Koalicja przeciw Stalkerware: organizacje walczące z przemocą domową łączą siły z firmami z branży bezpieczeństwa IT

2019-11-28 10:30:00

Nowa międzynarodowa grupa pomocowa łącząca wiedzę z zakresu wsparcia dla ofiar cyberprzestępczości.

Dziesięć organizacji – Avira, Electronic Frontier Foundation, European Network for the Work with Perpetrators of Domestic Violence, G DATA Cyber Defense, Kaspersky, Malwarebytes, National Network to End Domestic Violence, NortonLifeLock, Operation Safe Escape and WEISSER RING – wyszło z inicjatywą utworzenia globalnej inicjatywy o nazwie Koalicja Przeciw Stalkerware.

Czym jest stalkerware?

To programy dające atakującym możliwość włamania się do czyjegoś prywatnego życia, wykorzystywane są one jako narzędzie do nadużyć w przypadkach przemocy domowej i prześladowania. Instalując aplikacje określane mianem stalkerware na urządzeniu ofiary, atakujący może uzyskać dostęp do prywatnych wiadomości, zdjęć, konta w mediach społecznościowych, geolokalizacji, nagrań aduio i video czasem także w czasie rzeczywistym z użyciem kamery. Takie programy działają ukryte w tle, bez wiedzy jak i zgody właściciela urządzenia.  

Od kliku lat problem stalkerware narasta. Organizacje zajmujące się przemocą domową rejestrują coraz więcej przypadków takich nadużyć oraz ofiar poszukujących pomocy i wsparcia. Zgodnie z danymi prezentowanymi przez firmę Kaspersky liczba incydentów z wykorzystaniem oprogramowania tego typu wzrosła o 35% z 27798 w roku 2018 do 37532 w 2019 roku. Różnorodność tego typu zagrożeń również się zwiększa i wg. ekspertów Kaspersky w 2019 wykryto 380 różnych wariantów stalkerware. O 31% więcej niż rok wcześniej.

Cele

Do tej pory nie było ani uzgodnionej standardowej definicji oprogramowania stalkerware, ani kryteriów jego wykrywania, co szczególnie utrudniało branży bezpieczeństwa IT komunikację wokół problemu. Mając to na uwadze, członkowie założyciele Koalicji Przeciw Stalkerware podjęli ważny krok w celu stworzenia właściwej definicji i osiągnięcia konsensusu w sprawie kryteriów wykrywania.

Aby okazać wesparcie dla Międzynarodowego Dnia Eliminacji Przemocy wobec Kobiet (25 listopada), Koalicja uruchomiła portal internetowy www.stopstalkerware.org, którego celem jest pomoc ofiarom, ułatwienie transferu wiedzy pomiędzy członkami oraz opracowanie najlepszych praktyk dla etycznego tworzenie oprogramowania i edukowania społeczeństwa o zagrożeniach związanych z prześladowaniem.

Kluczowym celem prowadzonej strony jest zapewnienie odpowiednich zasobów wiedzy dla ofiar stalkerware. Użytkownicy znajdą informacje na temat tego, czym jest oprogramowanie prześladowcze, co może zrobić, a co najważniejsze, jak się chronić. Na stronie można znaleźć listę wspólnych i najbardziej popularnych wskaźników, które należy sprawdzić by móc określić czy padło się ofiarą tego rodzaju nadużycia i co należy zrobić, a czego nie w takim przypadku. Na przykład ważne jest, aby rozważyć, czy usunięcie oprogramowania zainstalowanego przez prześladowcę może potencjalnie spowodować więcej szkód niż pożytku. Może się zdarzyć, iż osoba nadużywająca zostanie natychmiast poinformowana przez aplikację o takiej próbie, można też samemu usunąć dowody o kluczowym znaczeniu dla organów ścigania.

Osobom potencjalnie dotkniętym atakiem stalkerware członkowie organizacji zalecają natychmiastowy kontakt z organami ścigania w celu zabezpieczenia dowodów i udzielnie odpowiedniej pomocy.
„Stalkerware, wykorzystywane do szpiegowania telefonów i komputerów w rodzinie lub dla samego nękania jest bardzo poważnym problemem i często idzie w parze z innymi formami nadużyć, włącznie z przemocą fizyczną. Wszechobecność stalkerware jest złożonym problemem i potrzebujemy podmiotów z różnych dziedzin życia, aby skutecznie z nim walczyć ”. - Eva Galperin, dyrektor ds. Cyberbezpieczeństwa w Electronic Frontier Foundation

„Umieszczanie programów szpiegujących na telefonie partnera stanowi naruszenie podstawowych praw człowieka. Jesteśmy zdeterminowani, aby walczyć z tym zachowaniem i chronić osoby, które się z tym spotkały. G DATA stara się lepiej edukować użytkowników na temat potencjalnych zagrożeń, a także współpracować z organizacjami pomagającymi ofiarom, aby rozwiązywać również nietechniczne problemy związane z oprogramowaniem stalkerware ”- mówi Tim Berghoff, ewangelista ds. Bezpieczeństwa w G DATA Cyber Defense.
Koalicja Przeciw Stalkerware została zaplanowana jako niekomercyjna inicjatywa mająca na celu zebranie zainteresowanych stron jak organizację społeczne, przedstawicieli producentów oprogramowania i innych dziedzin m. in. prawniczej w jednej organizacji z jednym celem. Ze względu na duże znaczenie społeczne dla użytkowników na całym świecie oraz to, że nowe warianty oprogramowania Stalkerware są regularnie opracowywane, Koalicja jest otwarta na nowych partnerów i wzywa do współpracy.

Media:

Kontakt

G DATA Software Sp. z o.o.
Warcisława IV 2
78-400 Szczecinek

Telefon: +48 94 37 29 650
E-Mail: sales@remove-this.gdata.pl