Jak zmienić lub ukryć swoje IP?

2023-03-01 10:21:00

Nowy adres IP sprzyja zachowaniu anonimowości w Internecie, a także ochronie Twojej prywatności. W tym artykule przyjrzymy się zatem, czym w ogóle jest adres IP, jak zmienić IP urządzenia, a także dlaczego warto się zdecydować na takie działanie. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z treścią tekstu.

Czym jest adres IP?

Adres IP to inaczej Internet Protocol Adress. To zatem numer identyfikacyjny, który jest przypisany do każdego urządzenia podłączonego do sieci. Składa się on z czterech grup cyfr, które są od siebie oddzielone kropkami. Dla przykładu adresem IP może być 192.168.0.5. Tego typu numer jest przypisywany nie tylko do komputera, ale również do smartfona, tableta, routera bądź też smart TV. Adres IP to zatem numer identyfikacyjny hosta, który służy do prawidłowej komunikacji między urządzeniami. Ukrywanie Twojego realnego IP pozwala na zachowanie anonimowości w Internecie, a także zwiększa poziom Twojego bezpieczeństwa.

Jak szybko zmienić IP z pomocą VPN?

Być może chcesz wiedzieć, jak szybko zmienić na przykład IP komputera. Jednym ze sposobów jest zmuszenie Windowsa do tego, aby traktował Twoje urządzenie jako inny adres. Aby to uczynić, trzeba wcześniej znaleźć serwer proxy, który daje taką możliwość. Następnie trzeba spisać jego adres IP oraz port w sytuacji, gdy jest on inny niż domyślny 8080.

Następnym krokiem jest otworzenie Ustawień systemu Windows i wybranie w nich „Sieć i Internet”. Z lewej strony można wtedy wybrać zakładkę Serwer proxy. Następnie w odpowiedniej sekcji należy kliknąć „Użyj serwera proxy” i podać wszelkie dane. Od tej pory zaczniesz używać serwera proxy.

Kolejnym sposobem na szybką zmianę IP komputera jest zmiana ustawień karty sieciowej. W tym celu otwórz najpierw „Centrum sieci i udostępniania”, a następnie z lewej wybierz „Zmień ustawienia karty sieciowej”. Tam również możliwe jest wpisanie ręczne adresu IP.

Nadal jednak może istnieć problem w postaci blokady regionalnej. W związku z tym IP komputera może pozostać niezmienione. W takich przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z Internetu z wykorzystaniem usługi VPN. Nie wymaga to żadnych technicznych umiejętności, a jedyne czego potrzebujesz to połączenia z Internetem i wyboru lokalizacji, która ma się wyświetlać jako Twój fizyczny adres. Wykorzystanie sieci VPN jest zatem stosunkowo proste.

Dlaczego warto zmienić lokalizację IP?

Łączenie się z serwerem VPN jest optymalnym sposobem na zmianę adresu IP. Dlaczego jednak w ogóle warto to robić? Ludzie chcą wiedzieć, jak zmienić IP i robią to przede wszystkim ze względu na:

  • bezpieczeństwo w Internecie,
  • możliwość ominięcia blokad geograficznych,
  • możliwość robienia tańszych zakupów,
  • testowanie usług z perspektywy innych lokalizacji.

Zmienione IP komputera może sporo pomóc w kwestii ochrony prywatności online. Utrudnia bowiem śledzenie Twojej aktywności w Internecie, a także pozyskiwanie informacji na temat Twojej tożsamości oraz lokalizacji. Możliwość ominięcia blokad geograficznych oznacza, że jeśli wiesz, jak zmienić nr IP, możesz na przykład otrzymać dostęp do treści, które normalnie nie są dozwolone w Twoim kraju. Dla przykładu Netflix ma przygotowane nieco inne filmy, dla osób, które znajdują się na terenie Stanów Zjednoczonych.

Możliwość robienia tańszych zakupów w momencie, gdy Twój publiczny adres IP zlokalizowany jest w innym kraju to nie rzadkość. Wiele sklepów internetowych oferuje niższe ceny dla klientów z jakiegoś rejonu geograficznego. Przykładem może być Steam. Kolejnym powodem, dla którego tak wiele osób chce dowiedzieć się, jak zmienić IP komputera, jest testowanie usług z perspektywy innych lokalizacji. Wyobraź sobie bowiem sytuację, w której prowadzisz biznes online i nie masz pojęcia, jak działa on z innego kraju lub nawet kontynentu. Samodzielne zmienienie numeru IP sprawia, że możesz dokonać testu i pozyskać cenne dla siebie informacje.

Czy zmiana adresu IP z VPNem jest bezpieczna?

Korzystanie z VPN, jest całkowicie bezpieczne. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że musi być to oprogramowanie ze sprawdzonego źródła. W sytuacji, gdy decydujesz się na wykorzystywanie darmowej usługi, musisz liczyć się z pewnymi zagrożeniami. W przypadku natomiast, gdy znasz dostawcę VPN o sprawdzonej reputacji, możesz być spokojny o swoją prywatność. Zdecyduj się zatem na takiego dostawcę, który ma między innymi jasno określoną politykę „braku zapisywania danych”. Chodzi bowiem o to, aby nie przechowywał on żadnych informacji na Twój temat.

Ponadto upewnij się, że Twój dostawca usługi VPN używa silnych protokołów szyfrowania (internet protocol VPN). Przykładem może być na przykład OpenVPN lub WireGuard. Zabezpieczają oni dane przed podsłuchiwaniem. Pamiętaj również o tym, że korzystanie z VPN jest bezpieczne tylko w sytuacji, gdy w kraju, w którym się znajdujesz, jest to legalna usługa. Dla przykładu w Rosji oraz w Iranie nie można legalnie ukrywać swojego prawdziwego numeru IP. W sytuacji, gdy ktoś zostanie przyłapany z urządzeniem z taką usługą, musi liczyć się z odpowiedzialnością karną. Na szczęście w naszym kraju korzystanie z wirtualnej sieci prywatnej jest w pełni legalne.

Podsumowanie

Wiesz już, czy można zmienić adres IP, a także jak można błyskawicznie wykonać to działanie. Pamiętaj o tym, że decydując się na sprawdzonego dostawcę usługi VPN, gwarantujesz sobie pełne bezpieczeństwo oraz prostotę zmiany lokalizacji Twojego urządzenia. Wykorzystanie VPN pozwala także na uzyskanie dostępu do treści, które nie są widoczne w Twoim kraju. Przykładem takiego zastosowania jest oglądanie dzięki usłudze VPN treści na Netflixie, które domyślnie dostępne są wyłącznie w Stanach Zjednoczonych. Kolejną możliwością jest robienie taniej zakupów w sklepach internetowych, które różnicują ceny ze względu na lokalizację swoich klientów. Jeżeli miałbyś jakiekolwiek pytania dotyczące korzystania z usługi VPN ze sprawdzonego źródła, w każdej chwili możesz się z nami skonsultować. 

Media:

Kontakt

G DATA Software Sp. z o.o.
Warcisława IV 2
78-400 Szczecinek

Telefon: +48 94 37 29 650
E-Mail: sales@remove-this.gdata.pl