VPN - co to jest i jak działa?

Kiedy jesteś w miejscu publicznym i łączysz się z siecią Wi-Fi, to ktoś może odczytać wszystko, co jest przesyłane w postaci niezaszyfrowanej przez tę sieć. W tym celu przestępcy używają specjalnych programów szpiegowskich, które rejestrują ruch danych. W ten sposób trafiają do nazw użytkowników, e-maili, danych logowania i wiadomości na czacie. Jeśli nie przestrzegasz zasad korzystania z publicznych sieci wifi, to może się okazać, że haker dostanie się także do Twojego banku. Nigdy nie powinno się bowiem logować do bankowości elektronicznej poprzez publiczne sieci. W jaki więc sposób można korzystać z internetu w galerii handlowej czy kawiarni? Warto zdecydować się na oprogramowanie  VPN, które pomaga zwiększyć bezpieczeństwo w takich i podobnych do tej sytuacjach. Przeczytaj więcej na temat VPN.

VPN - co to?

Czym jest VPN? To inaczej Wirtualna Sieć Prywatna, tworzy ona połączenie internetowe, którego nie da się przechwycić, bowiem zmienia lokalizację użytkownika oraz czyni jego połączenie bardziej anonimowym. VPN jak działa? Sprawia, że najpierw łączysz się w sposób zaszyfrowany z dostawcą VPN, który z kolei przekierowuje Cię do Internetu. Twoje dane zostaną zanonimizowane, ponieważ żądanie połączenia przechodzi przez serwer dostawcy VPN, a Tobie jako użytkownikowi zostanie przypisany nowy adres IP. Chroni to Twój rzeczywisty adres IP, który służy do identyfikacji Twojego urządzenia - trudno jest przez to prześledzić Twoje działania w Internecie, a tym bardziej włamać się do niego poprzez obejście zabezpieczeń  samej sieci. Wirtualna sieć prywatna sprawia, że ​​komputer jest niewidoczny. Dzięki temu rozwiązaniu Twoje urządzenie oraz wszystkie dane są o wiele bardziej bezpieczne i nie są narażone na oszustwa. Nawet, jeśli będziesz korzystać z sieci publicznych bardzo często. Oczywiście VPN to tylko kamuflaż w sieci, a nie ochrona antywirusowa. Wciąż możesz zainfekować swój komputer poprzez pobranie wirusa z poczty czy jakiejś strony internetowej. Dlatego nie rezygnuj z posiadania solidnego zabezpieczenia, jakim jest dobry antywirus. 

Co daje VPN?

Jest wiele osób, które wykorzystują publiczne sieci do szybkiego przejmowania danych do logowania oraz infekowania urządzenia. Oszuści wiedzą, że dostanie się do komputera, który znajduje się w tej samej sieci, jest o wiele łatwiejsze. Dlatego też często włamują się do urządzeń osób, jakie znajdują się w centrach handlowych, hotelach, kawiarniach i restauracjach. Dotyczy to nie tylko komputerów, ale także tabletów czy telefonów komórkowych. Kiedy korzystasz z tunelu VPN, cyberprzestępcy i szpiedzy nie mogą zobaczyć, co robisz w Internecie. Twoje połączenie jest niewykrywalne, ponieważ nie jest bezpośrednie. Właśnie dlatego oszuści internetowi nie mają dostępu do Twoich danych i informacji, jakie udostępniasz. Wykorzystywanie VPN znacznie zwiększa Twoje bezpieczeństwo i to jest jego ogromna zaleta. VPN ma jednak także więcej plusów. Na przykład, niektóre serwisy abonamentowe z serialami i filmami online blokują dostęp do części materiałów dla osób z konkretnej lokalizacji. Wykorzystując VPN możesz zmylić ten system i udawać, że jesteś w danej chwili w innym kraju, co sprawi, że będziesz mieć dostęp także do filmów niedostępnych w Twoim kraju.

Jak ustawić VPN?

Jeśli chcesz skorzystać z tunelu VPN, zainstaluj na swoim notebooku, smartfonie lub tablecie specjalne oprogramowanie. Jako użytkownik musisz tylko zainstalować program lub aplikację VPN i aktywować go kilkoma kliknięciami. Oprogramowanie zajmie się resztą. W niektórych przypadkach żaden węzeł nie jest wstępnie ustawiony: po prostu wprowadź informacje o punkcie, z którym chcesz się połączyć. Na przykład wybierając kraj, w którym znajduje się serwer VPN. Jeśli połączenie zostanie nawiązane, możesz nadal normalnie korzystać z urządzenia. Pamiętaj, aby przed wyborem systemu VPN zrobić dokładne poszukiwania, zapoznać się z opiniami.

Dlaczego potrzebujesz VPN?

VPN jest przydatny zawsze, kiedy jesteś w sieci, której nie można ufać. Może to być na przykład sieć WLAN na lotnisku, na konferencji lub w hotelu. Podczas połączenia z takimi sieciami istnieje wysokie ryzyko, że osoba atakująca może ukraść Twoje dane osobowe, takie jak hasła i numery kart kredytowych, lub przeczytać Twoje wiadomości e-mail. Kiedy korzystasz z VPN, każde Twoje działanie w sieci jest zaszyfrowane. Nikt nie sprawdzi, gdzie się logujesz, jakich danych używasz, a nawet na jakie strony wchodzisz. Dostawca internetu także nie będzie miał danych na ten temat. VPN będzie maskować także Twój adres IP, a więc możesz łączyć się z serwerami innych krajów i korzystać z ich zasobów. 

Gdzie jest używany VPN?

VPN to narzędzie, z którego korzystają nie tylko użytkownicy prywatni. Firmy również na nim polegają. Szczególnie, jeśli chodzi o przesyłanie poufnych informacji. Używają go na przykład, aby umożliwić pracownikom terenowym dostęp do danych, które w innym przypadku byłyby dostępne tylko za pośrednictwem sieci biurowej. Organizują również w ten sposób pracę zdalną, dzięki czemu jest ona całkowicie bezpieczna i nie ma ryzyka wycieku firmowych danych. Przedsiębiorstwo w takiej sytuacji zapewnia węzeł, do którego można dotrzeć przez Internet. Mogą się z nim łączyć wszyscy pracownicy. Ten węzeł służy jako łącze między klientem w sieci publicznej lub domowej, a wewnętrzną siecią firmową. Pracownicy mogą pracować w podróży równie bezpiecznie, jak w biurze i domu - danych nie można przeglądać i są one bezpiecznie przesyłane. VPN staje się coraz powszechniejszym rozwiązaniem i pozwala nie tylko na zwiększenie bezpieczeństwa, ale również na poszerzenie możliwości korzystania z sieci globalnie. Dlatego też, jeżeli rozważasz korzystanie z VPN, to możesz być pewien, iż jest to dobry pomysł. Zanim jednak wdrożysz to rozwiązanie, to zaprzestań korzystania z publicznych sieci wifi i dokładnie przeskanuj wszystkie swoje urządzenia, które kiedykolwiek łączyły się w ten sposób z siecią. VPN w Polsce jest całkowicie legalne, jednak pamiętaj, że nie we wszystkich krajach zostało to dozwolone. Przykładem mogą  być Chiny, w których VPN został zablokowany. Chiny bowiem dokładnie śledzą zachowania obywateli w sieci, a VPN to uniemożliwia. Dlatego też przed wyjazdem do innego kraju, sprawdź czy możesz tam korzystać z tego rozwiązania.

Dowiedz się więcej o tym, jak działa VPN.

 

Kontakt

G DATA Software Sp. z o.o.
Warcisława IV 2
78-400 Szczecinek

Telefon: +48 94 37 29 650
E-Mail: sales@remove-this.gdata.pl