Czym są niebezpieczne załączniki?

Niebezpieczne załączniki, jakie są przesyłane drogą mailową, to jeden z najpopularniejszych sposobów na to, aby wykraść dane, zainfekować komputer, a także zaszyfrować wszystkie pliki na urządzeniu w celu żądania okupu. W jaki sposób rozpoznawać załączniki?

Niebezpieczne załączniki e-mail – jak pojawiają się na mailu?

Przesyłanie niebezpiecznych załączników w celu wykonania przez odbiorcę konkretnych akcji lub zainfekowania komputera to phishing. Oszuści chcą wydobyć poufne dane od użytkowników za pomocą e-maili. W najgorszym przypadku przestępcy mogą wykorzystać te informacje do plądrowania kont swoich ofiar lub kradzieży ich tożsamości. Ten phishing często rozprzestrzenia się jako spam i dociera do niezliczonych odbiorców. Jednak w szczególnych przypadkach przestępcy biorą na cel pojedynczą ofiarę, na przykład osobę, która pracuje w sekretariacie dużej firmy. Wysyłają maila, który udaje wiadomość od firmy telekomunikacyjnej lub energetycznej, a załącznik wygląda jak standardowa faktura. Po pobraniu załącznika uruchamia się szkodliwe oprogramowanie, które wykrada dane albo szyfruje pliki na danym komputerze (czasem nawet w chmurze). Cyberprzestępcy żądają wtedy okupu od firmy – jeśli nie posiada ona bezpiecznych kopii zapasowych danych, to może okazać się, że utraciła ona wszystkie pliki bezpowrotnie. To niezwykle niebezpieczne i szkodliwe dla całej organizacji. 

Czym są niebezpieczne załączniki?

Niebezpieczne załączniki są plikami, które pozornie wyglądają na zwykłe. Jednak zawarty w nich wirus lub robak może stworzyć z Twojego urządzenia zombie i sprawić, że haker będzie miał kontrolę nad Twoim komputerem. Ponadto takie załączniki mogą zawierać szkodliwe oprogramowanie, jakie będzie wykradało dane z Twojego urządzenia. Mogą to być systemy, jakie sczytują wszystkie wpisywane słowa, mają podgląd na kamerę, ale też rozsyłają spam do Twoich kontaktów. Jest wiele możliwych zagrożeń. Dlatego tak ważna jest świadomość. Mnóstwo załączników jest tworzonych w taki sposób, aby wykorzystywać luki w popularnych programach. Jeśli nie dokonujesz aktualizacji oprogramowania, to należysz do szczególnej grupy ryzyka.

Jak wykryć niebezpieczne załączniki?

Plik często maskowany jest  jako rodzaj dokumentu, na przykład Microsoft Excel.  Osoby atakujące starają się zaciekawić potencjalną ofiarę domniemanym dokumentem za pomocą technik socjotechnicznych. Czasem będą to pliki online, które wymagają działań do otwarcia. Niekiedy musisz wpisać swoje dane logowania w formularzu, aby rozpocząć pobieranie.  Potencjalne ofiary mogą wprowadzić dane dotyczące konta Windows, a często nawet dane logowania maila z domeny Twojej firmy. Po przesłaniu danych zazwyczaj otwiera się strona internetowa z komunikatem o błędzie. Jeśli atakujący uzyska dostęp do konta e-mail, niezależnie od tego, czy jest to osoba prywatna, czy firma, może to zostać wykorzystane do rozsyłania dalszego spamu. Dostęp do konta firmowego jest oczywiście bardziej atrakcyjny. Utrata danych dostępowych w kontekście firmy może prowadzić do daleko idących problemów, takich jak nieautoryzowany dostęp do wewnętrznych danych firmy i wiadomości e-mail. Takie nadużycie może mieć miejsce przez atakujących w tajemnicy i w pewnych okolicznościach trwać długo, na przykład do czasu, gdy dany użytkownik musi zresetować hasło ze względu na politykę firmy lub nieprawidłowości zostaną zauważone w logach systemowych. Dane mogą być również odsprzedawane przez atakujących, a następnie wykorzystywane przez przestępców do wielu innych działań. W takim razie jak można rozpoznać zagrożenie?

Przede wszystkim zwracaj uwagę na adres mailowy, z którego dotarła dana wiadomość. Może przypominać znajomy Tobie adres, ale zawierać literówki. Nawet, jeśli mail będzie poprawny, to zweryfikuj inne elementy. Osoby, których komputery zostały zainfekowane, mogą bez wiedzy przesyłać wiadomości z wirusem, jeśli jednak adres mailowy, z jakiego otrzymałeś wiadomość z linkiem, będzie podejrzany, to od razu go usuń. Treść maila może zawierać błędy ortograficzne, interpunkcyjne lub elementy napisane w innym języku. Ponadto będą tam często komunikaty, które mają zachęcić Cię do pobrania maila. Może to być na przykład wiadomość o zadłużeniu, zachęta do odebrania nagrody w jakimś konkursie lub też mail informujący o zamówieniu czy fakturze. Jeśli wiadomość naśladuje maila wysłanego z jakiejś firmy (telekomunikacyjnej, banku, energetycznej itd.), to od razu zadzwoń do przedsiębiorstwa, aby uzyskać informację na temat tego, czy ta wiadomość pochodzi od nich. Wiadomości ze złośliwym załącznikiem często naśladują wygląd maili od firm, ale mają one błędy. Pod żadnym pozorem nie klikaj w żadne linki.

Niebezpieczne załączniki – jak się chronić?

Warto zwracać uwagę na niepokojące oznaki, które mogą świadczyć o tym, że wiadomość zawiera niebezpieczne załączniki. Jednak niekiedy człowiek nie zwróci uwagi na te kwestie. Zamyślenie, rozkojarzenie, niewyspanie – to tylko część czynników, które sprawiają, że można przez przypadek pobrać niebezpieczny załącznik i wyrządzić wiele szkód na prywatnym lub służbowym sprzęcie. Dlatego też najlepiej jest nie ufać nawet sobie w stu procentach. Doskonałym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w dobry program antywirusowy. Będzie on filtrował wszystkie wiadomości i automatycznie wrzucał je do spamu. Dzięki temu użytkownik sprzętu komputerowego nawet nie zauważy wiadomości z niebezpiecznymi załącznikami i nie będzie nawet zdawał sobie sprawy z ich istnienia. Ważne jest to, że nawet jeśli zdecydujesz się otworzyć folder SPAM, a następnie zechcesz pobrać niebezpieczny załącznik, który jest w mailu, to antywirus przeskanuje plik i nie pozwoli mu się uruchomić. Antywirus jest więc najlepszym wyborem, zarówno dla osób, które posiadają własny komputer, jak i dla sprzętów firmowych. Pamiętaj także o tym, aby system ochronny był zainstalowany również na Twoim smartfonie.

Kontakt

G DATA Software Sp. z o.o.
Warcisława IV 2
78-400 Szczecinek

Telefon: +48 94 37 29 650
E-Mail: sales@remove-this.gdata.pl