Na czym polega hakowanie?

Każde urządzenie jest narażone na atak hakerski. Bez względu na to, czy korzystasz z niego do rozrywki, pracy, komunikacji – zagrożony jest zarówno Twój laptop, komputer stacjonarny, firmowy, smartfon. Ważne jest, aby jak najbardziej zabezpieczyć się przed atakiem, ponieważ hakerzy wykorzystują przede wszystkim urządzenia, które są „łatwym łupem”. Dowiedz się więcej na temat tego, jak przebiegają ataki hakerskie i w jaki sposób możesz się przed nimi ochronić.

Czym jest hakowanie?

Hakowanie może dotyczyć różnorodnych czynności, ale każda z nich sprowadza się do tego, że haker ma wpływ na to, co dzieje się z Twoim komputerem, stroną internetową, a nawet serwerem. Hakerzy wykorzystują do tego wirusy, robaki i różnorodne programy czy kody. Jest wiele ataków hakerskich, wśród nich znajdują się również sposoby polegające na socjotechnikach, które angażują użytkowników.

Co to hakowanie? – rodzaje ataków hakerskich

Jest wiele typów ataków hakerskich, które są wykorzystywane przez cyberprzestępców. Dowiedz się, jakie z nich są stosowane każdego dnia.

Atak na stronę internetową – na czym polega hakowanie?

Hakerzy często przejmują słabo zabezpieczone strony internetowe w celu wykorzystywania ich do infekowania urządzeń. Niekiedy też chcą zmienić treść lub zawartość witryn internetowych, ale też zablokować ich funkcjonowanie. Bardzo często przejmowana jest kontrola nad witrynami, które mają słabe hasła i łatwe do odgadnięcia loginy. Hasła słownikowe lub najpopularniejsze, typu „admin123” są najłatwiejsze do rozszyfrowania przez programy stworzone przez hakerów. Im dłuższe i bardziej skomplikowane hasło, tym trudniej jest je złamać. Dlatego niezwykle ważne jest to, aby były one odpowiednio skonstruowane. Kolejną metodą, jaką wykorzystują hakerzy, jest dostawanie się do strony przez nieaktualne wtyczki do systemów CMS, np. WordPress. Jeśli masz stronę i korzystasz z wtyczek, to koniecznie je aktualizuj i instaluj na swojej stronie wyłącznie zaufane wtyczki. Zdarza się także, że złośliwy kod jest wpleciony w darmowy szablon strony internetowej. Osoby, które chcą skorzystać z darmowego szablonu nie mają pojęcia, że złośliwy kod może aktywować się nawet po kilku miesiącach i atakować wszystkie osoby, które odwiedzają daną witrynę. Następna metoda to atak DoS. Do jego przeprowadzenia hakerzy wykorzystują komputery zombie – inaczej boty, które są połączone ze sobą w jeden wielki botnet. Haker sprawia, że wszystkie komputery z sieci odwiedzają daną witrynę w tym samym czasie i wysyłają żądania oraz zapytania. W skutek tego witryna pada, ponieważ nie jest w stanie tego wszystkiego przetworzyć. Użytkownik komputera, który jest zombie, często nie ma o tym pojęcia. Co ciekawe – zdarza się, że strony padają w skutek działania użytkowników, którzy nie chcą wyrządzić witrynie szkód. Najpopularniejsze tego typu sytuacje mają miejsce w sklepach internetowych, jakie robią niesamowite promocje. Wtedy na taką stronę wchodzi często mnóstwo osób i witryna tego nie wytrzymuje. 

Atak hakerski z wykorzystaniem socjotechnik

Często zaczyna się od wiadomości e-mail, a czasem od wiadomości za pośrednictwem sieci społecznościowej. Klasykiem jest wiadomość phishingowa, która zwabia Cię na idealnie sfałszowaną stronę internetową. Jeśli wprowadzisz tam swoje dane, przekażesz je bezpośrednio przestępcom. W fałszywych mailach z banku, ale też innych instytucji lub podszywających się pod znajomych czy rodzinę osób, znajdują się linki czy pliki z wirusami. Wiadomości są tworzone w taki sposób, aby ofiara zdecydowała się odwiedzić daną witrynę lub pobrać plik. Udają bezpieczne oraz przyjazne, wiele osób „daje się nabrać” nawet wtedy, gdy są świadomi niebezpieczeństw, ale akurat w danej chwili byli zamyśleni lub w dużych emocjach.

Atak hakerski z wykorzystaniem publicznych sieci

To jeden z najłatwiejszych rodzajów ataków. Wystarczy, że będziesz korzystać z publicznej i niezabezpieczonej sieci bez VPN, a hakerzy mogą dostać się do Twojego urządzenia na różne sposoby. W ten sposób przechwytują hasła, dane, infekują całe urządzenie. Hakerzy często też tworzą fałszywe sieci Wi-Fi, które tak naprawdę są punktem dostępowym stworzonym przez hakera.

Atak hakerski na telefon

Wystarczy, że pobierzesz zainfekowaną aplikację, a haker otrzyma dostęp do Twojego telefonu. Może nagrywać Twój ekran, śledzić wszystkie wpisywane słowa (wśród nich są hasła), a także sprawdzać lokalizację oraz rozprzestrzeniać wirusy na urządzenia Twoich znajomych. Obecnie korzystamy z telefonów do bakowości, pracy, a także przesyłania danych. Wszystkie informacje z Twojego telefonu mogą trafić do hakerów. Dlatego zawsze zwracaj uwagę na to, jakie aplikacje pobierasz i dostęp do jakich czynności im dajesz. Ponadto nie klikaj w podejrzane linki wysyłane przez SMS czy mail. 

Hakowanie – jak się ochronić?

Ochrona komputera polegać będzie na posiadaniu dobrego oprogramowania antywirusowego, przestrzegania zasad bezpieczeństwa, a także aktualizowania systemu oraz wszystkich programów. Jednak w przypadku strony internetowej, jej ochrona jest trudniejsza. Poza korzystaniem wyłącznie z bezpiecznych wtyczek, posiadania ochrony, a także wyborze dobrego serwera, istotne jest zapoznanie się z informacjami na temat tego, jak tworzyć i w jaki sposób zarządzać stroną internetową, aby nie miała ona luk. Jeśli chodzi o ataki DoS – nieczęsto nawet największe serwisy nie są w stanie się przed tym obronić. Hakerzy często wykorzystują też empatię, mail wzorowany na wiadomość od znajomego, może być prośbą o pomoc w trudnej sytuacji, wpłacie na zbiórkę pieniędzy z linku lub pożyczenie pieniędzy poprzez podanie kodu BLIK. Zamiast komputera hakuje się psychikę człowieka i wyciąga z niego niepostrzeżenie informacje, których tak naprawdę nie chciał ujawniać. Nawet najlepsze zabezpieczenia mogą okazać się niewystarczające w przypadku błędu ludzkiego.

na czym polega hakowanie
Michał Łabęcki | P.o. Kierownika marketingu

Michał Łabęcki
P.o. kierownika marketingu
E-mail: [email protected]