We współczesnych czasach coraz trudniej znaleźć osobę, która na co dzień nie korzystałaby ze smartfonu. Niewielkie urządzenia mobilne służą nam do załatwiania spraw prywatnych, zawodowych, pracy i rozrywki… Nic więc dziwnego, że dostęp do telefonu może nam dostarczyć wielu informacji na temat jego posiadacza. Wiele osób doskonale zdaje sobie z tego sprawę i decyduje się na szpiegowanie telefonu innej osoby. Żeby uzyskać dostęp do smartfonu drugiej osoby, nie trzeba pracować w CIA lub służbach specjalnych… Wręcz przeciwnie, może to zrobić każdy z nas. Czy zatem jest się czego obawiać?
Na czym polega szpiegowanie telefonu?
Szpiegowanie telefonu to określenie, które z pewnością ma negatywne konotacje. W rzeczywistości jednak oprogramowania szpiegujące wcale nie muszą być stosowane w nieodpowiednim celu. Na czym polega szpiegowanie telefonu?
Szpiegowanie telefonu polega, krótko mówiąc, na posiadaniu dostępu do zawartości urządzenia mobilnego innej osoby. Korzystając z niewiedzy posiadacza telefonu, na urządzeniu instaluje się oprogramowanie, które przekazuje wybrane dane do drugiego smartfonu. I tak, takie aplikacje są w pełni legalne i ze sklepu Google czy App Store może je pobrać każdy. Dzięki aplikacjom szpiegującym można uzyskać dostęp do takich informacji, jak:
- przychodzące i wychodzące wiadomości SMS;
- e-maile;
- kontakty;
- wykaz połączeń;
- zdjęcia i filmy;
- kalendarz;
- aktywność w internecie;
- czaty na WhatsApp, Skype, Messenger i innych komunikatorach;
- zapisane na urządzeniu hasła do aplikacji i kont na portalach internetowych;
- lokalizacja GPS.
Jak widzisz, za pomocą programu szpiegującego, takiego jak CellSpy, można w łatwy sposób uzyskać dostęp do wielu informacji pochodzących z innego telefonu. Co więcej, wiele takich oprogramowań umożliwia również blokowanie dostępów do podejrzanych sieci, blokowanie konkretnych kontaktów i stron internetowych czy aplikacji.
Zastosowanie aplikacji szpiegującej
Chociaż szpiegowanie telefonu może budzić wiele wątpliwości, zastosowanie służących do tego aplikacji czasem jest uzasadnione. Na szpiegowanie telefonu często decydują się rodzice, którzy chcą mieć podgląd na to, z kim koresponduje i spotyka się ich dziecko oraz gdzie bywa. W takim przypadku jest to forma ochrony dziecka.
Śledzenie telefonu jest również uzasadnione wtedy, gdy pracodawca udostępnia swojemu pracownikowi telefon służbowy i chce mieć pewność, że ten nie ujawnia nikomu firmowych poufnych informacji. Może on również sprawdzać w ten sposób, czy pracownik nie wykorzystuje służbowego urządzenia do swoich prywatnych celów.
Zdarza się, że osoby podejrzewające swoją drugą połówkę o zdradę decydują się na szpiegowanie telefonu partnera. Czy jest to legalne? Na pewno wątpliwe moralnie, ale ewentualne dowody, świadczące o niewierności partnera, które zostały zdobyte w ten sposób, mogą zostać wykorzystane w sprawie rozwodowej. Jednocześnie warto pamiętać, że według kodeksu karnego osoba, która „w celu uzyskania informacji, do której nie jest uprawniona, zakłada lub posługuje się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym albo innym urządzeniem lub oprogramowaniem, podlega karze do dwóch lat więzienia”.
Szpiegowanie telefonu partnera, pracownika lub dziecka – czy jest się czego bać?
Każda osoba, decydująca się na szpiegowanie telefonu partnera, pracownika lub dziecka, musi pamiętać, że jest to miecz obosieczny – i nie mówimy tu tylko o ewentualnych konsekwencjach prawnych. Pamiętaj, że oprogramowania szpiegujące (czyli tak zwane stalkerware) gromadzą również informacje związane z Twoimi rozmowami i wiadomościami wymienianymi ze szpiegowaną osobą. Dane takie są umieszczane na serwerze, do którego dostęp może uzyskać… każdy.
Oczywiście, dotarcie do takiego serwera z danymi nie jest zadaniem prostym, z którym ot tak poradzi sobie „przeciętny Kowalski”. Niemniej osoba szpiegująca czyiś smartfon na pewno nie jest jedyną, która może te dane zdobyć. Dostęp do serwera prawdopodobnie może uzyskać producent aplikacji szpiegującej, a także cyberprzestępcy. Nie można również wykluczyć sytuacji, w której zostają one udostępnione… publicznie. Warto o tym pamiętać – w końcu w naszych codziennych korespondencjach często przewijają się numery PESEL, kont bankowych, dane osobiste czy informacje zawodowe.
Jak sprawdzić czy na telefonie masz zainstalowany program stalkerware?
Aplikacji szpiegującej na pierwszy rzut oka nie widać w telefonie. Można jednak ją odnaleźć, jeśli wejdziesz w odpowiednią zakładkę. Przede wszystkim znajdź w ustawieniach listę administratorów, czyli aplikacji mających dostęp do konkretnych informacji. Jeżeli widzisz tam programy, których nie kojarzysz, zrób research na ich temat w internecie. Wyłącz im uprawnienia administratora, a co więcej – jeśli są to aplikacje nie należące do producenta telefonu – odinstaluj je. W ustawieniach sprawdź też, jakie aplikacje mają dostęp do mikrofonu, aparatu czy listy kontaktów. Wyłącz dostęp w tych, które wydają się podejrzane i które go nie potrzebują.