Biały wywiad jest całkowicie legalny. Nie trzeba korzystać z oszustw, wirusów i robaków, aby zebrać wystarczająco dużo informacji o danym użytkowniku internetowym. Nie zdajesz sobie sprawy z tego, jak wiele można dowiedzieć się o Tobie poprzez korzystanie z zasobów internetu. Czym jest biały wywiad, kiedy i jak się go przeprowadza?
Biały wywiad – na czym polega?
Istnieją dwa rodzaje wywiadu – biały i czarny. Biały polega na zdobywaniu informacji o konkretnej osobie na podstawie ogólnodostępnych danych, do których może dotrzeć każdy. Natomiast czarny wywiad wykorzystuje nieetyczne i nielegalne sposoby, by pozyskać informacje na temat danych osób. Biały wywiad nierzadko jest bardzo skuteczny przez samo to, jak dużo informacji o sobie podają w internecie użytkownicy. Osoby, które przeprowadzają biały wywiad, w pierwszej kolejności zapisują dane, które już posiadają. To imię i nazwisko, miejsce zamieszkania, wykształcenie, e-mail, profile danej osoby do mediów społecznościowych i tak dalej. Często w pierwszej kolejności wykorzystuje się wyszukiwarkę Google, która daje jeszcze więcej danych – firmy, w jakich pracowała dana osoba, miejsca, jakie odwiedzała, działania charytatywne, projekty, CV – wszystko, co trafiło kiedyś do internetu, to w nim pozostaje. Ponadto wiele osób wykorzystuje również archiwa. Jeśli myślisz, że usunąłeś swoją stronę, bloga, a także jakieś informacje o sobie, to możesz być w błędzie. Wystarczy, że osoba, która przeprowadza biały wywiad, wykorzysta web.archive.org. Dzięki temu będzie miała dostęp do archiwalnych zapisów stron internetowych. Jest mnóstwo narzędzi, z jakich korzystają osoby, które chcą pozyskiwać informacje. Jednak podstawą będą zawsze media społecznościowe. To tam dobrowolnie przekazujemy mnóstwo informacji. Pokazujemy przyjaciół, rodzinę, znajomych, a także miejsce pracy, ulubionych knajpek. Nierzadko są przedstawiane również układy pomieszczeń w domu czy mieszkaniu. Samodzielnie podajemy bardzo dużo informacji o sobie i o bliskich, które można wykorzystać mnóstwo nieprzychylnych nam osób.
Jakie informacje może przynieść biały wywiad?
Biały wywiad może dać mnóstwo informacji o każdej osobie. Jeśli umieściłeś w sieci swoje CV, to można już mieć Twoją datę urodzenia, miejsce zamieszkania, numer telefonu, miejsca dawnej pracy. To wiele danych. Ponadto można dowiedzieć się skąd zamawiasz jedzenie, z kim i kiedy się spotykasz, jakie masz hobby, jak duża jest twoja rodzina. Biały wywiad to ogromne źródło informacji, wystarczy tylko nauczyć się tego, gdzie i w jaki sposób odnajdywać dane, a także jakich narzędzi do tego używać. Wiele etapów danego wywiadu może zostać zautomatyzowana, istnieje mnóstwo narzędzi, jakie można wykorzystać.
Kto korzysta z białego wywiadu?
Biały wywiad jest podstawowym narzędziem działania detektywów. Wbrew pozorom, detektyw działa nie tylko w terenie, ale także poznaje informacje na temat obserwowanych osób także w internecie. Poprzez przeglądanie portali społecznościowych, komentarzy, zdjęć, znajomych, a także wszelkich innych aktywnościach danej osoby, może on stworzyć nie tylko układ najważniejszych kontaktów, ale też poznać upodobania, miejsca, jakie odwiedza dana osoba, poznać jej miejsce pracy, ulubione kawiarnie, knajpy i inne dane. Dzięki temu detektyw wie kiedy i gdzie szukać danej osoby, dowiaduje się w jaki sposób może zyskać jej zaufanie, a nawet poznać dane tej osoby. Z białego wywiadu korzysta również policja, to jedno z narzędzi, jakie wykorzystuje się podczas poszukiwań jakiejś osoby lub sprawdzenia czy i w jaki sposób jest ona powiązana z podejrzanymi. Z białego wywiadu korzystają także liczni przestępcy. Często to działanie jest stosowane przez włamywaczy, którzy upatrują sobie konkretne domostwo i sprawdzają poprzez biały wywiad domowników. Dowiadują się tego, kiedy nie ma ich w domu, jakim terminie wyjeżdżają na wakacje i przygotowują się do włamania. Włamanie przez biały wywiad jest jak najbardziej możliwe i to nie tylko włamanie do domu, ale także do komputera. Tego rodzaju zdobywania informacji korzystają również przestępcy, którzy chcą pozyskane dane wykorzystać później do włamania na konta, urządzenia, a nawet systemy przedsiębiorstw.
Kradzież danych a biały wywiad
Czy biały wywiad może służyć wykradaniu ważnych danych? Oczywiście, że tak. Jeśli haker chce się odegrać na konkretnej osobie, albo zależy mu na dostaniu się do komputera konkretnej osoby, kradzieży danej tożsamości lub dostania się do bankowości, to biały wywiad może być dla niego niezwykle przydatny. Często wystarczy zaledwie kilka minut białego wywiadu. Dzięki niemu haker pozyska Twój adres mailowy i może wysłać Ci wiadomość z wirusem lub robakiem. Jeśli pozna informacje na Twój temat, jak hobby i zainteresowania, to może stworzyć taki e-mail, który otworzysz. Wystarczy, że uwielbiasz psy jakiejś rasy, a oszust stworzy wiadomość, która podszywa się pod informację od związku hodowców lub klubu miłośników tej rasy, a Ty możesz otworzyć wiadomość i pobrać załącznik lub kliknąć w link. Choćby z ciekawości. Ponadto przestępcy posługują się znajomymi danej osoby. Jak to robią? Wiadomość phishingowa może pozornie pochodzić również od Twojego znajomego. Jak jeszcze przestępcy mogą wykorzystać biały wywiad? Jest wiele źródeł pozyskiwania informacji o danej osobie, jeśli złoży się wszystkie dane, to często można uzyskać taki komplet, który pozwoli na wykorzystanie ich do kradzieży tożsamości, włamania na pocztę, konto w mediach społecznościowych lub na komputer.
Jak chronić się przed białym wywiadem?
Nie udostępniaj w internecie informacji, które nie chcesz, aby były wykorzystane przez obce Ci osoby. Nigdy nie publikuj zdjęć z wakacji podczas nich – a dopiero po powrocie, nie dodawaj zdjęć, na których widać układ Twojego domu, Twoją drogę do pracy. Powstrzymuj się przeciwko podawaniu swojego adresu, a także przyzwyczajeń i hobby. Nie oznaczaj swojej lokalizacji, nie podawaj prywatnego numeru telefonu i wszystkich danych, które mogłyby posłużyć do włamania internetowego lub fizycznego.