Dzień Bezpiecznego Internetu 2022 - Rodzice, chrońcie swoje dzieci w sieci!

2022-02-08 10:13:00

Poznaj kilka wskazówek od G DATA dotyczących bezpieczeństwa z okazji tego międzynarodowego święta.

W świecie offline rodzice chronią swoje dzieci przed niebezpieczeństwem i jest to rzecz oczywista. Do pewnego wieku przechodzą z nimi za rękę przez ulice lub asekurują podczas pływania, nawet jeśli mają pływaczki lub dmuchane koło. To samo powinno dotyczyć sfery cyfrowej, ponieważ młodzi ludzie są narażeni na niezliczone zagrożenia, jak na przykład nieodpowiednie treści, więc również w tym aspekcie najpierw powinni nauczyć się odpowiedzialnego korzystania z internetu. Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu, które przebiega pod hasłem “Razem dla lepszego internetu”, który przypada 8 lutego 2022 roku, G DATA przedstawia wskazówki, które powinny pomóc rodzicom wzmocnić cyfrowe umiejętności dzieci i chronić je przed zagrożeniami w sieci.

Zagrożenia w świecie cyfrowym są równie niebezpieczne jak w świecie analogowym i nie należy ich lekceważyć. Młodzi ludzie potrzebują pomocy i zaufania podczas korzystania z sieci. Zamiast całkowitego zakazu korzystania z urządzeń mobilnych, co sprawia, że są one jeszcze bardziej pożądane, warto, aby dwie strony ustaliły warunki korzystania z nich. Dzieci są szczególnie podatne na zagrożenia, natomiast rodzice powinni stanowić wzór do naśladowania i asekurować potomstwo przy stawianiu pierwszych kroków w świecie online. Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu 2022, który przypada 8 lutego, G DATA Software przedstawia wskazówki dotyczące bezpieczeństwa, które bezpośrednio wpłyną na zwiększenie ochrony w cyberprzestrzeni.

Rodzice, którzy mają większą wiedzę w zakresie bezpieczeństwa IT lepiej chronią swoje dzieci w internecie.

Aktualne badanie “Cyberbezpieczeństwo w liczbach” przeprowadzone przez G DATA pokazuje, że rodzice z większymi kompetencjami dotyczącymi bezpieczeństwa IT wprowadzają dodatkową ochronę w domu ze względu na swoje dzieci  (ok. 78%). Jednocześnie wyniki badania pokazują, że nawet przy mniejszej wiedzy o bezpieczeństwie w sieci, rodzice pomagają swojemu potomstwu bezpiecznie poruszać się po internecie i dbają o nie za pomocą prostych środków ochrony. \

Gdy dzieci i młodzież zaczynają samodzielnie korzystać z internetu niezbędne są umiejętności cyfrowe i podstawowa wiedza, o tym jak bezpiecznie poruszać się w sieci. Najlepszym rozwiązaniem jest otwarta rozmowa rodziców z dziećmi o istniejących zagrożeniach i wspólne wdrożenie podstawowych środków ochrony, takich jak np. wyłączenie usługi lokalizacji w uprawnieniach poszczególnych aplikacji oraz tworzenie bezpiecznych haseł.

Tim Berghoff
Security Evangelist, G DATA CyberDefense

Wskazówki od G DATA jak zwiększyć bezpieczeństwo dzieci w Internecie

  • Załóż dedykowane konto dla dziecka - Niezależnie od urządzenia, osobny profil dla młodego człowieka pomoże dostosować uprawnienia zapewniające bezpieczeństwo i prywatność dostosowane do jego wieku
  • Otwarcie mów o zagrożeniach - Rodzice powinni rozmawiać ze swoimi dziećmi o rzeczach i sytuacjach, które są ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa w sieci. Jednocześnie należy w prosty sposób wyjaśnić dlaczego zdjęcia, numery telefonów i adres nie powinny być przesyłane nieznajomym.
  • Sprawdź uprawnienia do aplikacji - Rodzice powinni zachować pełną kontrolę nad tym, jakie aplikacje instalują ich dzieci oraz jakie dane są przez nie przetwarzane. Ustawienie hasła do AppStore zapewni niezbędną kontrolę. 
  • Wspólne wprowadzanie ustawień - Podstawową konfigurację urządzenia można przeprowadzić wspólnie z dzieckiem, dzięki czemu stopniowo uczy się ono, które kwestie są istotne podczas używania sprzętu.
  • Wspólne ustalenie harmonogramu - Rodzice powinni razem z dziećmi podjąć decyzję o ilości czasu spędzonego w sieci. Z pomocą przychodzą aplikacje, które umożliwiają wdrożenie tych ustaleń w rzeczywistość, np. Google Family Link zapewni, że urządzenie wyłączy się po określonym czasie. 
  • Bezpieczne przeglądanie stron internetowych - Oprogramowanie zabezpieczające chroni urządzenia podłączone do sieci przed złośliwymi oprogramowaniami, takimi jak np. trojany. Dzięki antywirusowi niebezpieczeństwo zostanie powstrzymane, a korzystanie z internetu stanie się bezpieczne.

Więcej wskazówek dotyczących bezpieczeństwa dla rodziców można znaleźć na naszym blogu - klikajbezpiecznie.pl.

Czym jest Dzień Bezpiecznego Internetu?

Co roku, na początku lutego obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu (SID), aby zwiększyć świadomość na temat bezpieczeństwa w sieci, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. To święto międzynarodowe, do którego może dołączyć każdy, instytucja, firma, fundacja, stowarzyszenie oraz osoby prywatne. Więcej informacji znajdziecie na stronie międzynarodowego Dnia Bezpiecznego Internetu https://www.saferinternetday.org/de/ 

Media:

Kontakt

G DATA Software Sp. z o.o.
Warcisława IV 2
78-400 Szczecinek

Telefon: +48 94 37 29 650
E-Mail: sales@remove-this.gdata.pl