Dowiedz się więcej o tym, jak działa VPN

Usługi VPN zyskują coraz większą popularność, dając swoim użytkownikom bezpieczeństwo i anonimowość. Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat ich działania oraz możliwości, jakie zapewniają, zapoznaj się z naszym artykułem.

VPN – co to znaczy?

Zwolennicy anonimowości w sieci coraz chętniej sięgają po usługi VPN. Co oznacza ten skrót? Należy go rozszyfrować jako Virtual Private Network, co w języku polskim oznacza dosłownie wirtualną sieć prywatną. Istnieje ona tylko w przestrzeni internetowej, nie wymaga fizycznych nośników, a dostęp do niej mają tylko wybrane osoby.

Tego rodzaju prywatne sieci wirtualnie są często wykorzystywane jako miejsca, w których można bezpiecznie wymienić się różnego rodzaju plikami albo wspólnie pracować. Z tego powodu chętnie wykorzystują je na przykład zakłady pracy. Dzięki temu, że niepowołani ludzie nie mają do takiej przestrzeni dostępu, stanowi ona doskonałe zabezpieczenie między innymi przed kradzieżą danych.

Jak działa VPN?

Każda bytność użytkownika w sieci zostawia po sobie ślad, na podstawie którego można dokonać jego identyfikacji. Dzięki korzystaniu z usług VPN dane połączeń są dodatkowo maskowane i przekierowane przez specjalny serwer, dzięki czemu dostanie się do nich, staje się praktycznie niemożliwe. Można to porównać do używania wirtualnego tunelu, który ma tylko wejście i wyjście, ale nie można wejść do niego z boku. Dlatego tego rodzaju działanie powszechnie nazywane jest tunelowaniem.

Jakby tego było mało, VPN oprócz przekierowania wysyłanych i odbieranych danych, także dodatkowo je szyfruje. Przesłane przez Ciebie informacje zostają zakodowane w tunelu i rozkodowane po wyjściu z niego. Oznacza to, że nawet jeżeli zostałyby po drodze przechwycone, to haker otrzymałby jedynie niezrozumiały, skomplikowany szyfr, którego nie dałby rady odcyfrować bez odpowiedniego klucza.

Wszystko to stwarza mnóstwo możliwości potencjalnego wykorzystania takiej sieci. VPN doskonale sprawdza się, jeżeli musisz skorzystać z internetu w publicznym miejscu. Niezabezpieczone sieci WiFi w pubach, kawiarniach czy dworcach są bardzo problematyczne. Łączenie się przez VPN wyeliminuje potencjalne zagrożenia, które mogą czyhać na Ciebie w takich miejscach. Wirtualne sieci prywatne pozwalają też na obejście lokalnych ograniczeń i na przykład sprawdzenie serwisów, które w danym kraju normalnie są zablokowane. Pomagają także w bezpieczny sposób ściągać pliki.

Najlepszy VPN – jakie funkcje musi posiadać?

Wybór właściwego VPN zależy od Twoich własnych predyspozycji i oczekiwań. Wiele usług różni się od siebie w kwestiach szybkości, sposobu szyfrowania czy możliwości zapewnienia anonimowości. Przykładowo, jeżeli szukasz wielofunkcyjnego VPN do codziennego, niesprecyzowanego użytku, zainwestuj w usługi oparte na routerze. Z kolei, jeśli chcesz odblokować konkretne treści, do których w Twoim kraju nie ma dostępu (na przykład chciałbyś uzyskać możliwość korzystania z jakiegoś serwisu streamingowego), to musisz rozejrzeć się z VPN’em, który radzi sobie z tego typu zadaniami.

Wybierając VPN, musisz zwrócić również uwagę na jego kompatybilność z posiadanym przez Ciebie sprzętem. Większość sieci działa bez większych przeszkód na wszystkich popularnych systemach operacyjnych, jednakże są od tej reguły wyjątki. Dlatego warto doczytać te informacje przed dokonaniem inwestycji.

Korzystanie z wirtualnej sieci prywatnej zazwyczaj wiąże się z dodatkowymi opłatami. Istnieją darmowe usługi w tej kwestii, ale nie są one zbyt wysokiej jakości i często posiadają ograniczoną funkcjonalność. Z tego powodu warto zastanowić się nad wykupieniem subskrypcji u bardziej renomowanych dostawców lub użycia VPN obecnych w dobrej jakości programach antywirusowych.

Podczas wyboru VPN istotne jest także kryterium lokalizacyjne. Jeżeli na przykład dużo podróżujesz albo mieszkasz w kraju, w którym dostęp do internetu jest ograniczony, wybierz takie usługi, które oferują łączenie się z interesującymi Cię lokalizacjami i posiadają dużą liczbę serwerów.

Bardzo pożądaną cechą dobrych VPN jest możliwość blokowania wyświetlania się niepożądanych reklam. W ten sposób nie tylko pozbywasz się irytujących wyskakujących okienek, ale także przyśpieszasz ładowanie się stron i będziesz mógł szybciej zapoznać się z ich bardziej merytoryczną zawartością.

VPN jak włączyć?

Dla bardzo wielu osób, które dopiero zaczynają korzystać z prywatnych sieci wirtualnych, sporym wyzwaniem jest odpowiednie skonfigurowanie VPN. W większości przypadków nie jest to, aż tak bardzo skomplikowane. Przykładowo, producenci routerów umożliwiających korzystanie z tego rodzaju sieci, dołączają zawsze szczegółowe instrukcje obsługi dotyczące tej funkcjonalności.

Sprawa jest jeszcze prostsza, jeżeli korzystasz z usługi VPN dołączonej do Twojego programu antywirusowego. W tym przypadku włączenie tej funkcji zazwyczaj ogranicza się do kliknięcia w konkretny przycisk dostępny w graficznym interfejsie. Dzięki temu korzystanie z bezpiecznego internetu staje się banalnie proste i dostępne dla każdego.

Michał Łabęcki | P.o. Kierownika marketingu

Michał Łabęcki
P.o. kierownika marketingu
E-mail: [email protected]

Przeczytaj również ...