Co to jest exploit i jak go usunąć?

Luki w zabezpieczeniach programów na komputerach stanowią poważne zagrożenie. Stanowią doskonałą okazję do tego, by hakerzy mogli dostać się do systemu niezauważeni, niczym złodziej, który wkrada się przez otwarte okno. Cyberprzestępcy próbują znaleźć takie dziury w różnych programach, w celu przeprowadzenia ataku. W jaki sposób można się chronić? Co to jest exploit oraz w jaki sposób go usunąć? Przeczytaj nasz tekst i dowiedz się, jak możesz się zabezpieczyć przed atakami typu exploit czy możesz rozpoznać zainfekowanie tym rodzajem niebezpiecznego oprogramowania.

Co to jest exploit?

Atak z wykorzystaniem exploitów odbywa się w kilku następujących po sobie etapach. Exploity to małe programy, które znajdują i wykorzystują luki w zabezpieczeniach komputera. Mogą to być dziury w nieaktualizowanym systemie operacyjnym, ale także w programach, jakie używasz na co dzień.  Rzeczywiste złośliwe oprogramowanie, na przykład oprogramowanie ransomware, jest zwykle ładowane dopiero później. Exploity mogą ukrywać się w dokumencie programu Word lub zostać pobrane bez Twojej wiedzy podczas odwiedzania witryny internetowej. Szukają wrażliwych punktów (czytnik dokumentów, program do obsługi PDF, przeglądarka itp.) w programie, w którym są otwierane. Można je pobrać poprzez nieuważną obsługę maila i ściągnięcie pliku, który udaje fakturę lub inny dokument. Jeśli exploity znajdą odpowiednią lukę, umieszczają złośliwy kod gdzieś w pamięci komputera. Exploity polegają na zmianie oryginalnej sekwencji w taki sposób, że przepływ programu jest kierowany na manipulowany kod. Następnie program nie jest otwierany w standardowy sposób, ale  poprzez wcześniej dostarczony złośliwy kod. Po takim działaniu może on wywoływać funkcje przejętego programu i systemu operacyjnego. Exploit podczas zbierania informacji o systemie, może pobrać dodatkowy szkodliwy kod z Internetu. Często właśnie w ten sposób na komputerach pojawia się oprogramowanie ransomware, trojan bankowy lub inne złośliwe oprogramowanie może trafić na Twój komputer.

Co to jest system exploit i w jaki sposób dostaje się do komputera?

Exploity zwykle rozprzestrzeniają się na dwa sposoby. W pierwszym przypadku są one pobierane wraz z pozostałą zawartością serwisu podczas surfowania po Internecie. Mogą na przykład znajdować się na zainfekowanych stronach internetowych. W drugim przypadku są one ukryte w plikach załączonych do e-maili, na pendrive’ach, zewnętrznych dyskach twardych itp. Znajdujące się w przestrzeni internetu exploity ciężko wykryć samodzielnie. Cyberprzestępcy manipulują na przykład banerami reklamowymi na stronach. Szczególnie podstępne sztuczki są również wykorzystywane na zaufanych witrynach internetowych, kiedy na przykład kliknięcie w reklamy uruchamia pobieranie w tle. Ściągnięte na komputer złośliwe oprogramowanie wyszukuje luki w Twojej przeglądarce lub różnorodnych wtyczkach i tym sposobem dostaje się do Twojego systemu. Exploity w przestrzeni internetowej są bardzo niebezpieczne. Jeśli chcesz zachować wszelką ostrożność podczas przeglądania sieci, to zawsze pilnuj wszystkich zasad bezpieczeństwa.  Exploit Jest często używany do atakowania wtyczki Flash, Silverlight i przeglądarek, takich jak Firefox czy Internet Explorer. Najlepszym sposobem na wykrycie takiego niebezpiecznego oprogramowania jest posiadanie antywirusa, który wyróżnia się doskonałą ochroną w czasie rzeczywistym. Od razu zablokuje on działanie zainfekowanej witryny, a komputer nie zostanie zainfekowany. 

Exploity w plikach – jak nie paść ich ofiarą?

Exploity często kryją się w pozornie bezpiecznych wiadomościach. Najczęściej w ten sposób atakowane są duże firmy, które pobierają pliki o rozszerzeniu PDF lub innych, załączonych do wiadomości e-mail. Plik PDF najczęściej wygląda jak faktura lub bezpieczna aplikacja, ale zawiera exploity, które po otwarciu wykorzystują luki w programie Adobe Reader, pakietach Office i innych. Celem takich ataków jest zwykle szpiegostwo. Programy, których używasz każdego dnia mają wiele luk, programiści cały czas ich wyszukują, aby udoskonalać oprogramowanie komputerowe. Co jakiś czas wychodzą więc aktualizacje, które łatają niebezpieczne dziury. Dlatego tak ważne jest to, aby zawsze dbać o aktualizowanie systemów i najważniejszych programów. Gdy producenci oprogramowania dowiedzą się o lukach w zabezpieczeniach, publikują „załataną” wersję programu Użytkownicy oprogramowania mogą następnie pobrać i zainstalować nową wersję. Exploity najczęściej są tworzone w taki sposób, aby mieć format obsługiwany przez najpopularniejsze systemy. Dlatego też należy dbać przede wszystkim o bieżącą aktualizację programów wykorzystywanych najczęściej, zarówno w domu, jak i firmie.

Jak usunąć exploit?

Warto wiedzieć, że przed atakami można bronić się między innymi poprzez regularne aktualizacje. Aby zapewnić jak najmniejszą szansę ataku przez exploit należy zainstalować najnowsze oprogramowanie i aktualizacje zabezpieczeń dla wszystkich programów. Kiedy exploit znajdzie się już na Twoim komputerze, to nie wykryjesz i nie usuniesz go bez odpowiedniego systemu. G DATA posiada  zabezpieczenia przed tym zagrożeniem – nie pozwala mu zagnieździć się na Twoim komputerze. Jednak, jeśli posiadasz już exploity i zainstalujesz oprogramowanie antywirusowe G DATA, to możesz skutecznie pozbyć się takich plików. Program antywirusowy od G DATA ma specjalny  moduł, który działa cały czas. Antywirus skanuje Twoje urządzenia, wykryta ukryte szkodliwe oprogramowanie, ale jednocześnie działa w czasie rzeczywistym. Jeśli pobierzesz plik z tym szkodliwym oprogramowaniem, G DATA od razu zareaguje. Nie ryzykuj i wybierz najlepszą ochronę przed exploitami!

Michał Łabęcki | P.o. Kierownika marketingu

Michał Łabęcki
P.o. kierownika marketingu
E-mail: [email protected]