Jak zapewne wiesz, złośliwe oprogramowanie jest groźne nie tylko dla firm, ale także dla osób prywatnych. Pierwsze wirusy komputerowe pojawiły się kilkadziesiąt lat temu. Najgroźniejsze wirusy, takie jak na przykład ILOVEYOU, Melissa, bądź też CODE RED przeszły do historii i spowodowały ogromne straty. W tym artykule omówimy najgorsze typy wirusów komputerowych.
Najgorsze wirusy – Worms
Opisywany rodzaj szkodliwych plików to tak zwane robaki. Ich nazwa pochodzi stąd, że mają zdolność bardzo szybkiego rozmnażania się w systemie operacyjnym. Dodatkowo ich cechą jest, że szybko „przeskakują” z jednego komputera na drugi. Bardzo często nie powodują poważnych strat, ale bardzo mocno ograniczają wydajność komputera.
Najgorsze wirusy tego typu potrafią do tego stopnia spowolnić działanie systemu operacyjnego, że jakakolwiek praca na nim jest niemożliwa. W takiej sytuacji konieczne staje się przeskanowanie komputera bądź też urządzenia mobilnego za pomocą jak najlepszego programu antywirusowego. Co warte wskazanie, robaki rozprzestrzeniają się samoistnie, a zatem, nie potrzebują nośnika, aby dalej infekować. Potrafią rozmnażać się między innymi za pomocą komunikatorów, zainfekowanych stron internetowych, a także poczty e-mail.
Najgorsze wirusy – Spyware
Spyware to oprogramowanie szpiegujące. Bardzo trudne je wykryć. Najgroźniejsze wirusy spyware sprawiają, że osoby prywatne oraz przedsiębiorstwa tracą bardzo cenne dane. Nierzadko takie informacje przekazywane są także osobom trzecim. Spyware to pojęcie, które jest ogólnym terminem określającym złośliwe oprogramowanie szpiegujące. Może ono zarazić zarówno komputery, jak i urządzenia mobilne. Takie wirusy bardzo mocno ingerują w zainfekowany komputer. Dla przykładu możliwe jest zbieranie informacji na temat użytkownika i jego działań, zapisywanie wciśniętych klawiszy, robienie zrzutów ekranu, a także przechwytywanie danych z formularzy.
Spośród opisywanych plików wymienić można następujące kategorie:
- trojany bankowe,
- złodzieje haseł,
- keyloggery,
- infostealery.
Trojany bankowe zdecydowanie można zaliczyć do grona najgorszych wirusów. Przede wszystkim zagrażają one bezpieczeństwu ekonomicznemu użytkowników zainfekowanych komputerów. Zwykle ten rodzaj złośliwego oprogramowania wykorzystuje słabe punkty w zabezpieczeniach przeglądarek do modyfikowania witryn. Trojany bankowe często są kierowane na przykład do różnych instytucji finansowych, a także cyfrowych. Złodzieje haseł to groźny rodzaj wirusów, którego najważniejszym celem jest kradzież hasła. Często wykorzystują na przykład dane uwierzytelniające z internetowych przeglądarek. W dalszej kolejności cyberprzestępca może pobrać dane.
Keyloggery to tak zwane monitory systemu. Są to aplikacje, z których cyberprzestępcy korzystają, aby rejestrować aktywność komputerów. Za pomocą keyloggerów hakerzy mogą między innymi:
- przechwytywać sekwencję wciskanych klawiszy,
- pśledzić historię przeglądania stron internetowych,
- czytać korespondencję e-mail oraz rozmowy na czacie.
Z kolei infostealery to złośliwe oprogramowanie, które wykrada użytkownikom poufne dane, a następnie wysyła je przestępcom. W Polsce łupem złośliwego oprogramowania tego typu padają często dane logowania do kont na przykład na Allegro lub Chomikuj. Nierzadko łupem przestępców padają także numery kart płatniczych. W wyniku działania najgroźniejszych wirusów opisywanych w tym punkcie można zatem stracić nie tylko dane do logowania, ale również środki finansowe.
Najgorsze wirusy – Ransomware
Najgroźniejsze wirusy naszych czasów to w dużej mierze ransomware. Jest to złośliwe oprogramowanie, które wymusza okup od użytkowników zainfekowanych komputerów. Dla przykładu może ono blokować użytkownikom dostęp do systemów, a także plików osobistych, a następnie żądać uiszczenia opłaty. W zamian za przelanie środków finansowych, przestępcy obiecują przywrócenie danych. Bardzo często tym rodzajem wirusa można zarazić się na skutek otworzenia podejrzanej wiadomości e-mail wraz z zainfekowanymi plikami (na przykład z dokumentami PDF). Nierzadko cyberprzestępcy podają się na przykład za urzędników bądź też osoby znajome i próbują zdobyć zaufanie użytkownika komputera.
Najgroźniejsze wirusy – jak sobie z nimi radzić?
Ważne jest, aby przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa w sieci, a także korzystać z dobrego programu antywirusowego. Nieotwieranie podejrzanych wiadomości e-mail, nieufność wobec nieznanych stron internetowych, a także włączona zapora typu firewall to bardzo ważne aspekty.
Dla przykładu oprogramowanie antywirusowe G DATA pozwala w pełni zabezpieczyć zarówno urządzenia z systemem operacyjnym Windows, jak i komputery od Apple. G DATA doskonale zabezpiecza również urządzenia mobilne. Holistyczne podejście do bezpieczeństwa w sieci jest bardzo ważne, gdyż telefony komórkowe stanowią dzisiaj coś na wzór komputerów.