Czy format dysku usuwa wirusy?

2022-11-04 13:11:00

Jeżeli chcesz pozbyć się wirusów na Twoim komputerze i usłyszałeś, że jedynym skutecznym sposobem jest wykonanie formatowania dysku, to zapoznaj się z naszym artykułem i sprawdź, czy format dysku usuwa wirusy i czy to faktycznie dobra i skuteczna metoda.

Formatowanie dysku a wirusy

W sieci można znaleźć wiele porad na temat usuwania wirusów z naszego urządzenia. Czy formatowanie komputera naprawdę usuwa wirusy i czy formatowanie usuwa także dane? Wykonanie tego procesu faktycznie niszczy wszelkie dane, które są przechowywane na twardym dysku naszego urządzenia, także wirusy, które zaatakowały nasz system. Nie jest to jednak konieczne, gdy chcemy w szybki sposób pozbyć się niechcianego problemu. Wystarczy posiadać dobre i sprawdzone oprogramowanie antywirusowe, które całkowicie usuwa wszelkie wirusy, które zaatakowały nasz system. Należy także pamiętać o częstej aktualizacji programu antywirusowego. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ bazy wirusów są dzięki temu uzupełniane przez te, które pojawiają się w internecie na bieżąco. W ten sposób nasze oprogramowanie będzie w stanie pokonać nawet najnowszą wersję złośliwego programu, który pojawi się w naszym komputerze. Jeżeli zastanawiasz się więc, czy format sprawdzi się przy usuwaniu wirusów, a chcesz chronić swoje dane, lepiej zainwestuj w sprawdzony program antywirusowy i nie wykonuj zbędnych operacji.

Czy formatowanie usuwa wirusy?

Jeżeli spotkałeś się z sytuacją, że Twój komputer został zainfekowany, a Ty nie posiadałeś programu antywirusowego, albo też nie był on w stanie odnaleźć i zwalczyć problemu, możesz wykonać formatowanie dysku. Czy formatowanie usunie dane z Twojego komputera? Tak, ponieważ bez ich zgrania lub umieszczenia w chmurze, Twój komputer powróci do ustawień fabrycznych, co spowoduje trwałe usunięcie danych, które zostały zapisane na jego twardym dysku. Czy format dysku usunie także wirusy? Najprawdopodobniej tak, wykonanie formatowania pozwoli także w skuteczny sposób pozbyć się niechcianego wirusa. Tak naprawdę Twoje urządzenie wróci tym sposobem do swoich początkowych możliwości. Jeżeli zastanawiasz się, czy warto wykonywać formatowanie, spieszymy Ci z odpowiedzią. Jakie korzyści daje regularne wykonywanie tej czynności?

  • Jeżeli użytkujemy nasz komputer dosyć długi czas, jest znaczne prawdopodobieństwo, że system będzie miał coraz więcej błędów, a także problemów przy zwalczaniu wirusów;
  • Jeżeli nie jesteśmy w stanie zlokalizować wirusa, którego cechą charakterystyczną jest łatwość rozprzestrzeniania się i przenoszenia na inne pliki, format dysku na trwałe usunie źródło problemu;
  • Jeżeli inne czynności zawodzą, formatowanie może dać szansę naprawienia błędu;
  • Jeżeli pamięć wewnętrzna Twojego urządzenia jest przepełniona, nie jesteś w stanie aktualizować na bieżąco oprogramowania antywirusowego, formatowanie pozwoli Ci usunąć trwale zbędne pliki i programy, jednocześnie eliminując wirusy.

Jak widzisz, istnieje wiele zalet wykonania formatowania dysku. Nie powinieneś jednak wykonywać tej czynności zbyt często. Musisz pamiętać, że nie tylko pozbędziesz się niechcianych wirusów, ale możesz też bezpowrotnie stracić ważne pliki, które znajdują się w pamięci Twojego komputera. W przypadku użytkowania urządzeń firmowych, przed wykonaniem formatowania dysku skonsultuj się także z informatykiem, który jest odpowiedzialny na ten sprzęt.

Czy format usunie wszystkie wirusy?

Wiemy już, że formatowanie dysku może być pomocne w walce z uporczywymi wirusami, które są oporne na działanie programów służących ich zwalczaniu, jednak czy format usunie wszystkie wirusy, które są obecnie dostępne w sieci? Rozwój internetu jest niezwykle dynamiczny, a co za tym idzie, również bazy złośliwego oprogramowania są nieustannie wzbogacane o coraz to nowe mutacje. Formatowanie dysku przeważnie jest w stanie usunąć wszystkie pliki, które są nimi zainfekowane, jednak czasami może nie być dobrym rozwiązaniem w przypadku pozbycia się całkowicie tego problemu. Część wirusów może jednak pozostać nawet po wykonaniu pełnego formatu dysku twardego. W jaki sposób tak się dzieje? Otóż niektóre osoby wykonują przed formatowaniem kopię zapasową najważniejszych danych, bez wcześniejszego sprawdzenia, czy wśród nich nie znajduje się jakiś plik, który został uprzednio zainfekowany. W ten sposób możliwe jest ponowne rozprzestrzenienie się wirusa, którego chcieliśmy się w ten sposób pozbyć. Jeżeli więc nasza kopia zapasowa zawiera plik, który jest zainfekowany złośliwym oprogramowaniem, istnieje możliwość ponownego zarażenia całego systemu. Podsumowując, jeżeli zastanawiasz się, czy format komputera usunie wirusy, to jest to dobry sposób, lecz wcześniej warto spróbować alternatywnych metod pokonania złośliwych plików. Warto też zwracać uwagę, czy kopia zapasowa nie zawiera wirusów, by uniknąć jego ponownego rozprzestrzenienia się. Każdy użytkownik komputera powinien także posiadać dobry program antywirusowy oraz pamiętać o aktualizowaniu jego baz danych na bieżąco. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele programów o takim działaniu, na stronie sklepu https://gdata.pl/ istnieje także 30 dniowa wersja testowa takiego oprogramowania, co pozwoli Ci sprawdzić jego wszystkie zalety.

Media:

Kontakt

G DATA Software Sp. z o.o.
Warcisława IV 2
78-400 Szczecinek

Telefon: +48 94 37 29 650
E-Mail: sales@remove-this.gdata.pl