Co to jest rootkit? Jak go wykryć i usunąć?

Hakerzy używają złożonego oprogramowania, aby uzyskać dostęp do obcych systemów i stać się władcami komputerów swoich ofiar. Rootkit jest narzędziem, którego często wykorzystują przestępcy internetowi. Nie działa on w sposób bezpośredni, ale potrafi wyrządzić ogromne szkody na każdym urządzeniu, a zainfekowanie przez niego ma często fatalne skutki. Dowiedz się czym jest rootkit i w jaki sposób możesz się przed nim chronić.

Rootkit co to?

Rootkit to zasłona do szkodliwych działań. Prawdziwe zagrożenie nie pochodzi z rootkita, ale ze złośliwego kodu, którego ślady zakrywa. Rootkit nie jest w rzeczywistości złośliwym oprogramowaniem, które wyrządza szkody. Jego specjalną zdolnością jest ukrywanie złośliwych programów przed skanerami antywirusowymi i rozwiązaniami zabezpieczającymi. Jest tworzony w taki sposób, aby kamuflować i ukrywać wszystkie działania hakerów, jak wprowadzanie zmian systemowych, wykradanie danych i haseł. To, jak niebezpieczna jest infekcja rootkitem, zależy od tego, co robią intruzi, jakiego szkodliwego oprogramowania użyją, aby dostać się do Twojego systemu oraz od tego, czy chronisz swoje urządzenie przed rootkitami.

Rootkit jak wykryć i w jaki sposób działa?

Dzięki niemu cyberprzestępcy mogą niezauważalnie logować się do komputera i wykonywać funkcje administracyjne. Rootkit zapobiega zauważeniu przez użytkownika informacji o nielegalnym dostępie do jego komputera. Może również ukrywać niebezpieczne programy, które na przykład przejmują hasła, odkrywają tajemnice handlowe,  śledzą wpisy na klawiaturze i  ruchy myszy lub wykradają informacje o karcie kredytowej. Pamiętaj, by zawsze wykonywać aktualizacje systemu. To samo dotyczy zainstalowanych programów, ponieważ rootkity mogą również dostać się do systemu przez luki w zabezpieczeniach programów, należy je więc chronić aktualizacjami regularnie dostarczanymi przez producenta. Wykrycie rootkita jest możliwe przez programowanie zabezpieczające. Solidne oprogramowanie antywirusowe to podstawa. Powinno obejmować zabezpieczenia, takie jak monitorowanie podejrzanego zachowania. Program antywirusowy G DATA skutecznie ochroni Cię przed rootkitami i wykryje te schowane systemy. Podobnie jak większość złośliwego oprogramowania, rootkity rozprzestrzeniają się za pośrednictwem nośników danych, Internetu lub poczty e-mail. Zwiększ swoją świadomość, przeszkól swoich pracowników. Nigdy nie klikaj w otrzymywane łącza beztrosko i otwieraj tylko pliki, które wydają się nieszkodliwe. Nigdy nie zostawiaj komputera lub urządzenia mobilnego bez nadzoru, zwłaszcza gdy jest ono włączone, niezależnie od tego, czy wstajesz na chwilę w kawiarni, czy po prostu odbierasz książkę w bibliotece. Dodatkowe bezpieczeństwo zapewnia ustawienie silnych haseł, dzięki którym osoby nieuprawnione nie mogą zalogować się do Twojego komputera, tabletu lub smartfona, nawet jeśli dostaną je w swoje ręce.

Wirus rootkit - jak usunąć?

Całkowite bezpieczeństwo może zapewnić tylko odpowiedni system, posiadający na przykład specjalną kontrolę rootkitów. Sprawdzanie rootkitów, które czasami jest również określane jako skanowanie w poszukiwaniu rootkitów, przebiega w specjalny sposób: ponieważ rootkity aktywnie bronią się przed wykryciem w działającym systemie, można je znaleźć prawie tylko wtedy, gdy system zostanie wprowadzony w konkretny stan skanowania.

Jak usunąć rootkit? Rozwiązania G DATA

Nasze rozwiązania chronią Twój komputer przed wirusami i innym złośliwym oprogramowaniem. System zabezpieczający G DATA  posiada specjalną opcję skanowania systemu, dzięki której możliwe jest wykrycie nawet najbardziej schowanych rootkitów. Nasz antywirus powstał po to, aby zabezpieczać Ciebie cały czas, dlatego G DATA w czasie rzeczywistym będzie szukało podejrzanych aktywności. Proste rootkity są wykrywane przez większość systemów antywirusowych, jednak przestępcy wykorzystują coraz lepsze techniki i sposoby na to, aby nałożyć kamuflaż na to oprogramowanie. Dlatego też niezbędne okazuje się wykorzystanie antywirusa, który cały czas jest udoskonalany i rozwija się po to, by użytkownicy mieli zapewnioną najlepszą ochronę przez cały czas. Chcesz dowiedzieć się więcej o G DATA oraz o tym, w jaki sposób chroni przed niebezpiecznym oprogramowaniem? Wejdź na naszą stronę internetową i zobacz rozwiązania dla domu oraz biznesu. Wypróbuj G DATA podczas okresu testowego i przekonaj się jak skuteczną ochronę gwarantuje!

Kontakt

G DATA Software Sp. z o.o.
Warcisława IV 2
78-400 Szczecinek

Telefon: +48 94 37 29 650
E-Mail: sales@remove-this.gdata.pl