się zapalić czerwona lampka ostrzegawcza. Często w zamian za to prosi o przesłanie mu pieniędzy, bo w jego rodzinie pojawiła się niespodziewana choroba lub też – mieszka daleko i nie ma funduszy na bilet. Kolejnym przykładem oszustw za pośrednictwem sieci jest tworzenie przez cyberprzestępców fałszywych kont na portalach społecznościowych, które łudząco przypominają te oryginalne. Haker może wypisywać do naszych znajomych z prośbą o wykonanie szybkiego przelewu blik lub też wysyłać zawirusowane linki. Kolejnym przykładem wyłudzenia pieniędzy przez internet jest powstawanie e-sklepów, które oferują dobre produkty w bardzo niskich cenach. Ich właściciele gromadzą pieniądze od osób, które chcą kupić daną rzecz, jednak nie realizują tego zamówienia. Jak widzisz, cyberprzestępcy są coraz bardziej przebiegli. Oszustwa internetowe mają różne konsekwencje – nie tylko możemy stracić swoje pieniądze, ale i tożsamość.
Oszustwa internetowe: jak ich unikać?
Przede wszystkim należy być uważnym w sieci. Nie powinno się podawać także swoich dokładnych danych przypadkowym osobom, a także chronić nasze konta na portalach społecznościowych czy też w sklepach internetowych mocnym hasłem, które ciężko jest złamać. Nie powinniśmy klikać bezmyślnie w przypadkowe i niesprawdzone linki, a także zwracać uwagę na dokładny adres strony, na jaki wchodzimy. Powinniśmy też wiedzieć, gdzie zgłaszać oszustwa internetowe i nie zwlekać z tym. W przypadku próby wyłudzenia naszych danych lub środków pieniężnych, powinniśmy niezwłocznie poinformować policję. Gdy nasze konto zostało zhakowane, powinniśmy też powiadomić o tym – w miarę możliwości – naszych znajomych i ostrzec ich przed próbą oszustwa.
Gdzie zgłosić oszustwa internetowe?
Tak jak wspomnieliśmy powyżej, każdy rodzaj oszustwa internetowego zasługuje na potępienie. Jeżeli masz do czynienia z oszustwem internetowym i zastanawiasz się gdzie je zgłaszać, to najlepszym wyjściem jest udanie się do najbliższego komisariatu policji lub też zgłoszenie zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa w prokuraturze. Warto mieć ze sobą screeny rozmów, niebezpiecznych linków czy też podejrzanych osób, które podszywają się pod innych. Jeżeli zastanawiasz się, gdzie zgłaszać oszustwo internetowe, polegające na prowadzeniu fikcyjnych e-sklepów, to możesz zwrócić się także do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów lub we właściwym dla miejsca zamieszkania Wojewódzkim Inspektoracie Inspekcji Handlowej. Jeżeli napotkasz oszustwa internetowe, nie wahaj się i sprawdź od razu, gdzie je zgłaszać, by hakerzy nie mogli okraść innych osób!
Oszustwa internetowe: konsekwencje
Przepisy prawa przewidują różnego rodzaju kary dla cyberprzestępców. Ale jakie konsekwencje niosą za sobą oszustwa internetowe dla osób poszkodowanych? Przede wszystkim możemy stracić ważne dane, które są przechowywane na naszych komputerach. Poza tym możemy stracić nasze oszczędności czy też mniejsze sumy pieniędzy. W przypadku włamania na nasze konto na portalu społecznościowych możemy także stracić dobrą reputację – nie mamy bowiem wpływu na to, co opublikuje haker na naszym profilu, co napisze do naszych znajomych. Często więc oszustwa internetowe niosą za sobą nie tylko materialne, ale i niematerialne konsekwencje. Stąd też powinniśmy dokładnie sprawdzać wszystkie linki, w które klikamy, nie wierzyć ślepo osobom, które poznaliśmy przez sieć, a także być ostrożnym w zabezpieczaniu naszych kont internetowych, gdzie podajemy szczegółowe dane naszej osoby. Dzięki temu możemy w prosty sposób uniknąć nieprzyjemności, a także uchronić siebie i bliskich przez cyberprzestępczością.