Cyberbezpieczeństwo w liczbach - Co druga osoba poniżej trzydziestego roku życia uznaje, że ma dużą wiedzę na temat bezpieczeństwa w sieci

2022-01-27 10:12:00

Znajomość zagrożeń w sieci i wiedza o cyberbezpieczeństwie to kwestia wieku, tak wynika z najnowszego badania “Bezpieczeństwo cybernetyczne w liczbach” przeprowadzonego przez specjalistów G DATA. Dużą rolę w posiadaniu wiedzy na tematy związane z IT ma nie tylko wiek, ale również płeć oraz charakter pracy, czy jest ona zdalna, czy też nie. 

Wyniki badania pokazują, że wśród osób poniżej trzydziestego roku życia, połowa z nich określa swoją znajomość w zakresie cyberbezpieczeństwa jako dużą i bardzo dużą. Wśród respondentów w wieku pięćdziesięciu lat i więcej już tylko co piąta osoba określa swoje kompetencje związane z dziedziną IT, jako wysokie lub bardzo wysokie.  

Dlaczego te wyniki są od siebie tak odmienne?

Różnicy, która jest obserwowana na podstawie tego przykładu można upatrywać w jednym z kilku możliwych rozwiązań, mianowicie wiek użytkowników urządzeń cyfrowych jest coraz niższy. To młode pokolenie częściej korzysta z urządzeń mobilnych, tam też toczy się w dużej mierze ich życie, dlatego też wiedza w temacie cyberprzestrzeni nie jest im obca. Cyfryzacja jest obecna praktycznie w każdym zakamarku  życia społecznego młodego człowieka, ponieważ służy do komunikacji, zdobywania i pielęgnowania relacji z drugim człowiekiem, zdobywania wiedzy, planowania, spotykania się i robienia zakupów. To tylko część rzeczy, do których wykorzystywany jest świat cyfrowy, a wymaga on od użytkownika wielu informacji, które powinny być należycie zabezpieczone przed niechcianym dostępem z zewnątrz. Z badania wynika, że młodzi ludzie częściej zgłębiają zagadnienia cyberochrony niż osoby starsze.

Prywatne dane publikowane są w sieci każdego dnia. Notoryczne wycieki tych danych to niepokojące zjawisko. Nasze badania pokazują, że kompetencje związane z bezpieczeństwem w sieci są zdecydowanie lepsze w młodszych grupach wiekowych. Natomiast na tej płaszczyźnie występują różnice względem płci. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest stałe doskonalenie wiedzy o bezpieczeństwie w sieci w każdej grupie wiekowej.

Hauke Gierow
Ekspert ds. bezpieczeństwa IT w G DATA CyberDefense

Osoby dbające o bezpieczeństwo pracują w domu

Według badań, wśród kobiet i mężczyzn istnieje znaczna rozbieżność w kwestii wiedzy z zakresu bezpieczeństwa IT. 42,5% mężczyzn deklaruje, że ich wiedza jest wysoka i bardzo wysoka, natomiast tylko 24,7% kobiet uważa, że posiada wysokie kompetencje w dziedzinie ochrony w cyberprzestrzeni. Różnica jest widoczna również między respondentami pracującymi w biurze, a tymi którzy pracują zdalnie w swoich domach. Niewiele ponad 19% pierwszej grupy, a więc osób, które mają tendencję do pracy w biurze częściej niż w domu, deklaruje dużą znajomość wiedzy o cyberbezpieczeństwie. W porównaniu do grupy drugiej, a więc osób, które na miejsce pracy wybierają dom, odsetek tych osób jest znikomy. Aż dwa razy tyle tych respondentów, czyli 41% uznaje swoją wiedzę za dużą w dziedzinie IT. Pozwala to na wnioski, które mówią o tym, że osoby pracujące w domu czują się bardziej pewnie w dziedzinie IT, a ich wiedza jest na wyższym poziomie.

Opracowanie “Bezpieczeństwo cybernetyczne w liczbach” charakteryzuje się dużą ilością informacji oraz bardzo szczegółową metodologią. Do reprezentatywnego wyniku badań na temat cyberbezpieczeństwa w kontekście zawodowym i prywatnym przyczyniło się przebadanych ponad 5000 pracowników. Dzięki temu, że wielkość próby przewyższa normę, która jest ogólnie przyjęta, można mówić o solidnych i wiarygodnych wynikach badania.

Media:

Kontakt

G DATA Software Sp. z o.o.
Warcisława IV 2
78-400 Szczecinek

Telefon: +48 94 37 29 650
E-Mail: sales@remove-this.gdata.pl