Bezpieczeństwo sieci firmowej – jak o to zadbać?

2022-03-15 14:25:00

Pomimo, że w sieci firmowej bezpieczeństwo ma ogromne znaczenie, dalej wiele osób nie wie, jak dokładnie można zadbać o ten aspekt działalności. Ciągle pojawia się mnóstwo nowych i nieznanych dotąd zagrożeń. Warto znać i stosować podstawowe zasady dotyczące bezpieczeństwa w internecie. Każdy właściciel firmy powinien zadbać o jak najlepszą ochronę, a także przeszkolenie pracowników.

Bezpieczeństwo w internecie – zasady w sieci firmowej

Aby zadbać o bezpieczeństwo w sieci firmowej, trzeba przestrzegać kilku bardzo ważnych zasad. Jedną z nich jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Jest to konieczne dlatego, że utrata danych może narazić firmę na poważne problemy (między innymi logistyczne, prawne i finansowe). Ze względu na rozmaite awarie i wyładowania atmosferyczne, trzeba zagwarantować firmowym danym bezpieczeństwo.

W internecie zasady ochrony danych polegają także na nieużywaniu kont z uprawnieniami administratora do codziennej pracy oraz przydzielanie je wyłącznie wybranym pracownikom. Bardzo duże znaczenie ma również, aby nie otwierać podejrzanych załączników, a także nie klikać w podejrzanie wyglądające linki w wiadomościach e-mail. W ten sposób rozpowszechniane jest między innymi oprogramowanie ransomware.

Warto udzielić pracownikom wskazówek oraz informacji na temat pracy w sieci firmowej. Bezpieczeństwo to na tyle ważne zagadnienie, że właściciele firm decydują się często na inwestycję w profesjonalne szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Ogromnym wsparciem firmy jest również dobre oprogramowanie antywirusowe.

Podobnie, jak ważne jest zachowanie Twoich pracowników w biurze, podobnie ważne są ich działania w trakcie pracy zdalnej.

Bezpieczeństwo w internecie - zasady ogólne

Pamiętaj o podstawowych zasadach, takich jak:

  • ochrona urządzeń przed niepowołanym dostępem. Poinstruuj pracowników, aby nie pozostawiali nigdy zalogowanego konta.
  • stosuj mocne hasła, a także metody biometryczne do logowania,
  • bądź ostrożny, jeśli chodzi o korzystania z internetu w hot spotach Wifi. Korzystaj z VPN i zdecydowanie nie loguj się za ich pomocą na ważne dla Twojej firmy strony internetowe.
  • regularnie aktualizuj zarówno system operacyjny, jak i przeglądarki internetowe oraz antywirusowy pakiet (na przykład G DATA).

Bezpieczeństwo w internecie – zasady korzystania z nośników pamięci

Zwróć uwagę również na nośniki pamięci, z których korzystasz lub korzystają Twoi pracownicy.

  • przed każdym użyciem nośnika pamięci, przeskanuj go pod kątem wirusów oraz złośliwego oprogramowania. Podobne zadanie zleć swoim pracownikom;
  • nie korzystaj z urządzeń USB, które nie są dopuszczone do użytku na terenie firmy. Nie pozwól również, aby robili to Twoi pracownicy.

Dobry program antywirusowy dla firmy

Zwykły program antywirusowy nie chroni przed ogromną liczbą zagrożeń. Z tego też powodu warto zainwestować w oprogramowanie, takie jak na przykład G DATA Total Security. Wspomniany system antywirusowy bierze pod uwagę między innymi fakt, że cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję do swoich działań.

Dzięki funkcjom, takim jak między innymi Anti-Ransomware, Password Manager, szyfrowaniu, automatyzacji tworzenia kopii zapasowych, a także kontroli dostępu nie musisz obawiać się korzystać z sieci firmowej. Bezpieczeństwo stoi bowiem na najwyższym poziomie i jest dostosowane do wymogów roku 2022. W sieci firmowej bezpieczeństwo bardzo mocno podnosi także firewall, czyli zapora sieciowa. Z tego powodu korzystaj z dobrego oprogramowania, aby wychwycić w porę wszelkie zagrożenia.

Bardzo ważne jest, abyś zabezpieczył urządzenia, z których korzystają Twoi pracownicy. W sytuacji, gdy na przykład Twoi pracownicy pracują zdalnie, zabezpiecz dostęp do sieci firmowej za pomocą dedykowanego VPN. Stosuj także metodę wieloskładnikowego uwierzytelniania do logowania się w zasobach firmy. Dodatkowo zadbaj o dedykowaną politykę bezpieczeństwa Twojej firmy. Dotyczyć powinna zarówno pracy na miejscu, jak i pracy zdalnej w sieci firmowej. Bezpieczeństwo powinno być na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o pracę online.

Audyt bezpieczeństwa

Dokonuj oceny bezpieczeństwa systemu informatycznego. Oczywiście możesz taki audyt zlecić specjalistom. Dla sieci firmowej bezpieczeństwo odgrywa ogromną rolę i warto wiedzieć, jaki jest jego poziom w chwili obecnej. Z tego powodu informatycy zajmujący się tym zagadnieniem mogą  poddać ocenie podatność na różne zagrożenia. Po dokonaniu takiej analizy oraz oceny możliwe jest sporządzanie raportu, a następnie wdrożenie odpowiedniej strategii. Dzięki wdrożeniu zawartych w niej działań redukują się do absolutnego minimum szanse cyberprzestępców na powodzenie ich działań.

Podsumowując, warto zadbać o dobry program antywirusowy, przestrzeganie podstawowych zasad dotyczących bezpieczeństwa w sieci, a także odpowiednio zabezpieczyć sprzęt w sieci firmowej. Bezpieczeństwo warto również przeanalizować i ocenić w trakcie audytu bezpieczeństwa. Z całą pewnością wszystkie opisane działania pozwolą uniknąć kłopotów w sieci.

Media:

Kontakt

G DATA Software Sp. z o.o.
Warcisława IV 2
78-400 Szczecinek

Telefon: +48 94 37 29 650
E-Mail: sales@remove-this.gdata.pl