Wirus w kalendarzu iPhone – jak go znaleźć i usunąć?

2021-11-26 14:28:00

Urządzenia mobilne od Apple cieszą się ogromną popularnością nie tylko z uwagi na minimalistyczny, nowoczesny design, prestiż, z jakim łączona jest marka i niezwykle wysoką wydajność podzespołów. Wiele osób ceni sobie iPhone’y również za bezpieczeństwo, jakie gwarantuje system operacyjny amerykańskiej marki. Rzeczywiście, iOS uchodzi za system bardzo bezpieczny, co do tego nie ma wątpliwości. Nie oznacza to jednak, że nie może zostać dotknięty przez złośliwe oprogramowania. Czasem wystarczy tylko chwila nieuwagi, by urządzenie zostało zainfekowane. Jeśli Twój telefon zaczął wolniej działać, a w kalendarzu zauważyłeś dziwne wydarzenia i powiadomienia, w urządzeniu grasuje niechciane oprogramowanie. Jak usunąć wirus w kalendarzu iPhone? Przekonajmy się!

Wydarzenia i powiadomienie w kalendarzu iPhone – wirus Calendar i jego objawy

Zacznijmy od tego, w jaki sposób w ogóle objawia się obecność wirusa Calendar na smartfonie. Użytkowników najczęściej niepokoją przede wszystkim niechciane, pojawiające się znikąd wydarzenia i powiadomienia w kalendarzu iPhone. Wirus może jednak objawiać się również w inny sposób i lampka ostrzegawcza powinna zapalić się nawet wtedy, gdy szwankuje nie tylko aplikacja z kalendarzem.

Do głównych symptomów, mogących świadczyć o zainfekowaniu wirusem w kalendarzu iPhone, zaliczamy również wolniejsze działanie urządzenia. Wolne ładowanie się aplikacji i stron w przeglądarce, spowolnione reakcje telefonu na wydawane polecenia czy zawieszenia, zwłaszcza w przypadku nowszych modeli, alarmują, że coś jest nie tak.

Inne objawy, mogące świadczyć o wirusie w kalendarzu iPhone, to między innymi przekierowania do usług promocyjnych i stron reklamowych oraz pojawiające się często okna pop-up i podejrzane bannery reklamowe o kontrowersyjnych treściach.

Wirus w kalendarzu iPhone – zagrożenia

Chociaż wirus w kalendarzu iPhone może wyglądać niepozornie, czasem, przy nieostrożności użytkownika, wiąże się ze sporymi zagrożeniami. Przede wszystkim dotyczy to wyskakujących okienek i powiadomień pop-up. Przypadkowe otwarcie ich lub kliknięcie w znak „X”, który tylko „udaje” przycisk zamykający okno, mogą powodować pobranie złośliwych oprogramowań i malware. Wirus Calendar może też ujawniać reklamodawcom informacje o działaniach użytkownika w internecie. Oni z kolei mogą je nie tylko gromadzić, ale również sprzedawać. Najgorszym możliwym scenariuszem jest narażenie się na oszustwa phishingowe, które mogą skutkować wyłudzeniem poufnych informacji i danych.

Kluczowe jest zatem jak najszybsze wyłączenie powiadomień w kalendarzu iPhone i pozbycie się wirusa. Na szczęście, jest to prostsze, niż możnaby się spodziewać.

Jak usunąć wirusa z kalendarza iPhone krok po kroku?

By znaleźć i usunąć wirusa z kalendarza iPhone, wystarczy wykonać odpowiednią operację, a następnie przeskanować urządzenie pod kątem resztek oprogramowania malware i usunąć ewentualne resztki wirusa i niepotrzebne pliki.

  1. W pierwszej kolejności wejdź do Ustawień w swoim telefonie;
  2. Następnie znajdź opcję Kalendarz i otwórz ją;
  3. W Kalendarzu znajduje się kilka zakładek. W pierwszej kolejności widoczne są Twoje konta, a poniżej Kalendarze subskrybowane. To właśnie tutaj importowane są wirusy do Twojego urządzenia;
  4. Konta znajdujące się w zakładce Kalendarze subskrybowane należy usunąć. W tym celu kliknij po kolei we wszystkie konta-wirusy i na liście znajdź opcję Usuń konto. Następnie potwierdź chęć usunięcia niepożądanego konta.

Po tak przeprowadzonej dezinstalacji wirusa niechciane powiadomienia i wydarzenia w kalendarzu powinny zniknąć. Warto dodatkowo ponownie uruchomić urządzenie, a następnie przeprowadzić skanowanie telefonu w programie antywirusowym. Usunięcie ewentualnych resztek szkodliwego programu powinno usprawnić system i zwiększyć wydajność urządzenia.

O czym warto pamiętać?

Chociaż wirus w kalendarzu iPhone irytuje użytkowników przede wszystkim spamem i niechcianymi powiadomieniami oraz pojawiającymi się znikąd wydarzeniami, pamiętaj, że konsekwencje jego obecności na telefonie mogą być znacznie poważniejsze. Zdobywanie prywatnych danych, poufnych informacji oraz śladów Twojej aktywności internetowej ma prowadzić przede wszystkim do szkód finansowych.

Należy zatem zawsze zwracać uwagę na strony, jakie odwiedza się w przeglądarce internetowej, oraz uważać na powiadomienia pop-up i wyskakujące okienka. Wirus Calendar jest wymierzony przede wszystkim w użytkowników urządzeń marki Apple i związany jest najczęściej z powiadomieniami mówiącymi o „wygranej iPhone’a z Apple Store” lub „możliwością odbioru swojego iPhone’a”. Trzeba uważać również na powiadomienia pop-up związane z rzekomym brakiem ochrony urządzenia, czyszczeniem wirusów czy subskrypcjami Apple Music. W końcu lepiej zapobiegać, niż leczyć!

Media: