Aktualizacje systemu i oprogramowania - dlaczego warto?

Są osoby, które wyłączają automatyczne aktualizacje systemu operacyjnego, a kiedy pojawia się powiadomienie o dostępnych aktualizacjach, ignorują je. Uważają je za irytujące, przerywające pracę, spowalniające działanie systemu…do czasu, aż pojawi się poważny problem. Dowiedz się, dlaczego należy zawsze aktualizować system oraz oprogramowanie. 

Na czym polega aktualizacja?

Aktualizacje są nowymi wersjami programów, zastępują poprzednie wersje, uzupełniają je. Nie powodują jednak żadnych poważnych zmian dla użytkownika – historia, wykonane zadania, zapisane ustawienia – wszystko pozostaje bez zmian. Dlaczego więc są wypuszczane aktualizacje? Najczęściej zawierają one uzupełnienie funkcjonalności lub polepszenia dotyczące bezpieczeństwa. W przypadku systemu operacyjnego, użytkownik najczęściej nie zauważy żadnych zmian. W przypadku programów czy aplikacji na telefon można zauważyć drobne zmiany w wyglądzie lub dodatkowe opcje. Aktualizacje będą więc usprawniać działanie, polepszać funkcjonalności. 

Po co aktualizować system?

Hakerzy cały czas szukają nowych luk w bezpieczeństwie różnych systemów. Gdy tylko takie dostrzegą, to znajdują sposoby na dotarcie do wnętrza urządzeń mnóstwa osób. Wtedy szybko pojawiają się aktualizacje, które łatają luki i czynią użytkowników znów bezpiecznymi. Każdy, kto nie zainstaluje aktualizacji, może stać się ofiarą ataku hakerskiego. To nie jedyny powód, który pokazuje po co aktualizować oprogramowanie. Nierzadko zdarza się tak, że twórcy systemów po znalezieniu luk lub sposobów na zwiększenie bezpieczeństwa, wypuszczają aktualizacje. Hakerzy natomiast porównują dwie wersje systemów i szybko odnajdują zmiany oraz słabe punkty wcześniejszej odsłony oprogramowania. Dzięki temu mają pewność, że włamanie się na komputer osób, które nie lubią robić aktualizacji, będzie łatwe. Dlatego nigdy nie czekaj na to, aż wreszcie znajdziesz kilkanaście minut, by zaktualizować swój system. Kiedy tylko pojawi się powiadomienie o dostępnej nowej wersji oprogramowania, to pobierz ją i zainstaluj. Dzięki temu zadbasz o bezpieczeństwo swoich danych.

Co należy aktualizować?

Najistotniejsze jest to, aby regularnie aktualizować system operacyjny komputera. To luki bezpieczeństwa w nim są najbardziej ryzykowne. Hakerzy mają doskonale dopracowane metody, które pozwalają na przejęcie władzy nad urządzeniem. Mogą wykraść Twoje dane, ale też posługiwać się Twoim komputerem do przesyłania spamu lub ataków DoS. Jednak to nie tylko główny system komputerowy wymaga aktualizacji. To ważne także w przypadku innych programów. Jednym z ważniejszych jest antywirus. Kolejne aktualizacje wyposażane są w nowe informacje na temat wykrywania najnowocześniejszych zagrożeń. Dlatego też nie można nigdy bagatelizować aktualizacji oprogramowania antywirusowego. Warto pozwolić mu na dokonywanie tego automatycznie w tle. Ponadto warto także aktualizować system w telefonie – on również jest narażony na liczne ataki. Poza tym ważne jest to, by mieć zawsze najnowszą wersję przeglądarki internetowej i wtyczek jakie posiada. Obecnie większość przeglądarek samodzielnie je aktualizuje. Istotne jest też dbanie o to, aby posiadać najświeższe wersje programów, które służą do edycji danych, tworzenia dokumentów tekstowych, prezentacji i plików PDF. 

Dlaczego warto aktualizować system i programy?

Aktualizacje pojawiają się po to, aby poprawić funkcjonowanie oprogramowania i sprawić, by był bardziej bezpieczny. Niekiedy pojawiają się aktualizacje krytyczne – je trzeba wykonywać od razu, gdy tylko się pojawią, ponieważ są najważniejsze. Zapominanie o ich instalowaniu może prowadzić do włamania, wykradnięcia danych. Jeśli pominiesz aktualizacje i nie będziesz posiadać świetnego systemu antywirusowego, to staniesz się podatny na ataki. Ponadto brak aktualizacji może powodować problemy w działaniu systemu. Ignorując usprawnienia możesz doświadczać nie tylko ataków hakerskich, ale też braku istotnych funkcjonalności. Dotyczy to nie tylko systemu urządzenia, ale również programów. Na co dokładnie narażasz się przez brak aktualizacji? Jest to widoczne chociażby w przypadku otwarcia pliku z ataku phishingowego, które nastawione jest na lukę, jaka znajduje się w nieaktualnych wersjach popularnych programów. Pliki pakietu Office, Adobe Reader i innych aplikacji, które są przesyłane przez przestępców, mają często złośliwe oprogramowanie, które aktywuje się w przypadku jego otwarcia. Kiedy masz aktualną wersję programu, to często nic się nie dzieje, ale jeśli posiadasz starsze wydanie – złośliwe oprogramowanie dostanie się przez lukę w bezpieczeństwie danego programu i dostanie się do Twojego komputera. Najczęściej są to malware, które mogą wykradać wszystkie Twoje dane – od wiadomości po loginy i hasła. Jeśli posiadasz dobry program antywirusowy, to jego działanie ochroni Cię przed większością ataków, jednak wciąż warto dbać o aktualizacje, aby zawsze mieć dostęp do najnowocześniejszych funkcjonalności ulubionych programów. Co ważne, część programów ma jedynie czasowe wsparcie producenta, czyli po pewnym okresie nie wychodzą aktualizacje i łaty, które wypełnią luki bezpieczeństwa. Warto zatem weryfikować to, jak długo dany program jest wspierany i po tym czasie zdecydować się na zakup innego systemu.

Aktualizacje są niezwykle ważne, zarówno dla użytkowników domowych, jak i firmowych. Nie warto odkładać momentu, w którym system operacyjny, a także najważniejsze programy zostaną poddane temu procesowi. Ma to wpływ na bezpieczeństwo, ale także użyteczność systemów. Same aktualizacje nie będą jednak chroniły przed zainfekowaniem urządzenia, a jedynie zmniejszą szanse na ataki hakerskie z wykorzystaniem luk oprogramowania. Dlatego też zawsze powinno się posiadać system antywirusowy.

Kontakt

G DATA Software Sp. z o.o.
Warcisława IV 2
78-400 Szczecinek

Telefon: +48 94 37 29 650
E-Mail: sales@remove-this.gdata.pl