VPN — co to jest i jak go można wykorzystać?

Kiedy jesteś w miejscu publicznym i łączysz się z siecią Wi-Fi, ktoś może odczytać wszystko, co przesyłasz w postaci niezaszyfrowanej przez tę sieć. W ten sposób możesz utracić na przykład dane logowania także do Twojej bankowości. Aby bezpiecznie połączyć się z Internetem, warto zacząć korzystać z wirtualnej sieci prywatnej. Przeczytaj artykuł na ten temat!

Co to jest VPN? – definicja

VPN to inaczej Wirtualna Sieć Prywatna. Tworzy ona połączenie z Internetem, którego nie da się przechwycić. Wszystko dzięki temu, że VPN pozwala zmienić lokalizację użytkownika, co czyni go bardziej anonimowym. Jak działa VPN? Przede wszystkim sprawia, że łączysz się poprzez szyfrowanie z dostawą sieci VPN. On następnie przekierowuje Cię do Internetu. Twoje dane natomiast zostają zanonimizowane, gdyż żądanie połączenia przechodzi przez serwer, którym dysponuje dostawca VPN. Tobie jako użytkownikowi zostaje natomiast przypisany nowy adres IP. Nowe adresy IP dla użytkowników chronią ich rzeczywiste dane, które służą do identyfikacji urządzeń.

Trudno jest zatem prześledzić Twoje działania w Internecie, a co za tym idzie, włamać się do Twojego urządzenia. Wykorzystywanie serwerów VPN sprawia zatem, że komputer jest niewidoczny. Za sprawą takiego rozwiązania używanie VPN pozwala zabezpieczyć się na przykład przed oszustwami. W sytuacji zatem, gdy chcesz korzystać z sieci publicznych, usługa VPN staje się niesamowicie wartościowa.

Pamiętaj jednak o tym, że nawet jeśli VPN chroni Twoją anonimowość w Internecie, nadal możesz zainfekować swój komputer na przykład poprzez pobranie wirusa z poczty bądź też strony internetowej. Z tego też powodu nie rezygnuj z posiadania solidnego zabezpieczenia, takiego jak odpowiedni program antywirusowy.

Dlaczego warto korzystać z VPNa?

Korzystanie z usługi VPN jest bardzo wartościowe, gdyż istnieje wiele osób, które wykorzystują publiczne sieci do przejmowania danych do logowania, a także do infekowania urządzeń. Oszuści doskonale wiedzą, że gdy dostaną się do komputera, który znajduje się w tej samej sieci, będzie to o wiele łatwiejsze. Z tego też powodu często włamują się na przykład do telefonów, tabletów lub komputerów, które znajdują się między innymi w:

  • centrach handlowych,
  • kawiarniach,
  • hotelach,
  • restauracjach.

Jeżeli łączysz się z serwerem VPN, Twoje połączenie staje się niewykrywalne, a w związku z tym cyberprzestępcy nie mogą zobaczyć tego, co robisz w Internecie. Z tego też powodu internetowi oszuści nie otrzymają dostępu ani do Twoich danych, ani też do informacji, które udostępniasz. Wykorzystywanie serwera VPN sprawia więc, że możesz zmylić przestępców i udawać, że fizycznie jesteś w kompletnie innym miejscu — dla przykładu w innym kraju. Sprawia to również, że będziesz mieć dostęp do filmów, które są nieobecne w miejscu, w którym mieszkasz. To jednak zupełnie inna korzyść wynikająca z odpowiednio skonfigurowanej sieci Virtual Private Network. 

Czy VPN zapewnia bezpieczeństwo w sieci?

Odpowiedź na pytanie, czy używanie VPN zapewnia bezpieczeństwo w sieci, brzmi: Zdecydowanie tak. Z całą pewnością jednak wykorzystanie wirtualnej sieci prywatnej nie chroni przed wszystkimi zagrożeniami, które czyhają na Ciebie w internecie. Dla przykładu w sieci dostępnych jest ogromna liczba stron internetowych, które infekują komputery złośliwym oprogramowaniem. Podobnie również pobieranie plików na dysk twardy urządzenia z nieautoryzowanych źródeł może zakończyć się infekcją. Ogromnym zagrożeniem są także aplikacje mobilne pobierane ze źródeł innych niż Sklep Play oraz App Store. Warto mieć na uwadze, że nawet korzystanie z autoryzowanych źródeł nie chroni w pełni przed zagrożeniami. Co zatem warto zrobić? Oprócz usługi VPN warto zdecydować się na solidne oprogramowanie antywirusowe. Zarówno dla komputera, jak i smartfona oraz na przykład tableta.

Jak ustawić VPN?

Wiele osób zastanawia się, jak skonfigurować VPN. Jeżeli interesuje Cię wykorzystanie wirtualnej sieci prywatnej, na samym początku zainstaluj program na swoim urządzeniu. Klient VPN jest dostępny zarówno na komputer, jak i smartfon oraz tablet. Jako użytkownik musisz jedynie zainstalować program bądź też aplikację, a następnie aktywować ją kilkoma kliknięciami. Oprogramowanie zajmie się natomiast całą resztą. W niektórych przypadkach protokół VPN nie jest od razu ustawiony. W związku z tym będziesz musiał wprowadzić informacje o punkcie, z którym chcesz się połączyć. Dla przykładu może być to kraj, w którym znajduje się serwer VPN. Tym sposobem połączenie zostanie nawiązane, a Ty będziesz mógł korzystać z urządzenia jako na przykład osoba, która znajduje się w Australii. Adres ip serwera, z którym się połączysz i który zagwarantuje Ci szyfrowanie, będzie bowiem zlokalizowany właśnie na tym kontynencie. To oczywiście tylko jedna z bardzo wielu możliwości.

Pamiętaj o tym, że przed wyborem odpowiedniego programu do anonimowego łączenia się z Internetem, warto zapoznać się z opiniami na jego temat. W niektórych przypadkach dostawcy gwarantują maksymalne bezpieczeństwo szyfrowania, a w niektórych niezauważalne praktycznie obniżenie prędkości Twojego internetu. To ostatnie, patrząc czysto logicznie, jest konieczne, gdyż proces szyfrowania wymaga przejścia przez serwer pośredni, czyli serwer VPN. Dobrym rozwiązaniem może być zatem przeczytanie na przykład opinii dostępnych w Internecie na temat konkretnego oprogramowania, a także zapoznanie się z branżowymi artykułami na ten temat.

Jak sprawdzić, czy VPN działa?

Jeżeli wiesz, jak skonfigurować VPN, wszystko powinno działać, jak należy. Poprawnie zakończona konfiguracja nie oznacza jednak, że nie warto zweryfikować, czy szyfrowanie jest aktywne. Innymi słowy, czy Twoje połączenie jest bezpieczne. Korzystanie z tego narzędzia w niektórych przypadkach może powodować, że dla pewnych użytkowników w sieci Twój realny adres IP nadal będzie widoczny. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, czy VPN działa, będziesz potrzebował prostej weryfikacji adresu IP. Na stronach internetowych, takich jak na przykład myip.com możesz sprawdzić, jak wygląda Twój adres internetowy na zewnątrz. Pamiętaj jednak o tym, że musisz znać swój adres IP, a następnie połączyć się z siecią VPN oraz serwerem. Wtedy bowiem będziesz mógł sprawdzić, czy na stronie do weryfikacji wyświetla się Twój prawdziwy numer, czy też przynależny do serwera wirtualnej sieci prywatnej.

Kolejny sposób, aby na to sprawdzić, czy na Twoim urządzeniu działa VPN, to test szczelności DNS. W tym przypadku narzędzie do przeprowadzenia takiej weryfikacji może zapewnić Ci dostawca VPN.

Dlaczego potrzebujesz VPN?

Wykorzystanie wirtualnej sieci prywatnej zawsze jest przydatne, gdyż VPN pozwala korzystać z sieci, której normalnie nie mógłbyś ufać. Może to być na przykład sieć WLAN na lotnisku bądź też na konferencji lub w hotelu. Podczas połączenia z takimi sieciami istnieje bowiem wysoki poziom ryzyka, że osoba atakująca może ukraść Twoje dane osobowe. Do informacji, które możesz stracić, należą między innymi: loginy, hasła oraz numery kart kredytowych. Możliwe staje się także przeczytanie Twoich wiadomości e-mail.

Kiedy korzystasz z usługi VPN, każde Twoje działanie w Internecie jest natomiast zaszyfrowane. Nikt nie sprawdzi w związku z tym, gdzie się logujesz, a także jakich danych używasz. Nie sprawdzi również tego, na jakie strony internetowe wchodzisz. Dostawca Internetu także nie będzie miał żadnych informacji na ten temat. VPN będzie bowiem maskować również Twój adres IP. W związku z tym możliwe będzie łączenie się z serwerami innych krajów i korzystanie z ich zasobów.

Gdzie jest używany VPN?

VPN jest narzędziem, z którego korzystają nie tylko prywatni użytkownicy. Polegają na nim także przedsiębiorstwa. Szczególnie w sytuacji, gdy przesyłają poufne informacje. Używają go na przykład wtedy, gdy chcą umożliwić pracownikom terenowym dostęp do danych, które w innym przypadku byłyby dostępne za pośrednictwem sieci biurowej. Łączenie z serwerem VPN pozwala również organizować pracę zdalną w taki sposób, aby była ona całkowicie bezpieczna. Nie ma przy okazji obaw, że dojdzie do wycieku firmowych danych.

Przedsiębiorstwo w takiej sytuacji zapewnia węzeł, do którego można dotrzeć przez Internet. Mogą się z nim łączyć wszyscy pracownicy. Ten węzeł służy jako łącze między klientem w sieci publicznej bądź też domowej a wewnętrzną siecią firmową. Pracownicy z wykorzystaniem wirtualnej sieci prywatnej mogą pracować w podróży równie bezpiecznie jak w biurze oraz domu. Cyberprzestępcy nie mogą bowiem przeglądać danych, które są bezpiecznie przesyłane. Używanie VPN staje się coraz powszechniejsze, gdyż VPN pozwala nie tylko zwiększyć bezpieczeństwo, ale również poszerzyć możliwości korzystania z sieci globalnie.

W związku z tym, jeśli nadal zastanawiasz się, czy usługa VPN jest dobrym rozwiązaniem dla Ciebie, nie czekaj dłużej. Zanim natomiast rozpoczniesz używanie VPN, przestań korzystać z publicznych sieci Wi-Fi i dokładnie przeskanuj urządzenia, które kiedykolwiek łączyły się z siecią w ten sposób. VPN w Polsce jest całkowicie legalne, jednak nie we wszystkich krajach zostało to dozwolone. Dla przykładu w Chinach usługa VPN została zablokowana. Rząd tego kraju śledzi bowiem zachowania obywateli w sieci, a używanie przez nich VPN uniemożliwiałoby takie działania. Z tego też powodu przed wyjazdem do innego kraju sprawdź koniecznie, czy możesz korzystać tam z tego rozwiązania.

Używanie VPN jest nielegalne w następujących krajach:

  • Chiny,
  • Białoruś,
  • Rosja,
  • Iran,
  • Oman,
  • Zjednoczone Emiraty Arabskie,
  • Turkmenistan,
  • Korea Północna.

Dlaczego nie warto pobierać darmowych VPNów?

Używanie VPN w wersji darmowej nie jest zbyt rozsądną decyzją. Dlaczego? Chodzi w tym przypadku między innymi o:

  • bezpieczeństwo danych,
  • ograniczenia, które dotyczą przepustowości,
  • niskiej jakości usługi,
  • zagrożenia, które mogą wynikać z darmowego oprogramowania,
  • brak wsparcia technicznego, a także
  • reklamy oraz natrętne komunikaty.

Bezpieczeństwo danych ma ogromne znaczenie i to przecież z tego powodu tak wiele osób każdego dnia decyduje się w naszym kraju na połączenie z serwerem wirtualnej sieci prywatnej. Darmowe VPNy mogą jednak sprzedawać lub udostępniać Twoje dane osobowe, takie jak na przykład informacje o przeglądanych stronach bądź też adresy IP i lokalizację. W ten sposób dla przykładu firmy reklamowe albo inwestorzy mogą wejść w posiadanie tychże danych, a następnie próbować się z Tobą kontaktować lub przekazać je jeszcze dalej.

Ograniczenia, które dotyczą przepustowości, sprawiają, że używanie VPN w wersji darmowej nie pozwala na przykład na przesyłanie dużych plików, a także oglądanie filmów w wysokiej rozdzielczości oraz na korzystanie z zasobochłonnych aplikacji. Darmowe szyfrowanie oznacza również, że usługa może być niskiej jakości. W związku z tym może działać wolno, w sposób przerywany, a także mieć niską przepustowość. Istnieją także pewne zagrożenia, które wynikają z darmowego oprogramowania do łączenia się z serwerem VPN. Otóż niektóre programy tego typu mogą po prostu być zainfekowane poprzez pliki szpiegujące Twój komputer bądź też urządzenie mobilne. Tym sposobem zamiast podnosić poziom swojego bezpieczeństwa w sieci, całkowicie je tracisz.

Brak wsparcia technicznego oznacza, że w sytuacji, gdy będziesz miał jakiekolwiek problemy z używaniem VPN bądź też jego konfiguracją, nie będziesz miał do kogo zwrócić się o pomoc. Wybór płatnej wirtualnej sieci prywatnej oznacza natomiast, że w każdej chwili eksperci reprezentujący usługi VPN, które wybrałeś, będą do Twojej dyspozycji. Pamiętaj również o tym, że w sytuacji, gdy wybierzesz darmowe używanie VPN, będziesz musiał liczyć się z wieloma reklamami oraz komunikatami. Firmy odpowiedzialne za produkcję darmowego oprogramowania pokazują bowiem takie komunikaty, aby zarobić pieniądze. Może to jednak skutecznie utrudnić korzystanie z sieci VPN.

Dodatkowe atuty korzystania z VPNa

Bezpieczeństwo, które omówiliśmy w tym artykule to nie jedyny powód, dla którego warto zdecydować się na używanie VPN. Protokół VPN pozwala bowiem na przykład na odblokowanie szerszej biblioteki Netflixa. Jak to możliwe? Otóż niektóre treści nie są dostępne w Polsce, ale można je obejrzeć, znajdując się na przykład w Stanach Zjednoczonych. Z drugiej strony w sytuacji, gdy nie przebywasz w Polsce i chcesz obejrzeć na przykład mecz piłki nożnej na TVP Sport, możesz mieć z tym problem ze względu na swoją lokalizację. W takich przypadkach VPN pozwala upozorować, że znajdujesz się w naszym kraju, a w związku z tym śledzić na żywo poczynania naszych orłów. Kiedy na Twoim urządzeniu działa VPN, nierzadko możliwe staje się również dokonywanie tańszych zakupów. Jak to możliwe? Istnieją bowiem sklepy, które dla mieszkańców różnych krajów oferują zupełnie inne ceny.

VPN — podsumowanie

Jak zatem widzisz, VPN pozwala na zagwarantowanie anonimowości, a co za tym idzie bezpieczeństwa w Internecie. Pamiętaj jednak o tym, że nie zagwarantują Ci tego darmowe sieci VPN. Dzięki solidnej wirtualnej sieci prywatnej nie musisz między innymi obawiać się korzystania z publicznego WiFi dostępnego na przykład w kawiarniach oraz centrach handlowych. Poprzez szyfrowanie bowiem ukrywa się Twój numer IP, a także aktywność Twojego urządzenia i nikt nie ma dostępu do tych informacji. W sytuacji, gdy na przykład pracujesz zdalnie poza miejscem swojego zamieszkania, wykorzystanie takiego narzędzia staje się niemal Twoim obowiązkiem.

Pamiętaj o tym, że szyfrowane połączenie z Internetem pozwala także na wiele innych korzyści. Możesz dla przykładu mieć dostęp do usług, które normalnie nie są dostępne w Twoim kraju. Decydując się na korzystanie z sieci VPN, pamiętaj jednak o tym, aby nie wybierać darmowego oprogramowania. W takiej bowiem sytuacji wciąż nie masz gwarancji pełnego bezpieczeństwa. Jeżeli więc interesuje Cię bezpieczne korzystanie z sieci internetowej, musisz postawić na odpowiednie usługi VPN i najlepiej połączyć je z solidnym oprogramowaniem antywirusowym. Wtedy bowiem nie musisz obawiać się ani o to, czy jesteś anonimowy, ani o to, czy na dysk Twojego urządzenia nie przedostaną się na przykład pliki szpiegujące. Postaw na dobrą sieć VPN. Powodzenia!

Michał Łabęcki | P.o. Kierownika marketingu

Michał Łabęcki
P.o. kierownika marketingu
E-mail: [email protected]

Przeczytaj również ...