Ferie z telefonem? Czyli jak przygotować pociechy na samodzielny wyjazd!

Początek roku to dla najmłodszych czas, który przynosi dużo radości. Dopiero był u nich Mikołaj, powitały wesoło Nowy Rok, a już za chwilę kolejne ważne wydarzenie — ferie zimowe. Samodzielny wyjazd dziecka to duży stres dla rodziców, którzy chcieliby być cały czas w kontakcie telefonicznym z dzieckiem. Czy jednak warto dawać maluchowi telefon?

W roku szkolnym 2017/2018 ferie zimowe mieszczą się w terminach 15.01 – 25.02. W tym czasie organizowanych jest wiele wycieczek dla najmłodszych. To dobra okazja, aby mogły odpocząć od codziennych obowiązków, spędzić trochę więcej czasu na dworze oraz zwiększyć swoją aktywność fizyczną, czy zdobyć nowe umiejętności.

Dzieciństwo to bardzo ważny moment, ponieważ codzienność w tym okresie życia, nie jest rutyną i wiąże się wieloma z nowymi wyzwaniami. Postęp elektroniczny i brak kontroli rodziców nad korzystaniem z nowych technologii przez ich pociechy, może jednak wywołać wiele negatywnych konsekwencji. Dzieci coraz więcej czasu spędzają z telefonem w ręku lub przed monitorem komputera. Jak wskazują badania przeprowadzone przez Sherry Turkle w ciągu doby, jest to nawet ok. 7,5 godzin!

Yalda T. Ulhs, przeprowadziła eksperyment na grupie dzieci w wieku 12 lat:

Na początku wszystkie musiały wypełnić ankietę, dzięki której sprawdzano poziom rozpoznawania emocji na podstawie mimiki. Następnie połowa dzieci pojechała na obóz 5-dniowy, na którym nie mogła mieć żadnej elektroniki przy sobie. Druga połowa funkcjonowała bez ograniczeń i zmian. Po powrocie z obozu ankieta została powtórzona. Badania pokazały, że dzieci, które nie używały telefonów przez 5 dni lepiej, niż przy pierwszej ankiecie radziły sobie z rozpoznawaniem emocji.

Jak zatem przygotować dzieci na samodzielny wyjazd, aby zapewnić im niezapomniane wspomnienia, a sobie poczucie, że w każdej chwili będziemy mieć możliwość skontaktowania się z nimi?

Przede wszystkim warto porozmawiać z dziećmi przed wyjazdem, na co mogą sobie pozwolić, a czego kategorycznie im zabraniamy. Duży nacisk warto położyć na kwestie związane z korzystaniem z telefonu. Wyjazdy z rówieśnikami pozwalają najmłodszym odpocząć od codzienności szkolnej, nabrać pewności siebie i popracować nad relacjami z kolegami Nadmierne korzystanie z telefonu może sprawić, że dziecko nie będzie uczestniczyć w zabawach lub po prostu nie odpocznie od codziennych obowiązków.

– Nie trzeba jednak odcinać dzieci całkowicie od dostępu do internetu, ale można go ograniczać- mówi Robert Dziemianko z G DATA. – Jak to zrobić? Pomocna może się okazać funkcja ustawienia czasu dostępu do internetu, która dostępna jest w oprogramowaniu antywirusowym G DATA. W ten sposób rodzic może ustawić konkretne pory, w których dziecko będzie mogło przebywać w „sieci” podczas wyjazdu – dodaje.

Jeśli jednak obawiasz się, że dziecko będzie wysyłać SMS na konkursy lub inne numery o podwyższonej opłacie, możesz skorzystać z funkcji blokowania numerów premium.

Dobrym rozwiązaniem jest też blokada niektórych funkcji telefonu. To rodzic za pomocą panelu sterowania decyduje jakie czynności będzie mogła wykonywać jego pociecha podczas użytkowania smartfonu.

Dobrze jest dołożyć jak najwięcej starań, aby w okresie młodości dzieci korzystały ze wszystkich dostępnych atrakcji. Oczywiście nie uciekniemy od świata nowych technologii, które przede wszystkim zwiększają komfort życia, jednak warto pokazać dzieciom, że realny świat również jest bardzo interesujący.

Michał Łabęcki | P.o. Kierownika marketingu

Michał Łabęcki
P.o. kierownika marketingu
E-mail: [email protected]

Przeczytaj również ...