Darknet, dark web - co to jest?

Wirusy, niedozwolone substancje, przestępstwa. W Darknecie kwitnie handel towarami, które wiele osób zna tylko z powieści kryminalnych, ale właściwie czym jest Darknet? Czy to ciemna strona internetu, której nie powinno się znać? Bez niezbędnego oprogramowania i określonej konfiguracji przeglądarki Darknet jest ukryty przed zwykłymi użytkownikami Internetu. Z tego powodu jest czasami określany jako część niewidzialnej sieci. Przeczytaj nasz wpis i dowiedz się więcej o tym tajemniczym miejscu w sieci.

Co to jest darknet?

Darknet to ukryta część Internetu - niewidoczna dla tych, którzy korzystają ze standardowej przeglądarki. Aby uzyskać dostęp do stron w Darknecie, potrzebujesz specjalnego oprogramowania, które zapewnia dostęp do  sieci Tor, w której działa Darknet. Podczas gdy komunikację w normalnym, „otwartym” Internecie można prześledzić, przeglądarka Tor zapewnia, że pozostaniesz anonimowy w Darknecie. Ruch danych jest szyfrowany i przekierowywany przez kilka komputerów. Jeśli chcesz znaleźć stronę w Darknecie, musisz skorzystać ze specjalnych wyszukiwarek, ponieważ Google i inne nie działają tutaj.

Czym jest darknet?

Zwykły Internet, który możemy przeszukiwać za pomocą Google jest wierzchołkiem góry lodowej. Obszar ten jest często określany jako widzialna część internetu. Podwodną częścią, której tradycyjne wyszukiwarki nie widzą, jest tak zwana „głęboka sieć”. W większości zawiera obszary chronione przed dostępem, jak bazy danych, które nie są indeksowane w wyszukiwarkach. Jeśli chcesz uzyskać dostęp do stron z Darknetu, konieczne jest specjalne szyfrowanie, jak Tor, co zapewnia anonimowość podczas surfowania. Klucz dostępu do Darknetu to określone oprogramowanie i odpowiednie ustawienia przeglądarki. W sieci znajdują się usługi ukryte. To komputery, które udostępniają swoją funkcjonalność w sieci Tor. Mogą być one prostym serwerem WWW lub złożoną usługą, składająca się z wielu modułów. Ukryte miejsca to iaczej wszystkie treści internetowe, których nie można znaleźć za pomocą wyszukiwarek.  Do tak zwanych usług ukrytych należą strony, poprzez które odbywają się nielegalne działania. Nie są dostępne ani przez zwykłą przeglądarkę, ani nie są rejestrowane przez standardowe wyszukiwarki. Jednak nie wszystkie usługi ukryte są nielegalne: niektórzy dostawcy poczty e-mail używają usług ukrytych, aby umożliwić wysoce bezpieczny ruch poczty elektronicznej. 

Darknet - co tam jest?

Anonimowość Darknetu jest szczególnie interesująca dla dwóch grup: z jednej strony są ludzie, którzy potrzebują wysokiej ochrony do komunikacji. W tej grupie znajdują się politycznie uciskani członkowie opozycji z krajów rządzonych przez dyktaturę, ale też dziennikarze i demaskatorzy. Poprzez głęboką sieć mogą również uzyskać dostęp do treści, które nie są dla nich dostępne w widocznej sieci z powodu ograniczeń politycznych, które są cenzurowane lub zagrażałyby życiu informatora. Bycie anonimowym  pomaga dziennikarzom chronić swoje źródła. Darknet ma więc również pozytywne strony – jest ochroną dla tych, którzy nie mogą działać jawnie. Druga grupa użytkowników wykorzystuje anonimowość głębokiej sieci, aby uniknąć negatywnych konsekwencji prawnych. To osoby, których działalność w widocznym Internecie bardzo szybko doprowadziłaby do pozbawienia wolności. W Darknecie znajdują się fora, sklepy internetowe i platformy handlowe dla usług i towarów, które są albo nielegalne, albo podlegają surowym regulacjom prawnym. 

Dark web co tam jest?

Niezarejestrowana broń, nielegalne substancje, kradzież tożsamości i pirackie kopie – w Darknecie jest też wszystko, co nie powinno istnieć zgodnie z obowiązującym prawem. Coraz częściej eksperci IT o przestępczych ambicjach również oferują swoje usługi w Darknecie. Od ataków przeciążeniowych (ataki DoS i DDoS), które są specjalnie zaprojektowane w celu sparaliżowania witryn i usług internetowych, po zestawy wirusów i kampanie spamowe. Darknet to raj zakupów dla cyberprzestępców. Płatności są zwykle dokonywane w jednej z wielu kryptowalut elektronicznych, które są również zaprojektowane z myślą o anonimowości, jak na przykład Bitcoin. Użytkownicy w Darknecie poruszają się prawie bez śladu, śledczy mogą wykryć sprawców stojących za ofertami przestępczymi, sklepami internetowymi lub forami w Darknet po długich i bardzo złożonych  działaniach.  Z tego powodu organy śledcze powołały specjalne jednostki, których zadaniem jest obserwacja nielegalnych obszarów Darknetu. Ta część internetu tworzy platformę dla przestępców do oferowania nielegalnych usług i towarów lub udostępniania i  kupowania jakichkolwiek zabronionych treści. Jest tam oferowana trucizna i inne nielegalne substancje. W Darknecie można też znaleźć sprzedawane numery kart kredytowych i dane do ich złamania, broń, fałszywe dokumenty (od danych osobowych po dyplomy uczelniane) i wiele więcej.

Jak użytkownicy zachowują anonimowość? Przeglądarka Tor

Sekretny świat Darknetu nie przechodzi przez byle jaką bramę, ale przez Tor - oznacza „The Onion Router”. Słowo „cebula” wskazuje warstwy, przez które muszą przenikać dane: w przeciwieństwie do zwykłego surfowania, komputer nie łączy się bezpośrednio z serwerem, na którym znajduje się strona internetowa. Zamiast tego w połączeniu zaangażowanych jest kilka serwerów, aby zapewnić jak największą anonimowość. Przeglądarka Tor kieruje żądanie przez wiele węzłów, dlatego jest to niewykrywalne. 

 

Kontakt

G DATA Software Sp. z o.o.
Warcisława IV 2
78-400 Szczecinek

Telefon: +48 94 37 29 650
E-Mail: sales@remove-this.gdata.pl