Jak sprawdzić czy mój komputer nie jest zombie?

Zombie kojarzy się z  apokaliptycznym nastrojem z filmów i seriali o tych istotach. Oglądający z podekscytowaniem patrzą, jak tłumy nieumarłych poruszają się po ekranach telewizorów i myślą, że są bezpieczni na kanapie w domu – podczas gdy cyfrowe zombie wędrują po Internecie i przeprowadzają ataki. Każdy komputer może stać się właśnie takim zombie. Dlatego warto wiedzieć na czym polega problem i jak się przed tym ochronić. Pokażemy Ci, co mają wspólnego z zombie z filmu i telewizji z cyber zombie. Przeczytaj nasz tekst i dowiedz się więcej na ten temat. 

Komputer zombie – jak to możliwe?

Komputer zombie

Komputer zombie to urządzenie, które wykonuje zewnętrznie kontrolowane czynności. Użytkownik nie ma na to żadnego wpływu. Wielu właścicieli sprzętów, które zostały zamienione w zombie, nie ma nawet podejrzeń, że coś jest nie tak. Najczęściej winę za drobne nieprawidłowości zrzucają na brak aktualizacji. Zdalna manipulacja komputera jest możliwa w wyniku pobrania złośliwego oprogramowania. Dzieje się to podczas odwiedzin specjalnie przygotowanej do tego celu strony internetowej czy pobrania niebezpiecznego pliku poprzez mail lub kontaktu z zainfekowanym programem.  Jeśli szkodliwe oprogramowanie dostanie się sposób do komputera, przestępcy mogą przeniknąć do urządzenia i zdalnie nim sterować w dowolny sposób. Takie komputery ze względu na uderzające podobieństwa między nieumarłymi z Hollywood są nazywane również zombie. 

Jak rozpoznać komputer zombie?

Pierwszym sygnałem, że coś jest nie tak, może być spowolnienie Twojego urządzenia. Procesy działające w tle, które są wykonywane z zewnątrz, sprawiają, że komputer może mieć opóźnienia. Jeśli nagle wydajność Twojego urządzenia zmaleje i będzie on dużo wolniejszy, to koniecznie dokładnie je przeskanuj. Komputer zombie jest również nazywany botem – a połączenie poszczególnych botów jest nazywane botnetem. Sieć zainfekowanych komputerów może przybierać gigantyczne rozmiary: czasami tysiące, a czasem nawet kilka milionów zombie jest połączonych w jedną, groźną sieć. Niektóre komputery są zaprogramowane do wysyłania dużych ilości spamu, inne szpiegują użytkowników. Wysyłają one przechwycone dane dalej, ale przestępcy wykorzystują zombie również do wielu innych działań, na przykład do ataków DDoS, celowo przeciążających serwer lub konkretny komputer. Takie ataki botów są często otwarcie oferowane jako usługa na odpowiednich forach.  Skaner wirusów i ochrona przed exploitami skutecznie ochroni Cię przed zamianą Twojego komputera w Zombie. Skaner antywirusowy odkryje niepożądane działania w czasie rzeczywistym i zareaguje zanim exploit zacznie działać. Program antywirusowy skutecznie pozbędzie się zainfekowanych plików. 

Więcej o botnecie. Jak wykryć komputer zombie?

Botnet to wiele komputerów zombie, które wspólnie działają w sposób, jakiego chcą od nich hakerzy. Wystarczy, że urządzenie ma luki w bezpieczeństwie, a użytkownik wykona jakiś nieodpowiedzialny ruch. Komputer może wtedy szybko stać się częścią botnetu. Najczęściej wykorzystuje się go do ataków typu DoS, których celem jest zablokowanie jakiejś witryny, nierzadko dużego przedsiębiorstwa lub też nawet strony rządowej. Komputery, które są w botnecie mogą również wykonywać inne działania, na przykład dokonywać wielu szybkich transakcji z przechwyconych przez hakerów kont, działać na arenie kryptowalu. Jeśli Twój komputer zostanie zamieniony w zombie, może stać się silnym narzędziem w rękach przestępców internetowych. Będzie częścią systemu, który może zagrażać bezpieczeństwu firm, ale też prywatnych osób. Zmasowane ataki DoS przeciążają serwery, blokują działania witryn oraz całych systemów. Komputer może stać się zombie poprzez zainfekowanie trojanem, malware, systemami szpiegującymi czy robakami. Po dostaniu się do komputera, w tle działania sprzętu, urządzenie wykonuje różnorodne działania.  Dlatego właśnie należy zwracać szczególną uwagę na wolniejsze funkcjonowanie komputera.  Kolejną czerwoną lampkę powinny zapalić działania, których nie da się wytłumaczyć logicznie. Może to być ma przykład nagłe zamykanie się przeglądarki lub innych programów. Ponadto o zainfekowaniu może świadczyć ogromna liczba wyskakujących reklam. Innym symptomem jest nadmierne obciążenie sieci. Czasem możesz zostać ostrzeżony przez znajomego, na przykład otrzymać wiadomość mailową od bliskiej Ci osoby z informacją o tym, że przesyłasz spam. Ponadto o zamianie komputera w zombie mogą świadczyć dziwne sytuacje, które nie powinny mieć miejsca. To może być dużo komunikatów informujących o błędach systemu, bardzo częste zawieszanie się komputera. Zwróć uwagę także na menagera zadań i procesy, jakie w danym czasie mają miejsce. Na liście może pojawić się dużo nieznanych programów. Jeśli zaobserwujesz wymienione wyżej działania, to możesz podejrzewać, że Twój komputer zamienił się w zombie.

Jak zapobiec zamianie komputera w zombie?

Podstawą jest skuteczny program antywirusowy. Zapora ogniowa, regularne skanowanie komputera skutecznie ochroni Twój komputer przed zamianą w zombie. Jednak, jeśli nie miałeś wcześniej odpowiedniego antywirusa lub był on darmowy i mało skuteczny, a podczas skanowania zaobserwowałeś, że zostały wykryte liczne wirusy, to musisz wykonać kilka działań. Należy usunąć wszystkie wirusy za pomocą programu antywirusowego. Jednak nie zawsze wyeliminuje to całkowicie szkody, najlepiej po dużym zainfekowaniu będzie przeinstanować system, by później korzystać już z odpowiednio zabezpieczonego sprzętu. Jeśli nie chcesz utracić danych, to po wyodrębnieniu plików, które chcesz zachować, możesz je przeskanować jeszcze raz i zapisać na dysku zewnętrznym, jaki również trzeba przeskanować. Po przeinstalowaniu systemu w pierwszej kolejności zainstaluj na nim program antywirusowy, a dopiero potem przenieś pliki i połącz urządzenie z siecią.

Michał Łabęcki | P.o. Kierownika marketingu

Michał Łabęcki
P.o. kierownika marketingu
E-mail: [email protected]

Ochrona warta każdej złotówki - G DATA Antivirus