Firewall – co to jest zapora sieciowa?

W swojej pierwotnej postaci firewall jest ochroną, która weryfikuje przychodzące i wychodzące pakiety danych. Jest jakby cyfrowym portierem. Firewall działa według wcześniej zdefiniowanych reguł, aby odpowiednio otwierać, blokować i monitorować ruch, a w konsekwencji nie dopuszczać do podejrzanych akcji. Czy korzystasz z takiego zabezpieczenia? Dowiedz się więcej na temat zapory sieciowej i przeczytaj więcej o tym, dlaczego jest ona Tobie potrzebna!

Firewall – co to?

Używanie zapory jest użytecznym i ważnym elementem bezpieczeństwa. To zapewnienie, że ​​żaden podejrzany ruch sieciowy nie przejdzie przez niego bez pozwolenia.  W ten sposób odpierane są na przykład ataki z zewnątrz, w których hakerzy chcą uzyskać dostęp do sieci lub komputera przez otwarte porty. Gdy komputer jest bezpośrednio podłączony do Internetu, ataki i infekcje można przeprowadzać w ciągu kilku sekund. Robaki internetowe są zatrzymane przez zaporę ogniową. Obecnie zagrożenia złośliwym oprogramowaniem już prawie nie odnoszą sukcesów, ponieważ zapory i routery mają odpowiednie mechanizmy filtrowania i przede wszystkim nie wpuszczają hakerów do chronionego systemu. Firewall to dobry wybór dla każdego użytkownika – nie musisz już martwić się o ukryte drogi dostępu do swojego systemu i możesz pozostawić ochronę zaporze. W zależności od typu i konfiguracji firewalla może on pełnić różną rolę w monitorowaniu ruchu sieciowego. Jest to jednak niezwykle ważna ochrona dla każdego. Powinna być stosowana zarówno w przypadku użytkowników indywidualnych, jak i przedsiębiorstw.

Jak włączyć firewall?

Wszystko zależy od struktury sieci. W przestrzeni domowej zapory zwykle pojawiają się bezpośrednio na Twoim komputerze jako część kompleksowego rozwiązania systemowego, zabezpieczającego w Internecie. Są one znane jako zapory osobiste, zapory dla komputerów stacjonarnych lub zapory programowe. To składniki systemu oprogramowania, jednak warto dodatkowo wyposażyć się w antywirusa, który będzie posiadał profesjonalną zaporę ogniową. Wiele nowoczesnych routerów również  jest obecnie wyposażanych w funkcje zapory ogniowej. Korzystając z takiego routera, przesuwasz część swojej linii obrony o jeden poziom w górę, a router sprawdza ruch sieciowy, zanim ten dotrze do urządzeń w sieci domowej. Taki router można nazwać po prostu zewnętrzną lub sprzętową zaporą ogniową. Zapora sieciowa znajduje się między Internetem a Twoją własną siecią, firewall oddziela twoją sieć od świata zewnętrznego.

Infografika Firewall
Zapora oddziela twoją własną sieć od świata zewnętrznego.

Zapory sprzętowe wykorzystywane są  również w sieciach firmowych. Tworzą barierę ochronną między światem zewnętrznym a siecią firmową, ale są znacznie bardziej rozbudowane, a dodatkowe, dedykowane urządzenia czy oprogramowanie służą tylko temu jednemu celowi. Ponadto zapory służą do dzielenia dużych sieci na mniejsze segmenty, a tym samym do tworzenia kontrolowanych przejść między konkretnymi jej częściami. Na przykład obszary księgowe są oddzielone od produkcji, danych magazynowych czy innych elementów układu. Warto decydować się na firewall, który będzie skonstruowany w taki sposób, by blokować wszystkie niepożądane działania, także te, jakie są wywołane przez nieświadomego użytkownika. Wiele firm przeprowadza szkolenia dotyczące bezpieczeństwa, ale wystarczy chwila nieuwagi jednego pracownika i kliknięcie na załącznik podejrzanego maila, a cała sieć firmowa może zostać zaatakowana. Program antywirusowy G DATA posiada funkcję firewallu i skutecznie chroni całą sieć firmową, ale także domową przed atakami hakerskimi. Jak włączyć firewall? Wystarczy wykupić najlepszą obecnie ochronę od G DATA – nie musisz od tego momentu martwić się o bezpieczeństwo. 

Zapora ogniowa co to jest?

Standardowe zapory ogniowe zawierają tak zwane reguły, które określają czy dany ruch może zostać dostarczony. Ta funkcja jest podstawą wszystkich zapór. Zapora od G DATA sprawnie obserwuje ruchy sieciowe i blokuje podejrzane działania. Posiada określone wytyczne i według nich weryfikuje zagrożenia. Zapora sieciowa nie wpuści wirusów, ataków hakerskich, a także oprogramowania, które udaje neutralne. To niezwykle ważne zabezpieczenie, które przede wszystkim osłania Twoje dane osobowe, pliki, ale też uniemożliwia zagnieżdżeniu się niebezpiecznego oprogramowania na Twoim komputerze. Zapora, która jest częścią systemu G DATA doskonale sprawdza się podczas ochrony danych prywatnych i firmowych. Stanowi zabezpieczenie, które skutecznie zablokuje wszystkie niepożądane działania. Komputer bez firewalla jest niezwykle narażony na przeróżne ataki – od drobnych wirusów, które spowalniają działania sprzętu, po skomplikowane niebezpieczne oprogramowanie, jakie może wyrządzić szkody poprzez kradzież danych. Przestępcy internetowi dużo zyskują na systemach, które nie są w żaden sposób chronione. Ostatnio głośno jest o szkodliwym oprogramowaniu, które w ekspresowym tempie szyfruje wszystkie dane, a haker żąda okupu w zamian za oddanie dostępu do plików. Brak zapory ogniowej w firmach sprawia, że oszuści dzięki temu potrafią hakować całe firmy i narażać je na ogromne straty finansowe.

Nie zastanawiaj się więc nad tym, czy warto zdecydować się na zaporę ogniową. Wybierz antywirus od G DATA i nie przejmuj się już niebezpiecznymi działaniami przestępców internetowych. Nasz system możesz także wypróbować za darmo i przekonać się samodzielnie dlaczego jest tak skuteczny. Pamiętaj o tym, aby nigdy nie wyłączać zapory ogniowej. Niekiedy wirusy, które przenoszą się poprzez zewnętrzne dyski, próbują zablokować działanie firewalla  – nie zgadzaj się na to, a kiedy zobaczysz komunikat, który prosi o wyłączenie zapory – od razu przeskanuj swoje urządzenie. Zapora ogniowa powinna być podstawą każdego systemu i nigdy nie powinno się z niej rezygnować. Brak takiego zabezpieczenia to ogromne ryzyko, na które nie warto sobie pozwalać. Wiele osób decyduje się na zaporę ogniową dopiero po sytuacji, kiedy ich urządzenia zostały zaatakowane. Po co się narażać? Najlepiej jest zainwestować w bezpieczeństwo i wybrać antywirusa, jaki posiada doskonałą zaporę ogniową – przetestuj G DATA!

Michał Łabęcki | P.o. Kierownika marketingu

Michał Łabęcki
P.o. kierownika marketingu
E-mail: [email protected]