Portfel Bitcoin - co to jest i jak działa portfel kryptowalut?

Bitcoin i  Ethereum  to najbardziej znane kryptowaluty. Wiele osób zajmuje się inwestycjami w portfel kryptowalutowy. Można na tym wiele zyskać, ale też stracić.  Czy kryptowaluty są  bezpiecznie przechowywane na kontach wirtualnych, w tak zwanych „portfelach” i nie można ich w żaden sposób ukraść? Jeśli zastanawiasz się nad inwestycją w kryptowaluty, to koniecznie przeczytaj ten tekst.  Dowiesz się, na co powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze portfela Bitcoin.

Co to jest portfel Bitcoin?

Portfel kryptowalut służy przechowywaniu kluczy do kont. Kryptowaluty istnieją tylko w przestrzeni internetowej, dlatego konieczne jest pilnowanie hasła do swojego portfela. Jest nim ciąg losowych znaków oraz cyfr, którego nie da się złamać. Portfel kryptowalutowy jest więc miejscem, w którym jest zapisany klucz.

Jak działają portfele kryptowalut?

Portfel Bitcoin zawsze składa się z klucza prywatnego i publicznego. Klucz publiczny lub adres Bitcoin to w zasadzie numer konta do wpłat i wygląda mniej więcej tak:

3JC9k8ch3nVUijowk29z1WUaYCLxEbd1VZ

Za pomocą tego adresu nadawca może przesłać Bitcoiny do Twojego portfela Bitcoin. Klucz prywatny składa się z listy 24 słów i jest przypisany do każdego portfela przez generator losowy. Jest to prywatny  kod PIN do Twojego konta lub hasło do portfela. 

Portfel kryptowalut może istnieć pod postacią strony, aplikacji w telefonie, ale też dysku danych.  Przechowywanie walut internetowych odbywa się również na giełdach, jednak to mniej popularne rozwiązanie, gdyż jest narażone na wiele naruszeń. Portfelem może być też Hot Wallet, znajdujący się na komputerze. Każdy z tych systemów może być zaatakowany, jednak możliwe jest skuteczne bronienie się przed takimi działaniami. 

Bezpieczne portfele bitcoin

W zasadzie portfel może istnieć online i offline (na przykład w postaci tak zwanych „portfeli papierowych”) Witryny takie, jak Coinbase, Kraken czy Binance to platformy internetowe, na których można zamieniać pieniądze na Bitcoin. W tym celu łączysz swoje konto bankowe z portfelem, który generuje dla Ciebie odpowiedni dostawca. Oczywiście ci dostawcy zobowiązują Cię do uiszczania opłat za handel walutami cyfrowymi. Każdy użytkownik otrzymuje oddzielny adres odbiorczy (portfel online) dla każdej kryptowaluty, który jest powiązany z kontem na giełdzie monet.  Jednak bezpieczeństwo tego rozwiązania pozostawia wiele do życzenia. Kilka razy pojawiły się wiadomości, że giełda stała się celem hakerów. Takie incydenty skutecznie odstraszają od takiego sposobu na przechowywanie kryptowalut. Jeśli hakerzy znajdą luki w systemach wymiany monet, mogą dostać się do Twojego portfela, a tym samym do twoich kryptowalut. Dlatego powinieneś przechowywać w ten sposób tylko małe kwoty, jeśli w ogóle. Takie rozwiązanie sprawia, że przekazujesz kontrolę nad swoim portfelem Bitcoin giełdzie, która technicznie ma pełną kontrolę nad Twoim portfelem i kluczem. Główną wadą takiego systemu jest brak odpowiedzialności i ustawowego ubezpieczenia depozytów. W związku z tym jesteś zależny od środków ostrożności właścicieli witryny, związanych z wymianą monet. 

Jaki portfel bitcoin wybrać? Sprzętowe portfele bitcoin i programowe rozwiązania

Potrzebujesz dwóch portfeli Bitcoin do swoich transakcji. To tak zwany odbiornik i nadajnik. Portfel sprzętowy może być nawet kartką papieru z zapisanym kodem. Jest on optymalny do kryptowalut. W przypadku portfela sprzętowego ważne jest, aby gwarantował wysoki poziom bezpieczeństwa. Warto mieć również kopię zapasową. Portfele internetowe wykorzystują sieć. Giełdy oferują portfele, które są niezastąpione przy pierwszym zakupie Bitcoina lub innej kryptowaluty. Jednak nie możesz sam zapewnić na nich bezpieczeństwa i jesteś całkowicie zależny od opieki operatora platformy. Portfel mobilny to aplikacja na telefonie komórkowym. Portfel można skanować za pomocą kodu QR, ta opcja będzie opłacalny m rozwiązaniem przy szybkich płatnościach. Taki portfel bezpieczny, o ile nikt nie złamie Twojego hasła. A jeśli zgubisz smartfon, jedyną możliwością odzyskania portfela jest kopia zapasowa. Program instalowany na komputerze działa podobnie do portfela mobilnego. Z reguły ma jednak więcej funkcji. Te portfele nie zawsze są bezpieczne - istnieje wiele rodzajów złośliwego oprogramowania, które próbuje między innymi ukraść klucze prywatne. Może tu pomóc oprogramowanie zabezpieczające, które posiada specjalną ochronę dla popularnych portfeli kryptowalutowych. Nowoczesny antywirus G DATA  ochroni  Cię również przed tego typu złośliwym oprogramowaniem! 

Jak bezpieczne są portfele sprzętowe bitcoin?

Mobilne portfele bitcoin czy portfele sprzętowe bitcoin stają się obecnie najpopularniejsze. Portfele w formie oprogramowania zawsze korzystają z systemu operacyjnego. Jest to oczywiście podatne na ataki, gdy przechodzi się do trybu online, ale możesz także użyć portfela Bitcoin, który będzie zawsze offline. Takiego portfela sprzętowego nie da się zhakować, jeśli używasz go poprawnie i masz kopię zapasową. Kod portfela można zapisać na pendrive. Dla większości ludzi jest to prawdopodobnie najwygodniejsza i najbezpieczniejsza metoda. Należy jednak upewnić się, że pamięć USB jest zawsze przechowywana oddzielnie od komputera i nie jest do niego na stałe podłączona. 

Możesz też wykorzystać drukowanie na papierze. Twój klucz i adres są tutaj bezpieczne. Dane są przechowywane na nośniku nieelektronicznym i dlatego nie mogą zostać skradzione ani zniszczone przez infekcję złośliwym oprogramowaniem. Zalecane jest wykonanie kilku kopii i przechowywanie ich w odpowiednich miejscach. Portfele papierowe są naturalnie podatne na ogień i wodę - należy to wziąć pod uwagę podczas przechowywania.

Kontakt

G DATA Software Sp. z o.o.
Warcisława IV 2
78-400 Szczecinek

Telefon: +48 94 37 29 650
E-Mail: sales@remove-this.gdata.pl