Wielu użytkowników nie zdaje sobie sprawy z mnóstwa konsekwencji, jakie mogą wyniknąć ze szpiegowania lub nawet odgadnięcia pojedynczego hasła. Pomyśl o poufnych dokumentach biznesowych lub innych hasłach do usług, które zostały wysłane do Ciebie pocztą elektroniczną. Te informacje, które napastnik może uzyskać, zaglądając do Twoich prywatnych dokumentów, mogą otworzyć drzwi do nadużyć. Pokażemy Ci, jak korzystać z właściwej strategii, aby tworzyć bezpieczne i łatwe do zapamiętania hasła. Przeczytaj nasz tekst!
Bezpieczne hasła – pamiętaj o uwierzytelnianiu
Bez względu na to, jak bezpieczne hasła posiadasz, powinieneś zadbać o to, aby włączyć uwierzytelnianie dwuskładnikowe wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Uwierzytelnianie polega na tym, iż w momencie kiedy logujesz się do swojego konta z nowego urządzenia, na Twój telefon przychodzi kod SMS, który musisz podać. To rozwiązanie wygodne, a jednocześnie chroniące przed wieloma rodzajami ataków. Na urządzeniach, na których logujesz się na co dzień, nie musisz podawać dodatkowego kodu SMS-owego. Jednak jeśli ktoś zechce się włamać, to nie przejdzie tego zabezpieczenia. Oczywiście są wyjątki, cyberprzestępca może przejąć władzę nad Twoim telefonem, jednak uwierzytelnianie dwuskładnikowe jest dodatkową ochroną. Najważniejsze, aby aktywować je na mailu oraz koncie bankowym.
Jak bezpieczne jest Twoje hasło? Jak długo zajmuje hakerom złamanie hasła?
Wielu użytkowników używa haseł opartych na danych osobowych, takich jak data urodzin, a zatem łatwiej je zapamiętać. Atakujący też o tym wiedzą. Jeśli używasz „potężnego komputera, który może testować 1 000 000 haseł na sekundę, aby złamać hasło, obliczenie 8-cyfrowego hasła z wielkich liter, małych liter, cyfr i znaków zajmie Tobie maksymalnie 29 lat. Zakładając te same warunki, 5-cyfrowe hasło zostałoby złamane po 26 minutach! Najczęściej używane hasła to ciągi liczb od 1 do 6, wyrazy słownikowe, które pierwsze przychodzą na myśl oraz daty urodzin, czasem połączone z imieniem czy nazwiskiem. Jeśli jesteś jedną z osób, które tworzy hasła w taki sposób i wykorzystuje jedynie wyrażenia słownikowe, to Twoje hasło jest łatwe do odgadnięcia.
Jak stworzyć bezpieczne hasło?
Kluczowym czynnikiem jest długość hasła. Ogólnie rzecz biorąc, długie hasła są bezpieczniejsze niż krótkie, jednak długie hasło składające się tylko z jednej lub kilku liter lub cyfr nie będzie bezpieczne. Jeśli wymagane jest 10-cyfrowe hasło, to „AAAAAAAAAA” nie będzie dobrym wyborem. Unikaj rzędów cyfr lub całych wierszy na klawiaturze, na przykład QWERTZUIOP. Bezpieczne hasło to nie tylko kwestia długości, ale także złożoności. Połączenie małych i wielkich liter wraz z cyframi i znakami specjalnymi może zwiększyć bezpieczeństwo. ALE: Im jaśniejsze hasło, tym większe prawdopodobieństwo, że osoba atakująca może złamać hasło za pomocą systemów automatycznych. Atakujący znają wiele sposobów na tworzenie haseł. Kiedy rozpoczynają swoje automatyczne ataki, używają również całych słowników i weryfikują różne terminy w formularzu logowania. Najważniejsza zasada brzmi: nie używaj słów, które są w słowniku. Atakujący mają również elektroniczne słowniki dla imion, tytułów filmów, książek i tym podobnych. Uruchamiają je przez maskę logowania. Im bardziej złożone i nieintuicyjne hasło, tym trudniej je złamać.
Zapisywać hasła czy nie?
Dla wygody część aplikacji pozwala na zapisanie hasła. Unikaj tego, jeśli to możliwe. Nie zawsze jest gwarantowane, że hasło będzie przechowywane w bezpiecznej, zaszyfrowanej formie. Niektóre programy zapisują hasła w postaci zwykłego tekstu w systemie, co ułatwia atakującym ich odnalezienie. Dowiedz się o działaniu programu, którego chcesz używać, zanim zaufasz tak bardzo, by zapisywać dane dostępowe. Z reguły dobre menagery haseł spełniają te minimalne wymagania.
Bezpieczne hasła – na co jeszcze należy uważać?
Używaj oddzielnego hasła dla każdej usługi oraz każdego konta i nie używaj tych danych dostępowych. Uniemożliwi to zbyt łatwy dostęp do wielu Twoich usług przestępcy, jeśli złamie jedno z Twoich haseł. Nie dostanie się nigdzie dalej. Wybrane hasło powinno być znane tylko Tobie i nie powinno być przekazywane znajomym, współpracownikom ani krewnym.
Czy moje hasło jest teraz w 100 procentach bezpieczne?
Jeśli rozumiesz i stosujesz powyższe wskazówki, kwalifikujesz się do posiadania silnych haseł. Jednak wciąż istnieje ryzyko. Twoje hasło może być niemożliwe do odgadnięcia przez ludzi i złamanie go za pomocą automatycznych procesów w skończonym czasie. Jednak cyberprzestępcy wykorzystują również złośliwy kod, który został specjalnie zaprojektowany do przechwytywania haseł. Obejmuje to oprogramowanie szpiegujące i keyloggery, a także trojany bankowe. Ochrona komputera i urządzeń mobilnych za pomocą kompleksowego rozwiązania, jakim jest program antywirusowy, zabezpieczającego jest zatem niezbędna.
Jak stworzyć bezpieczne hasło? Podsumowanie
Dobre hasło powinno być wystarczająco długie i złożone. Nie powinno być ułożone z haseł słownikowych, a losowych cyfr, liter i znaków specjalnych. Musi być znane tylko Tobie, możesz je przechowywać w specjalnym programie do przechowywania haseł, ale powinien on zostać dokładnie sprawdzony przed użyciem. Nie zapominaj jednak o tym, aby posiadać oprogramowanie antywirusowe, które ochroni Cię przed niebezpiecznymi wirusami, które wychwytują hasła. Nigdy nie korzystaj z tego samego hasła na różnych kontach, ponieważ to szczególnie niebezpieczne. Pamiętaj też, że wycieki danych zdarzają się nawet najlepszym sklepom internetowym. Dlatego staraj się nie tylko posiadać różne hasła do konkretnych usług, ale też podawaj możliwie jak najmniej danych podczas tworzenia konta. Tworzenie łatwego hasła, używanie go do różnych usług, a także zapisywanie w różnych miejscach – w programach czy plikach tekstowych to jak pozostawienie klucza do domu przed drzwiami wyjściowymi.