Co to jest chmura internetowa?

Współcześnie każdy człowiek posiada bardzo dużo plików. Dotyczy to zarówno prywatnych użytkowników urządzeń, jak i przedsiębiorstw, które bazują na wielu danych. Chmura internetowa to przestrzeń do przechowywania danych, umożliwia ona jednak dostęp do nich w każdym miejscu, nie tylko poprzez używanie jednego komputera, na którym zapisane są dane. Dostęp do chmury uzyskuje się poprzez łącze internetowe. Dowiedz się więcej na temat tej metody przechowywania plików!

Co to jest chmura?

Przechowywanie danych w chmurze ułatwia dostęp do nich z prawie każdego komputera na świecie. Wystarczy zapisać swoje foldery i pliki na zewnętrznym serwerze odpowiedniego dostawcy usług w chmurze. Aby to zrobić, zwykle musisz zalogować się za pomocą swojej nazwy użytkownika lub adresu e-mail i hasła - i możesz uzyskać dostęp do swoich zdjęć, dokumentów i dokumentów cyfrowych. Obecnie jest coraz więcej rozwiązań, jakie oferują różnego rodzaju dostawcy usług. Jednymi z popularniejszych jest chmura Google (powiązana z adresem email), ale także dobrze znany w Polsce Dropbox.

Różne rozwiązania na dane w chmurze -  co to jest?

Aby móc korzystać z chmury wystarczy kilka kliknięć. Zasadniczo rozwiązania chmurowe do tworzenia kopii zapasowych danych można podzielić na dwie kategorie. Jedną zapisujesz dane wyłącznie na serwerze zewnętrznym, a drugą synchronizujesz zapisane lokalnie dokumenty z chmurą. W pierwszym przypadku korzystasz z platformy przesyłania za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Wywołujesz odpowiednią stronę internetową, podajesz swoje dane logowania i możesz je zapisać na udostępnionym serwerze. Jeśli chcesz je również zapisać lokalnie, wielu dostawców usług w chmurze ułatwia synchronizację z aplikacją. W zależności od ustawienia, po każdym zapisaniu automatycznie przesyła aktualną wersję edytowanego dokumentu lub folderu do chmury. 

Zalety posiadania chmury

Pierwszym plusem jest pozostanie elastycznym i posiadanie dostępu do danych cały czas. Ma to często wykorzystanie w biznesie.  Kiedy firma się rozwija, infrastruktura musi za nią nadążać. Jeśli nie chcesz ciągle kupować nowych dysków twardych i serwerów, możesz wygodnie korzystać  z chmury. Wielu dostawców rozwiązań chmurowych obsługuje całe farmy serwerów, których usługi wynajmują użytkownikom. To duża oszczędność dla każdej firmy, która chce zrezygnować z inwestycji w sprzęt, który w pewnym momencie może nie być już potrzebny. Zarezerwowane miejsce do przechowywania można wykorzystać na wiele różnych sposobów - co jest korzystne również dla użytkowników prywatnych. Korzyści chmury są oczywiste. Zapewnia, że dane na wszystkich urządzeniach podłączonych do chmury są zawsze aktualne. Niektóre usługi przechowywania danych przechowują również starsze wersje plików przez ograniczony czas, aby można było je przywrócić. Oszczędzasz również cenną przestrzeń dyskową na komputerze, smartfonie lub tablecie. Ale chmura może zrobić jeszcze więcej - może skutecznie chronić Cię przed przestępcami. Kopie zapasowe w chmurze są skutecznym sposobem ochrony przed cyberprzestępcami  i szkodliwym oprogramowaniem. Jeśli wiesz, że dane Twojej firmy, cyfrowe zdjęcia lub filmy świata są przechowywane w innym miejscu, nikt nie może Cię szantażować ich szyfrowaniem. Wiele rozwiązań zabezpieczających uwalnia Cię od tego zmartwienia i automatycznie tworzy kopię zapasową cennych danych w chmurze .

W jaki sposób dane są przechowywane w chmurze? Co to jest chmura w telefonie?

Wiele usług działa zgodnie z następującą zasadą: Plik 1, oryginał, znajduje się na komputerze A. Stamtąd plik 1 jest kopiowany do chmury. Podłączony smartfon lub następny komputer B pokazuje, że plik 1 jest teraz kopią w chmurze. Teraz pojawia się pytanie o ustawienia Twojej chmury - czy urządzenia pobierają nowy plik automatycznie, czy wolisz pobierać plik ręcznie tylko wtedy, gdy jest to konieczne? Warto wspomnieć, że dane, jakie znajdują się w chmurze, są dostępne z różnych urządzeń, także telefonów komórkowych. Istnieją też aplikacje na telefon, dzięki którym o wiele szybciej dostaniesz się do danych i będziesz mógł przesyłać pliki do chmury także z Twojego urządzenia mobilnego.

Bezpieczeństwo danych w chmurze

W przeszłości dostawcy usług w chmurze określali w swoich umowach, że mogą nadal korzystać z danych przechowywanych przez swoich klientów tak, jak chcą. Sprawdź wymagania dostawcy usług w chmurze. W przypadku części z nich zezwalasz operatorowi serwera na dostęp lub nawet korzystanie z danych. Dlatego upewnij się, że wybierasz chmurę, w której dane pozostają Twoją niezbywalną własnością, do której nikt nie ma dostępu bez Twojej zgody. Zwróć także uwagę na lokalizację oferowanych serwerów i związane z nimi przepisy. Zadbaj o szyfrowanie. Nie wszyscy dostawcy szyfrują Twoje dane w drodze do chmury. W pewnych okolicznościach dane są później również niezaszyfrowane na serwerze. Jeśli chcesz być naprawdę bezpieczny i w grę wchodzą poufne dane, powinieneś zaszyfrować je lokalnie. Pliki można wtedy odczytać tylko za pomocą odpowiedniego klucza - a Ty decydujesz, kto go otrzyma. Ważna jest także ochrona wrażliwych danych. Do zabezpieczania danych dostępu zaleca się menedżery haseł opracowane specjalnie w tym celu. Przechowują one również poufne dane w chmurze, które są dostępne dopiero po wprowadzeniu hasła głównego. W przypadku większości dostawców inni mogą uzyskać dostęp do udostępnionego folderu bez logowania, po prostu za pomocą adresu. Jest mało prawdopodobne, aby ktoś po prostu znalazł adres, pod którym przechowywane są dane, jakie chcesz udostępnić, ale folder może być niezabezpieczony i swobodnie dostępny w Internecie. Dlatego bezpieczniejsze są rozwiązania, które umożliwiają udostępnianie tylko między zalogowanymi użytkownikami lub pozwalają na zmianę ustawień prywatności. Jeśli chcesz udostępniać dane przechowywane w chmurze tylko tym, z którymi chcesz się podzielić, po każdej sesji należy wylogować się z przeglądarki internetowej. Jeśli zapiszesz dane dostępowe do chmury w aplikacji, każdy, kto może znaleźć urządzenie, będzie mógł uzyskać dostęp do twoich danych, zmienić je lub usunąć. Po prostu wyloguj się z chmury po przesłaniu lub pobraniu plików. Jeśli masz aplikację od dostawcy usług w chmurze na smartfonie, tablecie lub komputerze, zawsze powinieneś chronić urządzenie kodem lub hasłem. W przeciwnym razie osoby nieuprawnione mogą nie tylko uzyskać dostęp do urządzenia, ale także do prywatnych danych w chmurze, manipulować nimi lub na zawsze je usunąć.

Kontakt

G DATA Software Sp. z o.o.
Warcisława IV 2
78-400 Szczecinek

Telefon: +48 94 37 29 650
E-Mail: sales@remove-this.gdata.pl