Co to są kryptowaluty?

Ogromy rozwój rodzajów płatności można zaobserwować na przestrzeni lat. Początkowo istniał handel wymienny. Potem nadeszła era złota oraz srebra. Dziś płacimy za produkty banknotami, kartami kredytowymi lub korzystamy z wirtualnych walut w Internecie.

Obecnie jest ich bardzo dużo, jednak istnieją trzy, wokół których jest najwięcej dyskusji. To Bitcoin, Ethereum i Ripple. Kryptowaluty są dla wielu osób sposobem na inwestycje, dla innych będą dodatkowym zabezpieczeniem finansowym. Coraz więcej osób interesuje się walutami internetowymi. Jeśli chcesz poznać więcej informacji na ich temat oraz dowiedzieć się nieco o bezpieczeństwie z nimi związanym, to koniecznie przeczytaj ten tekst!

Kryptowaluty -  co to?

Kryptowaluty są nowoczesnym systemem płatności, wiele osób wciąż nie wie co to są kryptowaluty i w jaki sposób się nimi posługiwać. Co sprawia, że pieniądze w Twojej dłoni mają określoną wartość? Filozof John Searle powiedział: „Tylko dlatego, że wszyscy wierzymy, że papier w naszej ręce lub liczby na naszym koncie mają realną wartość, mają tę wartość”.  Zwolennicy kryptowalut twierdzą, że są one rewolucją, gdyż różnią się od pieniądza papierowego tym, że są ograniczone i nie można ich dodrukowywać. Jednak ich wartość mocno zmienia się na przełomie czasu, jest chwiejna. To też powoduje, iż wiele osób nie chce ryzykować inwestowania w nie. Inni natomiast znajdują tu szansę na zarobienie na wahaniach ich cen. 

Czy kryptowaluty są bezpieczne?

Kryptowaluty, takie jak Bitcoin, Ethereum czy Ripple, istnieją jedynie wirtualnie, nie mają fizycznego odzwierciedlenia. Można powiedzieć więc, że są takie same, jak pieniądze na koncie. Jest jednak różnica – w banku zawsze możesz wypłacić swoje pieniądze. W przypadku każdej kryptowaluty nie ma takiej możliwości. Wszelkie transakcje odbywają się przez system zwany Blockchainem. Największe ryzyko związane z kryptowalutami to brak gwarancji ich materialnej wartości. W przypadku czysto cyfrowej waluty odpowiednik pochodzi z zaufania do wspólnej sieci Blockchain. Ono jest głównym instrumentem i podstawą każdej waluty cyfrowej. Każda transakcja jest szyfrowana i łączona w bloki danych za pomocą skomplikowanych operacji arytmetycznych. Są one przechowywane w sposób zdecentralizowany i każdy użytkownik może je przeglądać. Czy kryptowaluty są bezpieczne? Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, Blockchain ma ogromną przewagę. Wspomniane wcześniej bloki danych są dzielone i przechowywane na różnych komputerach. Każdy użytkownik staje się więc częściową kopią zapasową dla całej sieci. Jeśli ktoś chce interweniować w tym systemie, musi zhakować praktycznie wszystkie komputery uczestniczące w Blockchainie. Jest to niemożliwe. Blockchain to rodzaj otwartej księgi, która generuje wirtualne waluty, przypisuje je właścicielom i dokumentuje każdą transakcję. Cyfrowe środki płatności mogą istnieć tylko jako waluta internetowa w łańcuchu bloków i zmieniać właściciela. Zwolennicy widzą tutaj największą zaletę: ruchy kryptowalut można prześledzić w dowolnym momencie i każdy może zobaczyć, ile wirtualnych walut jest w obiegu. Ponadto maksymalna kwota, jaką można wygenerować za Bitcoin, jest określona z góry. Kod waluty cyfrowej jest ograniczony do 21 milionów Bitcoinów. Nikt nie może interweniować w ten system i bez przeszkód pomnażać pieniądze. Na obszarach kryzysowych handel i transakcje mogą być przeprowadzane nawet w przypadku załamania się tam systemu bankowego. To cechy kryptowalut, które najbardziej przekonują wiele osób do tego, by posiadać ich chociaż niewielką ilość, w celu zabezpieczenia swojego kapitału w pewnym stopniu.

Gdzie trzymać kryptowaluty? 

Portfel kryptowalutowy można porównać do konta w Twoim banku. Jest to ciąg znaków, który jest przypisany tylko do Ciebie. Kod to Twój numer konta dla kryptowalut. Możesz skorzystać z giełdy monet, aby zdeponować wirtualne pieniądze w postaci kryptowalut pod tym adresem oraz przesyłać wirtualne waluty w tę i z powrotem. Wszystko, czego potrzebujesz do transakcji, to adres portfela odbiorcy. Każdą rzecz, za jaką płacisz w Bitcoin, możesz opłacić tylko w sposób cyfrowy. Decydując się na taki ktok, musisz upewnić się, że środek płatności, czyli kryptowaluta żądana przez odbiorcę, również znajduje się w Twoim portfelu. Każda waluta korzysta z własnego systemu, nie następuje żadna konwersja. Jeśli ktoś poprosi o Ripple, a Ty wyślesz Ethereum, pieniądze po prostu znikną! Obecnie pojawia się coraz więcej przedsiębiorstw, które oferują płatności za usługi czy towary poprzez kryptowaluty. Można już kupić za nie jedzenie, kurs, a nawet skorzystać z usług medycznych! Wprowadzanie takich płatności za realne przedmioty i usługi sprawia, że coraz więcej osób, które podchodziły sceptycznie do kryptowalut, decyduje się na korzystanie z nich. 

Kryptowaluty - jak kopać?

Do kopania kryptowalut wymagany jest odpowiedni sprzęt. Handel, przechowywanie i wysyłanie walut cyfrowych wymaga sprzętu i energii. Tutaj do gry wchodzą górnicy Bitcoin. Zapewniają moc obliczeniową, aby zadbać o płynny przepływ transakcji i tworzenie nowych bitcoinów. Są członkami zdecentralizowanej sieci Blockchain i sprawdzają (czyli potwierdzają) transakcje, które przechodzą z jednego portfela do drugiego. Właśnie na tym zarabiają. Im więcej uczestników ma system Blockchain, tym trudniej jest zdobywać na nim pieniądze. Kiedy użytkownik weryfikuje transakcje, nagradzane są systemy najwydajniejsze, które mogą jak najszybciej dostarczyć dane. Dlatego właśnie kopanie kryptowalut opłacalne jest jedynie wtedy, gdy posiada się najlepsze urządzenia. Wydajne systemy mają również bardzo duże zużycie energii. To wiąże się z dodatkowymi kosztami kopania kryptowalut. Dlatego też to działanie nie zawsze będzie opłacalne. Coraz więcej osób, jakie decydują się na kopanie, wykorzystuje różnorodne sposoby na obniżenie kosztów. To na przykład korzystanie z prądu, który jest generowany przez panele fotowoltaiczne.

Bezpieczeństwo w przyszłości - tokeny kryptowaluty

Obecnie tokeny kryptowaluty są bardzo popularne, wiele osób wyczuwa możliwość zarobienia na nich szybkich pieniędzy. Nagłe wzrosty cen w ciągu jednej nocy są możliwe i takie przypadki miały wielokrotnie miejsce. Jednak równie dobrze mogą one spaść bardzo szybko. Jeśli chcesz wykorzystać kryptowaluty jako inwestycję, powinieneś traktować go jak każdą inną ryzykowną działalność – wykorzystywać do nich tylko te pieniądze, których nie boisz się stracić.

Kontakt

G DATA Software Sp. z o.o.
Warcisława IV 2
78-400 Szczecinek

Telefon: +48 94 37 29 650
E-Mail: sales@remove-this.gdata.pl