Jak znaleźć i usunąć wirusa z Androida?

2022-03-08 13:22:00

Jeszcze jakiś czas temu telefon komórkowy służył głównie do wykonywania połączeń głosowych oraz wysyłania wiadomości SMS. Czasy jednak szybko się zmieniły. Aktualnie to urządzenie jest czymś na wzór mobilnego komputera. W związku z tym użytkownicy są narażeni na działanie wirusów. Android to najpopularniejszy system operacyjny na komórkę, na którym można łatwo poradzić sobie z tym problemem.

Zidentyfikuj problem  

Jeżeli na twoim telefonie pojawia się wirus, Android sprawia Ci kłopoty. Przykładem objawów mogą być powtarzające się awarie aplikacji. Oczywiście w sytuacji, gdy do pewnego momentu działały one bez zarzutu. Kolejną z oznak zawirusowanego Androida mogą być uporczywie wyskakujące na ekranie reklamy. Powinna Ci się zapalić czerwona lampka również w sytuacji, gdy telefon bardzo szybko się rozładowuje. Kolejnym z symptomów może być nagłe zwiększenie zużycia danych.

Warto wskazać również, że jednym z objawów zawirusowanego smartfona jest bardzo wysoki rachunek za telefon. Wysokie zużycie danych może sprawić, że pojawi się do zapłaty niespodziewanie wysoki rachunek. Czasami oznaką wirusa jest, że telefon zbyt szybko się przegrzewa. Koniecznie trzeba wtedy wiedzieć, jak usunąć wirusa z Androida.

Przeskanuj telefon antywirusem - jak usunąć wirusa z Androida?

Skorzystaj ze sprawdzonego antywirusa, który jest przeznaczony na urządzenia mobilne. Dzięki temu pozbędziesz się złośliwego oprogramowania. Pamiętaj jednak o tym, żeby sprawdzić, jaką reputację ma antywirus, na którego chcesz się zdecydować. Dobrym przykładem programu antywirusowego na urządzenia mobilne, który ma w sobie skaner złośliwego oprogramowania jest G DATA Mobile Security Android. Pozwala on natychmiast wykryć i unieszkodliwić każdego wirusa. Androida warto regularnie skanować za pomocą tego narzędzia, a już na pewno trzeba po nie sięgnąć w sytuacji, gdy pojawia się któryś z opisanych powyżej objawów.

Usuń wirusa ręcznie z telefonu – jak usunąć wirusa z Androida?

Jeżeli chcesz usunąć wirusa, Android daje możliwość uruchomienia telefonu w trybie awaryjnym. W takiej sytuacji wszystkie aplikacje zostają dezaktywowane (również złośliwe oprogramowanie). W momencie, gdy uruchomisz telefon w trybie awaryjnym, przejdź do ekranu „Ustawienia”, a następnie „Aplikacje” i „Pobrane aplikacje”. W dalszej kolejności sprawdź które aplikacje, które wydają Ci się podejrzane. Warto na początku usunąć te aplikacje, które zostały zainstalowane na urządzeniu na krótko przed pojawieniem się problemów. W momencie, gdy już je odnajdziesz, kliknij przycisk „Odinstaluj”.

Może pojawić się również sytuacja, że aplikacja, które zawirusowała telefon spowodowała, że został wyłączony przycisk odinstalowywania. Nadal można temu zaradzić i usunąć wirusa. Android pozwala łatwo dezaktywować aplikację, a następnie ją odinstalować. W takiej sytuacji przejdź kolejno do „Ustawienia”, a następnie „Zabezpieczenia” i do „Administratorzy Urządzenia”. Jeżeli aplikacja, którą wybrałeś pojawi na liście, kliknij przycisk „Dezaktywuj”. Na tym etapie po ponownym przejściu do „Pobrane aplikacje” przycisk „Odinstaluj” powinien być już aktywny.

Przywracanie danych fabrycznych – jak usunąć wirusa z androida?

W sytuacji, gdy opisane powyżej sposoby nie sprawiły, że pozbyłeś się wirusa. Android daje także możliwość przywracania danych fabrycznych. Ten sposób jest najbardziej inwazyjny, ale jednocześnie gwarantuje, że razem z usunięciem wszystkich aplikacji oraz danych z telefonu, uda się usunąć wirusa. Android pozwala co jakiś czas wykonywać kopię zapasową wszystkich plików w pamięci urządzenia. Dzięki temu nawet w sytuacji, gdy będziesz chciał przywrócić dane fabryczne, stracisz bardzo niewiele danych.

Aby móc przywrócić dane fabryczne i usunąć wirusa, przejdź do ekranu „Ustawienia”, następnie wejdź w „Kopie zapasowe” i „Przywracanie”, a w dalszej kolejności w „Przywracanie danych fabrycznych”. Gdy już to zrobisz, wciśnij „Resetuj telefon”. Następnie wprowadź hasło, które żąda od Ciebie urządzenie i uruchom ponownie telefon. Jeżeli wcześniej stworzyłeś kopię zapasową, możesz ją przywrócić po zrestartowaniu ustawień fabrycznych.

Jak nie dopuścić, aby pojawił się wirus? Android i jego ochrona

Warto wiedzieć, jak usunąć wirusa z Androida. Zdecydowanie podobnie jak w przypadku ludzkiego zdrowia lepiej jest zapobiegać niż leczyć. W związku z tym dobrze zainstalować na swoim urządzeniu odpowiednią ochronę w postaci na przykład Kontroli aplikacji G DATA. Pamiętaj o tym, że pojawia się coraz większa liczba złośliwego oprogramowania na systemy android. Wirusy mogą spowodować niemałe szkody, gdyż z telefonem połączone są na przykład konta bankowe oraz konta Google. Na szczęście mając odpowiednią ochronę, a także skanując system Android za pomocą dobrego oprogramowania, nie musisz się obawiać.

Media: