Jak zadbać o bezpieczeństwo sieci wifi?

Silny sygnał Wifi stał się niezbędną częścią życia i pracy. Nowoczesne routery i punkty dostępowe oferują różne opcje ochrony własnej bezprzewodowej sieci przed intruzami. Dzięki naszym wskazówkom i sztuczkom możesz skutecznie chronić się przed hakerami i szpiegami. Dowiedz się wszystkiego na ten temat!

Bezpieczeństwo sieci wifi

Każda publiczna sieć wifi jest niebezpieczna. Nigdy nie korzystaj z internetu w hotelu, restauracji, kawiarni, centrum handlowym i w innych miejscach bez VPN.  Do ogólnodostępnych sieci ma dostęp każdy, a hakerzy często korzystają z nich właśnie po to, aby przejmować dane i hasła od użytkowników. Wciąż istnieje też wiele domowych i firmowych sieci bezprzewodowych, które nie są odpowiednio zabezpieczone. Dla wielu użytkowników różnorodność opcji i technologii zabezpieczeń jest po prostu zbyt zagmatwana i skomplikowana. Z biegiem czasu wykazano również, że wiele z wcześniej ustalonych metod nie zapewnia już odpowiedniej ochrony. Dlatego ważne jest, aby sprawdzić stan własnej sieci bezprzewodowej i, jeśli to konieczne, zaktualizować go i poprawić. Słabo zabezpieczona sieć pozostawia szeroko otwarte drzwi dla osób trzecich do przyłączenia się do tej sieci. Może to prowadzić do poważnych problemów dla abonenta. 

Bezpieczna sieć w domu i nie tylko – najważniejsze wskazówki

Jeśli chcesz korzystać bezpiecznie z internetu we własnym domu, to musisz się odpowiednio zabezpieczyć. Nie możesz ufać temu, że wystarczy instalacja routera i ustalenie silnego hasła. Poznaj najważniejsze wskazówki!

Zabezpiecz interfejs użytkownika

Zaraz po połączeniu należy ustawić chroniony dostęp do interfejsu użytkownika i w każdym przypadku zmienić ustawienia fabryczne logowania. Wybierz nazwę użytkownika i hasło, które są skomplikowane. Złośliwy sąsiad lub nieznajomy na ulicy mógłby na przykład zmienić Twoje dane dostępowe – bez konieczności posiadania dogłębnych umiejętności informatycznych. Menedżer haseł może pomóc w utworzeniu złożonego hasła i przechowywaniu go dla Ciebie.

Przypisz nazwę sieci

Po skonfigurowaniu interfejsu użytkownika możesz skonfigurować sieć WLAN. Aby nikt nie mógł odgadnąć ustawień fabrycznych twojej sieci, powinieneś ustawić nazwę swojej sieci tak nieprzejrzystą, jak to tylko możliwe. Nadaj swojej sieci nazwę, która nie identyfikuje Ciebie, modelu ani producenta routera. W przeciwnym razie w niektórych przypadkach ustawienia fabryczne konfiguracji urządzenia, takie jak nazwa użytkownika i hasło, można łatwo znaleźć w Internecie za pomocą wyszukiwarki.

Szyfrowanie

Zasadniczo hakerzy mogą szpiegować wszystko, co przechodzi przez sieć. Powinieneś zaszyfrować przesyłane dane. W tym celu dostępne są zazwyczaj trzy różne metody szyfrowania: WEP, WPA i WPA2. Ten ostatni prawie zastąpił swoje dwie poprzednie technologie: Wi-Fi Protected Access 2, jak nazywa się w całości WPA 2, może pochwalić się najbardziej zaawansowanymi standardami bezpieczeństwa. Dlatego podczas konfiguracji routera należy wybrać szyfrowanie WPA2-PSK. 

Ustaw bezpieczne hasło sieciowe

Szyfrowanie ma sens tylko wtedy, gdy jest chronione hasłem. Za pośrednictwem interfejsu użytkownika online można nie tylko ustawić nazwę sieci, ale także hasło dostępu do sieci. Hasło należy zmienić natychmiast po pierwszym uruchomieniu routera lub punktu dostępowego. Jeśli dane dostępowe do sieci nie są wystarczająco bezpieczne, przestępcy mogą przy niewielkim wysiłku wysyłać, pobierać i rozpowszechniać nielegalne treści w tej sieci. 

Co właściwie oznacza WLAN i jaka jest różnica między WLAN a WiFi?

WLAN oznacza Wireless Local Area Network, czyli bezprzewodową sieć lokalną. Litera W oznacza, że ​​możesz połączyć się z Internetem bez kabla. W przeciwieństwie do sieci LAN, router łączy się z komputerem lub smartfonem bez kabla.  Wi-Fi lub Wifi jest błędnie używane jako synonim sieci WLAN lub hotspotu w wielu krajach europejskich. Ponieważ: Podczas gdy WLAN jest terminem technicznym, WiFi jest marką. Wifi jest do WLAN jak prędkość do chusteczki.

Bezpieczeństwo sieci firmowej i domowej

Ważne jest korzystanie z filtrów MAC. Wiele routerów umożliwia skonfigurowanie tak zwanego filtra MAC jako dodatkowego zabezpieczenia. Ten filtr nie ma nic wspólnego z produktem Apple o tej samej nazwie – dotyczy adresu Media Access Control, w skrócie MAC. Dzięki temu adresowi sprzęt można wyraźnie zidentyfikować w sieci, zezwolić wybranym urządzeniom na korzystanie z sieci i wyraźnie odmówić dostępu do niej niechcianym urządzeniom. Aby to zrobić, po prostu przeżyj listę adresów MAC, które znasz. Wszystkie inne będą automatycznie blokowane przez router lub punkt dostępowy.  Adres MAC można zwykle znaleźć na naklejce z tyłu odpowiedniego urządzenia. Bez tej naklejki możesz to sprawdzić w systemie Windows w kilku krokach.

Co to jest WPA2-PSK?

WPA2-PSK to metoda, której możesz użyć do ochrony swojej sieci WLAN przed cyberatakami. Tajemniczy termin oznacza Wi-Fi Protected Access 2 – Pre-Shared Key. „Wi-Fi Protected Access” opisuje proces, w którym sygnał WLAN jest szyfrowany, aby żadna nieupoważniona osoba nie mogła się połączyć. „PSK” oznacza „wcześniej uzgodniony klucz” i opisuje szyfrowanie, w którym wszyscy uczestnicy muszą znać klucz. Mówiąc prościej, wiele osób mówi również o WPA lub WPA 2.

Użyj VPN

Szyfruj swoje połączenie (W) LAN wirtualną siecią prywatną, czyli tzw. tunelem VPN . To oprogramowanie chroni Cię przed szpiegami w Internecie.

Aktualizuj oprogramowanie urządzenia

Router/punkt dostępowy, podobnie jak komputer i smartfon, powinny być zawsze aktualne. Jeśli istnieją aktualizacje oprogramowania układowego, należy je natychmiast zaimportować, aby usunąć znane luki w zabezpieczeniach.

Korzystaj z programu antywirusowego

Bezpieczna sieć Wi-Fi to taka, która jest chroniona przez zaporę ogniową i dobrego antywirusa. Dzięki wybraniu odpowiedniego programu możesz ochronić się przed zagrożeniami sieciowymi, ale też innymi rodzajami ataków. Współcześnie to podstawa – zarówno w każdym domu, jak i firmie. 

Michał Łabęcki | P.o. Kierownika marketingu

Michał Łabęcki
P.o. kierownika marketingu
E-mail: [email protected]

Ochrona warta każdej złotówki - G DATA Antivirus