Co to SIEM?

SIEM stanowi coraz popularniejsze rozwiązanie w wielu przedsiębiorstwach. To jedno z dodatkowych zabezpieczeń, które jest niezwykle efektywne i pozwala na bieżący monitoring wydarzeń sieciowych. Przeczytaj ten tekst i dowiedz się, czym jest SIEM i kiedy będzie Ci potrzebne.

Co to SIEM i co oznacza SIEM?

SIEM to skrót od Security Information and Event Management. Jest to typ oprogramowania, które znacznie zwiększa bezpieczeństwo. Jednocześnie bada, analizuje i monitoruje wszystkie działania w sieci. Szybko znajduje zagrożenia i pozwala na natychmiastową reakcję. W tym samym czasie sprawdza informacje z różnych źródeł – zapór, serwerów, routerów, logów, analizuje oraz przewiduje, ekspresowo alarmuje, dzięki czemu możliwe jest szybkie działanie.

Czym jest SIEM?

SIEM wykorzystuje mnóstwo źródeł do zbierania informacji, zestawia je, a potem sprawdza czy jakieś zdarzenia korelują ze sobą, łączy ze sobą różne informacje i przewiduje możliwe niebezpieczeństwa, a także powiadamia o możliwych zagrożeniach. Nadaje priorytet konkretnym wydarzeniom, czasem wykorzystuje sztuczną inteligencję, dzięki czemu szybko rozpoznaje podejrzane zachowania. Jest kilka rodzajów oprogramowania SIEM. Jest ono niezwykle ważne dla każdego działu bezpieczeństwa, bowiem potrafi wiązać ze sobą mnóstwo różnych zdarzeń, które osobno nie wyglądają na podejrzane, ale w połączeniu – mogą świadczyć o ataku hakerskim lub zainfekowaniu. System SIEM monitoruje cały czas dane z różnych źródeł, to pozwala o zapewnienie bezpieczeństwa. Wszystkie zdarzenia, informacje oraz dane pozwala oprogramowaniu wykrywać wszystkie zagrożenia, incydenty dotyczące bezpieczeństwa, a także zarządzanie nimi. Tworzy raporty na temat bezpieczeństwa, zagrożeń sieciowych. Wykrywa próby dostępu do systemu, nieudane próby logowania, rozpoznaje ataki. Potrafi analizować wcześniejsze naruszenia bezpieczeństwa, wykrywać podobieństwo do nowych zdarzeń i rozpoznawać je. Nadaje kontekst zdarzeniom, raportuje. SIEM to system, który można określić jako nadprogram, bowiem łączy w sobie mnóstwo informacji pozyskiwanych w różnorodny sposób, analizować je, porównywać i znajdować między nimi powiązania.  

Jakie są funkcje systemów SIEM?

Oprogramowanie SIEM ma wiele funkcji i dzięki nim jest w stanie chronić nawet najbardziej zaawansowane systemy informatyczne dużych korporacji. Oto najistotniejsze funkcjonalności systemów SIEM:

Agregowanie informacji

Łączenie informacji z różnych źródeł tej samej sieci i zbiera je w jednym miejscu. Pochodzenie danych to aplikacje, program, serwery, routery, punkty dostępowe, urządzenia, oprogramowanie.

Korelacja

Szukanie powiązań, relacji i połączeń pomiędzy konkretnymi wydarzeniami, jakie dzieją się w czasie rzeczywistym, ale też takich, jakie działy się w przeszłości. Wykorzystuje do tego alerty, podejrzane działania, a także wykrywają potencjalne zagrożenia nie tylko na bazie historii, wzorców i reguł, ale także przewidywania.

Powiadamianie

Gdy tylko SIEM zaobserwuje podejrzane działanie lub przewidzi nadchodzące zagrożenie, to od razu o tym informuje oraz alarmuje. Dzięki temu możliwe jest natychmiastowe przeciwdziałanie atakom hakerskim i działaniom, jakie mogą zaszkodzić urządzeniom. 

Gdzie wdraża się systemy SIEM?

Systemy SIEM wykorzystuje się przede wszystkim w większych sieciach, które wykorzystuje się do celów biznesowych. Tę ochronę wdrażają banki, duże przedsiębiorstwa, uniwersytety. Przed wdrożeniem systemu SIEM często wykonuje się analizy infrastruktury sieciowej, aby wybrać odpowiedni rodzaj oprogramowania. SIEM jest drogim systemem, dlatego też decydują się na nie właśnie nieliczne przedsiębiorstwa. Ponadto SIEM nie działa całkowicie samodzielnie – potrzebne są natychmiastowe reakcje na alerty i ciągłe monitorowanie.  Właśnie tym zajmują się działy IT, które mają określone konkretne procedury. Ponadto ludzie, jacy pracują w tym obszarze firmy, aktualizują systemy, rozwijają SIEM, dostosowują i zapewniają ciągłe ich funkcjonowanie. Systemy SIEM są wykorzystywane przez jednostki wojskowe, firmy, jakie zarządzają istotnymi danymi, duże korporacje i międzynarodowe przedsiębiorstwa. Istnieją także systemy SIEM, jakie są przeznaczone dla średnich przedsiębiorstw. Jednak wciąż wymagają one wdrożenia, obsługi i zarządzania. 

Nowoczesne systemy SIEM – czym się wyróżniają?

Jest wiele generacji oprogramowania typu SIEM, bywają one aktualizowane i ulepszane. Jednak, decydując się na to rozwiązanie, warto zweryfikować czy posiadają one najnowocześniejsze funkcje. Pierwszą istotną kwestią jest to, aby taki system zaciągał dane z różnorodnych źródeł. Wśród nich powinny być nie tylko systemy antywirusowe, routery, sieć, urządzenia, ale także systemy w chmurze. Musi mieć on szybki dostęp do każdego źródła danych. Kolejną ważną cechą współczesnych systemów SIEM jest perfekcyjne łączenie danych i uzupełnianie luk między nimi. Taki system powinien móc wiązać IP z konkretnymi użytkownikami oraz aktywnościami, grupować użytkowników, a także kojarzyć logi z kontami konkretnych użytkowników oraz śledzenie źródeł ruchu i jego działania w konkretnym czasie. Istotne jest nadawanie kontekstu i wykrywanie intencji, jednak to potrafią wyłącznie systemy, które wykorzystują sztuczną inteligencję. Oprogramowanie SIEM musi być wydajne i potrafić w krótkim czasie badać, gromadzić oraz analizować mnóstwo danych, a przy tym reagować ekspresowo na wszystkie incydenty. Ważne jest również nadawanie priorytetów i umiejętność odróżniania pomyłek użytkownika (wpisywanie błędnego hasła) od prób zalogowania się na dane konto przez hakera – przy korzystaniu z systemów łamiących hasła. Systemy SIEM są niezwykle przydatne dla każdego przedsiębiorstwa – pozwalają na skuteczne zarządzanie bezpieczeństwem sieci. Umożliwia to ochronę danych, plików, ale też zapewnia stabilne funkcjonowanie systemów.

Michał Łabęcki | P.o. Kierownika marketingu

Michał Łabęcki
P.o. kierownika marketingu
E-mail: [email protected]