Czy Twój router jest bezpieczny? Jak to sprawdzić?

Przewodowy bądź bezprzewodowy dostęp do internetu czy też możliwość rozdzielenia łącza pomiędzy kilka komputerów – router to powszechnie stosowane urządzenie, dzięki któremu możliwe jest wygodne korzystanie z sieci. Jak jednak ustrzec się przed włamaniem do routera, atakami cyberprzestępców czy też odpowiednio skonfigurować ustawienia routera, tak aby korzystanie z sieci było w pełni bezpieczne? Poznaj konieczne ustawienia, a także sposoby na zapewnienie właściwej ochrony – tak, aby bezpieczny router zapewnił bezpieczne korzystanie Twojemu komputerowi, jak i innym podpiętym urządzeniom! Spowolnienie połączenia internetowego, kradzież poufnych informacji i haseł czy też zainfekowanie systemu – włamanie do routera przez doświadczonych hakerów powodować może wiele niekorzystnych sytuacji, które wpływają zarówno na szybkość, stabilność oraz jakość połączenia, jak również bezpieczeństwo Twoich danych. Zapobiegnij więc takim zdarzeniom i poznaj sprawdzone sposoby na właściwą ochronę i gwarancję bezpiecznego routera!

Włamanie do routera – sposoby działania hakerów

Wykorzystanie luk w chipsetach obsługujących połączenie Wi-fi danych modeli routera, zmiana serwerów DNS oraz przekierowania na niebezpieczne strony, kontrolowane przez cyberprzestępcę czy też zhakowanie ustawionego hasła do sieci – to powszechne zagrożenia, przed którymi koniecznie należy uchronić domowy bądź firmowy router! Pierwszym krokiem zapewniającym bezpieczny router jest ustawienie silnych haseł dostępu oraz dbanie o najnowsze aktualizacje. Używanie domyślnych haseł czy też brak najnowszych zabezpieczeń z pewnością nie jest dobrym pomysłem. Po drugie warto wszystkie strony przeglądać z szyfrowaniem https – strony są wtedy bezpieczne i chronione. Większość stron wyświetla się bez szyfrowania, połączenie sieciowe jest dużo wolniejsze niż dotychczas, a może co chwile wyskakują Ci niechciane reklamy? To może oznaczać włamanie do routera i zainfekowanie urządzenia.  Jeżeli więc zauważona została, którakolwiek z opisanych sytuacji, warto sprawdzić ustawienia sieci – tak aby mieć pewność, że żaden intruz nie włamał się do domowego bądź firmowego routera.

Bezpieczny router – działania powstrzymujące zainfekowanie systemu

Podejrzewasz, że ktoś niepowołany włamał się do Twojego routera? Chciałbyś sprawdzić, czy na pewno wszystko jest w porządku, a domowa sieć należycie chroniona?  Wejdź na stronę administracyjną danego modelu routera i sprawdź serwer DNS – powinien on być domyślnie ustawiony na opcję automatyczną. Gdy widnieją tam ustawienia ręczne, oznaczać może to zmianę ustawień systemu przez hakera – w takiej sytuacji najlepiej wrócić do ustawień fabrycznych i wyeliminować wszelkie infekcje oraz ślady włamania do routera. Po drugie bez wątpienia warto zmienić domyślne hasło podane przez producenta. Zaleca się także zmianę domyślnej nazwy sieci – to pokazuje, że zajrzałeś do ustawień, a także zmniejsza ryzyko złamania haseł dostępu. Jaką nazwę najlepiej ustawić? Postaw na kreatywność, ale nie podawaj w niej swoich wrażliwych danych – nazwiska, adresu czy telefonu, danych, które będą kojarzyły się bezpośrednio z Tobą! Trzecią ważną kwestią bezpiecznego routera jest wybór odpowiedniego protokołu zabezpieczającego – w domowej, prywatnej sieci warto postawić na WPA o jak najwyższym numerze. Protokoły WEP czy OWE nie gwarantują bezpieczeństwa routera i używane są raczej do publicznych sieci otwartych. Na co jeszcze zwrócić uwagę, aby zabezpieczyć się przed włamaniem do routera? Wyłącz funkcję WPS dla sieci bezprzewodowej. Ustawienie te umożliwia podłączenie nowych urządzeń bez konieczności podania hasła zabezpieczającego. Idąc na wygodę i szybkość, można jednak z znaczący sposób ułatwić hakerom realizację ich planów!

Bezpieczny router – zadbaj o to kompleksowo!

Co jeszcze możesz zrobić, aby mieć pewność bezpiecznego routera i podłączonych do niego urządzeń? Stwórz VLAN – osobną sieć dla gości. Wcale nie oznacza ona tutaj brak zaufania do odwiedzających Cię osób – w tym przypadku warto po prostu być ostrożnym, podłączone urządzenie znajomego może być zainfekowane przez złośliwe oprogramowanie, a sam właściciel nawet o tym nie wie. Nie znając więc podejścia do spraw bezpieczeństwa urządzeń – telefonu, komputera czy tabletu bez wątpienia należy stworzyć osobną sieć zabezpieczoną hasłem dla Twoich gości! Ostatnim krokiem, który powinien być stosowany również w formie profilaktyki bezpiecznego routera jest sprawdzenie listy podpiętych urządzeń − znajdziesz ją w panelu zarządzania danego modelu routera. Gdy pojawi się na niej coś niepokojącego, możesz zarówno zablokować dostęp przez dane urządzenie, jak również zmienić hasła dostępu, tak aby uniemożliwić dalsze działania hakerom. Przestrzegając opisane zasady, z pewnością pozytywnie wpłyniesz na bezpieczeństwo routera, a także właściwie ochronisz swój sprzęt i dane przed niepożądanymi intruzami!

Michał Łabęcki | P.o. Kierownika marketingu

Michał Łabęcki
P.o. kierownika marketingu
E-mail: [email protected]

Przeczytaj również ...